Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με το split σε Triton LE!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα θεμα...

Εχω φτιαξει καποιους συνδυασμους στο οργανο στα combi και τα εχω τοποθετησει κοντα ωστε να μπορω την ωρα του παιξιματος να κανω τις αλλαγες γρηγορα.

 

Αλλα επειδη παντα στο αριστερο χερι εχω μπασο,οταν αλλαζω τα combi με το DEC και το INC,παρατηρητε καποια διακοπη στον ηχο μεχρι να κανω την αλλαγη και αυτο απο οσο μου ειπαν ειναι φυσικο!

 

Μπορει να γινει αυτο ευκολοτερα,σαν να χρησιμοποιω arranger?

 

Δηλαδη μεσα σε ενα combi να βαλω τα οργανα που με ενδιαφερουν και να αλλαζω τους ηχους στο δεξι χωρις να επηρεαζετε το μπασο στο αριστερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αλλα επειδη παντα στο αριστερο χερι εχω μπασο,οταν αλλαζω τα combi με το DEC και το INC,παρατηρητε καποια διακοπη στον ηχο μεχρι να κανω την αλλαγη και αυτο απο οσο μου ειπαν ειναι φυσικο!

Όχι δεν είναι φυσικό. Υπάρχει λειτουργία γι'αυτό που ζητάς αλλά δεν γνωρίζω πως την ονομάζει η Korg.

Στα Roland ... Patch Remain = ON.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη,αυτο που θελω να κανω,μεσα σε ενα combi,μπορω να το πετυχω?

Roland-Patch Remain

Γνωριζει καποιος την αντιστοιχη λειτουργια για τα Korg??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο δυσκολο αυτό που ζητάς. Και δεν εχω τη δυνατότητα να το τσεκαρω μεχρι το Σαβ/κο. Απο βδομαδα, αν δεν εχει βρεθει λύση θα το τσεκάρω.

 

Πρωτη μου σκέψη, να το ψαξεις με τη λειτουργια "Solo selected timbre" στο utility νομιζω. Συγγνωμη αλλα εχω να το δουλεψω πανω απο 3 χρονια το οργανο.

 

 

Και όχι, δεν εχει λειτουργία Patch remain. Θα κοβεται ο ήχος για παντα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πρωτη μου σκέψη, να το ψαξεις με τη λειτουργια "Solo selected timbre" στο utility νομιζω. Συγγνωμη αλλα εχω να το δουλεψω πανω απο 3 χρονια το οργανο.

 

Με αυτη τη λειτουργια,απομονωνονται τα οργανα που υπαρχουν στο combi και δε μπορεις να εχεις πανω απο ενα οργανο στο κλαβιε ετσι!Μου κανει μεγαλη εντυπωση παντως,γιατι μιλουσα με ενα φιλο και μου ειπε οτι αυτος ειχε ενα N5Ex και ειχε συγκεκριμενη λειτουργια Split Mode...Δε μπορω να καταλαβω τι παιζει με το LE :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

Σου απάντησα πιό πάνω πως λέγεται η λειτουργία στα Roland.

Καλού κακού ρώτησε και στο Bon Studio, σίγουρα θα γνωρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απάντησα πιό πάνω πως λέγεται η λειτουργία στα Roland.

 

Κοιταξα,αλλα δε βρηκα κατι που να αναφερετε σε αυτη τη λειτουργια στα Roland,ωστε να βγαλω καποιο συμπερασμα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gregorio αν θα αλλάζεις πχ από το Combi Α023 στο Combi A024 τότε αναγκαστικά ο ήχος θα διακόπτεται έστω και λίγο.

 

Ανεξάρτητα από το τι κάνει το όποιο Roland, το Triton Le Δεν έχει λειτουργία Patch Remain όπως σου είπε και ο neeq συνεπώς μην ψάχνεις άδικα.

 

Βέβαια δεν ξέρω τι εννοεί ακριβώς η Roland με το Patch Remain.

Πχ αν εγώ κρατάω μια Λα ενός Program ή Combi πχ Α025 και καθόσο αυτή ακούγεται επιλέξω άλλο Combi ή Program πχ A026 χωρίς να αφήσω τη Λα τότε αν και επιλεγμένο το A026 το Le θα αναπαράγει το A025 μέχρι να αφήσω τη Λα. Αυτό η Korg δεν το αναφέρει ως κάποια συγκεκριμένη λειτουργία Patch Remain διότι το όργανο λειτουργεί έτσι ως default.

 

Αν βέβαια αντί να κρατώ τη Λα παίζω γρήγορα δέκατα έκτα ή παραπάνω και κάνω αλλαγή στο Combi ή Program κατά τη διάρκεια του γρήγορου παιξίματος τότε το Transition στα Effects των 2 ήχων θα ακουστεί ως glitch. Προκειμένου να αξιολογήσω το Patch Remain της Roland θα πρέπει να το δω από κοντά και να το δοκιμάσω ο ίδιος.

 

Δοκίμασε αν θες να διατηρείς το ίδιο Combi και κάθε φορά να καλείς από εκεί το Program που θέλεις για το δεξί διατηρώντας το ίδιο μπάσο για το αριστερό. Βάλε στις άλλες θέσεις (Timbre/Track) τα Programs που θες, άνοιξε τον Zone Editor αποφάσισε σε ποια περιοχή θα παίζει το κάθε Program (μάλλον θές να είναι κοινή για όλα τα Programs του δεξιού χεριού), αποθήκευσε το και κάθε φορά που θα το καλείς θα ανοίγεις τον μίκτη του Combi και από εκεί θα ρυθμίζεις ποιο όργανο θα ακούγεται κάθε φορά για το δεξί χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δοκίμασε αν θες να διατηρείς το ίδιο Combi και κάθε φορά να καλείς από εκεί το Program που θέλεις για το δεξί διατηρώντας το ίδιο μπάσο για το αριστερό. Βάλε στις άλλες θέσεις (Timbre/Track) τα Programs που θες, άνοιξε τον Zone Editor αποφάσισε σε ποια περιοχή θα παίζει το κάθε Program (μάλλον θές να είναι κοινή για όλα τα Programs του δεξιού χεριού), αποθήκευσε το και κάθε φορά που θα το καλείς θα ανοίγεις τον μίκτη του Combi και από εκεί θα ρυθμίζεις ποιο όργανο θα ακούγεται κάθε φορά για το δεξί χέρι.

 

Νικο σε ευχαριστω για τον χρονο σου!Λοιπον,οπως ειχα πει και παραπανω αυτο που θελω να κανω στο LE ,ειναι πως σε θεμα ακκορντων να προσεγγιζει την ανεση ενος arranger.Δηλαδη ενα σταθερο μπασο στα αριστερα και στο δεξι να μπορω να αλλαζω ηχους χωρις,να χρειαζεται να αλλαζω combi!Με αυτο που λεω εννοω πχ. να εχω φτιαξει δυο-τρια combi οπου στο αριστερο να εχω το bass και στο δεξι να εχω τους ηχους της αρεσκειας μου σε καθε combi διαφορετικα!

 

Θελω να τα εχω ολα μαζι σε ενα combi...Γινετε αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου