Προς το περιεχόμενο

Η ΔΗΜΟΣΘΕΝΟΥΣ ΛΕΞΙΣ-γιωργος νταλαρας


βα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όταν έπαιξα μια ρε ματζόρε με τον πίσω μαγνήτη και το tremble του ενισχυτή στο τέρμα.

και για πόσο καιρό μετά έκανες ψυχανάλυση? :D :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και για πόσο καιρό μετά έκανες ψυχανάλυση? :D :D

Ποια ψυχανάλυση; Αυτό θέλει φάρμακα για μανιοκαταθλιπτικά γαϊδούρια..

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγες σκεψεις και απο μενα.

εχω δει ''ζωντανα'' τον νταλαρα αρκετες φορες και εχω τους πιο πολλους απο τους δισκους του,ενω προσπαθω οσο γινεται να παρακολουθω και τις συνεντευξεις του αλλα και τον πολιτικο του βιο.

αυτο που μπορω να πω ειναι οτι μιλαμε για ανθρωπο με τεραστιο ''εγω'' (αρκει καποιος να ριξει μια ματια στον ιστοτοπο του, η να ειχε δει το show στο παλλας οπου τραγουδουσε μπροστα απο την κλειστη αυλαια, με τους μουσικους απο πισω, για να ειναι ο μονος ανθρωπος στην σκηνη).

παρολα αυτα, βρισκω απιθανο να μην συμφωνει καποιος πως δειχνει να αγαπα αυτο που κανει και να το υπηρετει πιστα και με τον καλυτερο δυνατο τροπο, ακομα και αν μερικες φορες προσπαθει να αναμετρηθει με εργα τρομερα μεγαλου ''αναστηματος''.

ειναι πολυ καλος μουσικος, με σαφη αποψη για το που θελει να οδηγησει το αποτελεσμα και με διαθεση πειραματισμου σε νεα ειδη και συνεργασιες, ενω ταυτοχρονα προσπαθει να τιμα διαρκως την μουσικη ''ιστορια'' του.

 

σαν κλεισιμο, να πω πως δεν εκτιμω αυτο που (νομιζω πως) ειναι ο ''ανθρωπος'' νταλαρας, αλλα εχω απειρη εκτιμηση στον ''μουσικο''.

αυτα.

Λούμπεν Τρολλεταριάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν τον αντεχω...μονο ενας κουφος δεν θα παραδεχονταν οτι ειναι ΤΡΟΜΕΡΟΣ λαϊκος τραγουδιστης.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς, για την ψυχική μου υγεία, ανακάλυψα και άλλους ακροατές οι οποίοι δεν τον αντέχουν, για τους ίδιους λόγους αισθητικής.

Παρομοίως. Νομίζω ότι οι λόγοι δεν είναι αισθητικής αλλά ουσίας (βλ. ερμηνευτικό vacuum). Αυτός ο άνθρωπος τραγουδάει για πάρτη του και όχι για το τραγούδι.

 

Ωστόσο, το ερώτημα παραμένει: πώς τον εμπιστεύθηκαν όλοι αυτοί οι σπουδαίοι άνθρωποι και πώς εκφράζονται διθυραμβικά γι αυτόν;

Γιατί οι περισσότεροι εντυπωσιάζονται με το εντυπωσιακό και όχι με το ουσιώδες. Προσωπικά ανήκω στην κατηγορία στριτζωμένων κουλτουριάρηδων που δεν μπορούν να θεωρήσουν κάτι όμορφο αν δεν είναι και στοιχειωδώς ολοκληρωμένο. Υπάρχουν ανώτεροι λαϊκοί τραγουδιστές με εξίσου σπουδαίες ή σπουδαιότερες φωνές, και πιο ψυχωμένοι. Από τον Καζαντζίδη και το Διονυσίου μέχρι το Μητσιά και τον απίστευτο Μπιθικώτση. Φυσικά αν είχε μείνει στο ρεπερτόριό του του '70 θα έλεγα τώρα άλλα πράγματα, αφού κατ' εμέ η (ρεπερτοριακή) μεγαλομανία του τον έκανε πλούσιο αλλά πιο φτωχό με αυστηρά καλλιτεχνικά στάνταρ. Προτιμώ έναν γνήσιο λαϊκό ή έναν σκυλά από έναν ντεμέκ κουλτουριάρη. Επίσης μην ξεχνάμε ότι πολύς κόσμος τον γούσταρε γιατί τον θεωρούσε κοινωνικό ακτιβιστή και είχε πει το πάγωσε η τσιμινιέρα.

 

σαν κλεισιμο, να πω πως δεν εκτιμω αυτο που (νομιζω πως) ειναι ο ''ανθρωπος'' νταλαρας, αλλα εχω απειρη εκτιμιση στον ''μουσικο''.

Φίλτατε δεν θα με απασχολούσε να είναι το χειρότερο καθίκι, αρκεί να έβαζε λίγη ψυχούλα σε αυτά που κάνει.

 

αν και δεν τον αντεχω...μονο ενας κουφος δεν θα παραδεχονταν οτι ειναι ΤΡΟΜΕΡΟΣ λαϊκος τραγουδιστης.

Μα δεν είναι πια λαϊκός τραγουδιστής. Αντιθέτως με τη Ρίτα Σακελλαρίου, αυτός πήγε Μέγαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είναι πια λαϊκός τραγουδιστής. Αντιθέτως με τη Ρίτα Σακελλαρίου, αυτός πήγε Μέγαρο.

 

ενταξει για να ειμαι ειλικρινης εχω μεινει στον Νταλαρα του..1978.. ;D..τα υπολοιπα με το που τα ακουω βγαζω..καντιλες...οποτε μπορει και να εχεις δικιο.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα προσωπικα ο Νταλαρας μ' αρεσει σαν μουσικος (σαν ανθρωπος, οκ πασο)

αλλα η συγκεκριμενη εκτελεση δεν μου αρεσει.

Προτιμω by far αυτην:

 

 

Dytikes synoikies - dimosthenous leksis

 

 

Rock!!  ;D ;D

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kostri  :D κατά τις 3 το μεσημέρι θάμαι Μπαιρέους ,να παν τα παστέλια σε σένα λεβέντιμ  ;D

Ο Τελεκάστορας σφουράει ,σα τη φωνή σου ,σε περιμένω ,ότι ώρα θες >>>>>>>>>>>>>>πάρε τελέφουνο  ;D ;D ;D ;D

Ούτε ο ΣΦ δεν έχει τέτοινα τελεκάστορα  8) παπαδημάτο  :P

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος, να πω πως η απογοήτευση που μου προσφέρει ο Νταλάρας, μπορεί να συγκριθεί μόνο με την πρώτη δοκιμή της τελεκάστερ μου, όταν έπαιξα μια ρε ματζόρε με τον πίσω μαγνήτη και το tremble του ενισχυτή στο τέρμα.

 

Έγραψες αρχηγέ! Γελάω ακόμα με την σύγκριση!  ;D ;D

Εντάξει, ένας άνθρωπος σαν ΤΟ Γιώργο ΤΟ Νταλάρα είναι δεδομένο ότι στα τόσα χρόνια καριέρας του έχει κάνει εκπληκτικά πράγματα και εκπληκτικές συνεργασίες. Από εκεί και πέρα, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα (ή μανιταρόπιτα  :P)

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου