Προς το περιεχόμενο

Η ΔΗΜΟΣΘΕΝΟΥΣ ΛΕΞΙΣ-γιωργος νταλαρας


βα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενα τραγουδι του δ.σαββοπουλου σε μια -κατα τη γνωμη μου-ενδιαφερουσα διασκευη του γιωργου νταλαρα, απο τις εμφανισεις του με τον βασιλη παπακωνσταντινου στην σκηνη του αττικον.

 

Dimosthenous Lexis Ntalaras Live sto Attikon / Δημοσθένους λέξις

 

 

 

υ.γ.

στο ιδιο μοτιβο αν θυμαμαι καλα, το τραγουδησε και ο νοτης σφακιανακης μετα απο πολλα πολλα χρονια!

 

;D

Λούμπεν Τρολλεταριάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εξαιρετικό τραγούδι, αλλά ο Νταλάρας δεν μου δίνει την αίσθηση πως εννοεί αυτά που τραγουδάει. Αυτή είναι και η γενική μου άποψη για τον Νταλάρα, ο οποίος δυστυχώς (για μένα) έχει πει μερικά από τα πολύ αγαπημένα μου τραγούδια.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θέλει να πει ο OP?

Γνωστή και κλασσική πλέον αυτή η ηχογράφηση.

Κατ εμέ το τραγούδι αυτό είναι η πιο αδύναμη στιγμή του λάηβ. Αντιθέτως για κάποιο περίεργο λόγο έχω ξεχωρίσει αυτή την εκτέλεση του "Θα ρθω να σε βρώ" >

 

Παπακωνσταντίνου-Νταλάρας - Θά 'ρθω να σε βρώ

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"είναι η ζωήηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη.....μια φυλακήηηηηηηηηηηηηηηηηηηη......"

 

γ. νταλάρας, τραγουδώντας ν.άσιμο σε ροκ ρυθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θέλει να πει ο OP?

 

θελει να πει -και ας μην εχει φεισμπουκ για να σου πει καποιος τι ελεγε για το τραγουδι πριν εναν χρονο-πως ειναι μια ενδιαφερουσα διασκευη που ειδικα στο χρονικο πλαισιο που συναντηθηκαν οι δρομοι τους (πηγαινε γυμνασιο)του ειχε φανει ενδιαφερουσα και μπροστα απο την εποχη της.

 

 

Κατ εμέ το τραγούδι αυτό είναι η πιο αδύναμη στιγμή του λάηβ. Αντιθέτως για κάποιο περίεργο λόγο έχω ξεχωρίσει αυτή την εκτέλεση του "Θα ρθω να σε βρώ" >

 

γενικα ολος ο δισκος εχει μεγαλο ενδιαφερον.

και αυτο του ασιμου ειναι ωραιο.

θυμαμαι εχει και μια ενδιαφερουσα εκτελεση στον αυγουστο του παπαζογλου(με τον περσιδη στις κιθαρες) που τοτε μου αρεσε παρα πολυ και τωρα οχι και τοσο.

:)

Λούμπεν Τρολλεταριάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομματάρα. Ευχαριστούμε ρε Μίλτο για τις θύμησες.

 

"είναι η ζωήηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη.....μια φυλακήηηηηηηηηηηηηηηηηηηη......"

 

γ. νταλάρας, τραγουδώντας ν.άσιμο σε ροκ ρυθμούς.

 

Παλιάνθρωπε. ;D ;D ;D

Τί να κάνουμε, αφού έχει πει τα πάντα θα αναγκαζόμαστε δια βίου να τον υπομένουμε* και σε κομμάτια που αγαπάμε. Συντάσσομαι με MC kostri δηλαδή.

 

 

 

 

*Δεν εννοώ ερμηνευτικά. Για το όλον Νταλάρας μιλάω. ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλνω σεβασμό

κι ένα πρόοιμο χρησμό

σε κάθε MC αληθινό

μέσα στο φόρουμ αυτό

εδώ.

Μέσα.

Κανείς δεν έχει μπέσα

γκαζωμένοι, τσιτωμένοι ενισχυτές

και η κιθάρα τους μπαμπέσα.

Με ντιτζέη Ω ρου τσουξ

και Νταλάρα στις ροκιές

θα σκρατσάρουν μπαγλαμάδες

και θα ρέει ο αμανές.

 

> sorry gia to freestyle, αλλά μου χε μείνει αποθημένο από εκείνο το ραπ θέμα που δεν πρόλαβα να συμμετάσχω.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το όλον Νταλάρας είναι ένα πολύ περίεργο φαινόμενο. Εγώ θα περιοριστώ στο ερμηνευτικό κομμάτι. Όταν ήμουν πιτσιρικάς τον απέρριπτα ελαφρά τη καρδία, αλλά μεγαλώνοντας και βλέποντας ποια τραγούδια έχει πει και ποιοι συνθέτες και στιχουργοί τον έχουν εμπιστευθεί, αναρωτήθηκα σοβαρά μήπως είμαι κουφός.

 

Ευτυχώς, για την ψυχική μου υγεία, ανακάλυψα και άλλους ακροατές οι οποίοι δεν τον αντέχουν, για τους ίδιους λόγους αισθητικής. Ωστόσο, το ερώτημα παραμένει: πώς τον εμπιστεύθηκαν όλοι αυτοί οι σπουδαίοι άνθρωποι και πώς εκφράζονται διθυραμβικά γι αυτόν;

 

Τέλος, να πω πως η απογοήτευση που μου προσφέρει ο Νταλάρας, μπορεί να συγκριθεί μόνο με την πρώτη δοκιμή της τελεκάστερ μου, όταν έπαιξα μια ρε ματζόρε με τον πίσω μαγνήτη και το tremble του ενισχυτή στο τέρμα.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτή είναι και η γενική μου άποψη για τον Νταλάρα, ο οποίος δυστυχώς (για μένα) έχει πει μερικά από τα πολύ αγαπημένα μου τραγούδια.

 

Τί να κάνουμε, αφού έχει πει τα πάντα θα αναγκαζόμαστε δια βίου να τον υπομένουμε* και σε κομμάτια που αγαπάμε. Συντάσσομαι με MC kostri δηλαδή.

Για το Δημοσθένους Λέξις υπάρχουν και χειρότερα... Η ίδια εκτέλεση με τα γυναικεία φωνητικά αλλά από τον Notice Σφακιανάκης.

 

Όσον αφορά το Νταλάρα συνεταξάμην απολύτως και εγώ με τον mc kostri, έχω όμως να προσθέσω ότι η χειρότερη εκτέλεση (κυριολεκτικά) κομματιού από τον συγκεκριμένο καλλιτέχνη είναι με διαφορά το "Πολλαπλό Σου Είδωλο", όπου ο κακόφωνος Μπακιρτζής ακούγεται καλλίφωνος και ο καλλίφωνος Νταλάρας ακούγεται κακόφωνος.

 

Υ.Γ.: Στο thread δεν συμμετέχει φιλικά ο Γιώργος Νταλάρας (παλιό αστείο από αφίσα του Πανούση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου