Προς το περιεχόμενο

Γιατί pedal tuner ενώ μπορεί κανείς να...


NoIzY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Noizy

 

Τα έχεις λίγο μπερδέψει: Εαν δεν θεωρείς χρήσιμο προσωπικά το feature που έχει το polytune, δεν το αγοράζεις /χρησιμοποιείς. Θα επιτρέψεις όμως σε όσους το αγόρασαν (ανάμεσά τους κι εγώ) να το βρίσκουν χρήσιμο, ειδικά σε συνθήκες live.

 

Εαν το ζητούμενο είναι το να μπορείς να κουρδίσεις σε συνθήκες ιδανικού φωτός, με την ησυχία σου, στο σπίτι, με όσα καλώδια θες ανάμεσα, χωρίς κουβάλημα από stage σε stage, κλπ κλπ, μπορείς κάλλιστα να χρησιμοποιήσεις την λύση που προτείνεις (δεν είσαι ο πρώτος, αρκετοί το κάνουν). Εαν όμως θες:

 

1. Φωτεινή led οθόνη

 

2. Ελαφρύτερη και χωρίς περιττά καλώδια (τα οποία όπως και νά χει προσθέτουν ένα ακόμη liability) πεταλιέρα

 

3. Περισσότερη ίσως αξιοπιστία στο κούρδισμα

 

4. Features όπως τροφοδότηση από εξωτερική μονάδα αντί για μπαταρίες που παίρνουν τα συμβατικά κουρδιστήρια, αλλά και αυτά που προσφέρει το polytune,

 

τότε πάς σε pedal tuner και πληρώνεις την όποια διαφορά.

 

Επίσης, έχε υπόψη σου ότι δεν ανακάλυψες κάτι καινούργιο: πολλά από τα πεταλάκια του εμπορίου έχουν απλό και φτηνό στην υλοποίηση σχεδιασμό. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν λόγοι να τα αγοράζεις (και εν προκειμένω, δεν μιλάμε και για κάποια τρελλή διαφορά).

 

εδιτ: γοδ δαμν ιτ αλκεμιστ. γιου αρ φαστερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Nα μη ξεχνάμε ότι με το Boss TU-2 ή 3 μπορούμε να τροφοδοτήσουμε με 9volt ρεύμα και τα υπόλοιπα (έως 7) πεταλάκια μας. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...να διανείμουμε ρεύμα το οποίο ήδη δέχεται από τον μετασχηματιστή στον οποίο είναι συνδεδεμένο. Πράγματι, είναι κι αυτό μια ευκολία (την έχει και το Polytune), αν και προσωπικά δεν την χρησιμοποιώ μιας και συνήθως υπάρχουν τροφοδοτικά από Οne Spot και πάνω (Voodoo Labs κλπ) που αναλαμβάνουν τη διανομή μόνα τους.

 

Κατά τα άλλα, μια συζήτηση γίνεται - γιατί να υπάρχει εκνευρισμός?  ??? :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, επειδή μάλλον το εξαντλήσαμε το θέμα, θα δώσω κάποια παραδείγματα και ο καθένας κρίνει όπως θέλει.

 

Αυτό (βλέπετε, όχι DIY)

+

Αυτό

=

40 ευρώ.

 

Tι έχουμε?

- Μηδαμινή απώλεια ήχου

- Τέλεια ορατότητα σε οποιεσδήποτε συνθήκες φωτός.

- Mute mode.

- Ακρίβεια +-1cent.

- Δυνατότητα τροφοδοσίας από τροφοδοτικό, όπως ένα πεταλάκι.

 

 

Τι βρίσκουμε στα 40 ευρώ σε pedal tuner?

Αυτό.

 

Πού υπερτερεί?

- Πιο compact λύση.

 

Πού υστερεί?

- Άγνωστη ακρίβεια.

- Χειρότερη ορατότητα και ευχρηστία (μην ξεγελιέστε από τα πολλά leds, μόνο τα 3(!) αφορούν το κούρδισμα, τα υπόλοιπα δείχνουν απλά με ποια χορδή ασχολούμαστε.

 

Kαι σε ποια τιμή πρέπει να κινηθώ για να πάρω κάτι εξίσου καλό σε pedal tuner?

Προσπερνώντας Fender (non true-bypass), Danelectro (non true-bypass, κάκιστη ορατότητα), Ibanez (non true-bypass, έχει πάντως πλάκα που το ίδιο κουρδιστήρι το χρεώνουν σχεδόν... 40 ευρώ πάνω επειδή απλά είναι πετάλι), καταλήγουμε στο γνωστό μας...

 

Πού υπερτερεί?

- Πιο compact λύση. Αυτό.

 

Πού υστερεί?

- Είναι 30 ευρώ ακριβότερο.

 

 

Υπάρχει κάτι καλύτερο έστω και λίγο ακριβότερο?

Αυτό.

 

Πού υπερτερεί (σε σχέση πάντα με την 1η λύση)?

- Πιο compact λύση.

- Λειτουργία "ταυτόχρονου" κουρδίσματος.

- Ακρίβεια +-0.5cents, ωστόσο στη λειτουργία "ταυτόχρονου" κουρδίσματος είναι +-1cent.

 

Πού υστερεί?

- Eίναι 40 ευρώ ακριβότερο.

 

 

Οπότε γνώμη μου είναι το τι ζητά τελικά ο καθένας. Τα 30 και 40 ευρώ είναι ένα Tuna Melt ή ένα Bad Monkey.. Ή βενζίνη για 2 μέρες..

 

 

Τα έχεις λίγο μπερδέψει: Εαν δεν θεωρείς χρήσιμο προσωπικά το feature που έχει το polytune, δεν το αγοράζεις /χρησιμοποιείς. Θα επιτρέψεις όμως σε όσους το αγόρασαν (ανάμεσά τους κι εγώ) να το βρίσκουν χρήσιμο, ειδικά σε συνθήκες live.

 

- Ποια καίνε λιγότερο στην πόλη, τα αυτοκίνητα ή τα μηχανάκια?

- Τα αυτοκίνητα γιατί το Toyota Prius είναι υβριδικό με πολύ χαμηλή κατανάλωση.

 

Κάτι τέτοιο μου θυμίζει η συζήτηση όπως εξελίχθηκε.. Το ερώτημα είναι αρκετά γενικό αλλά για κάποιο λόγο η λέξη Polytune έχει αναφερθεί άπειρες φορές. Σωστά τα όσα λέτε αλλά στα τόσα πεταλάκια μόνο 2 απ όσο ξέρω έχουν αυτή τη λειτουργία. Με τα υπόλοιπα τι γίνεται?

 

Και πού είδες ρε άνθρωπε να σου τι λέω που αγόρασες το TC polytune? Και βέβαια σου επιτρέπω να το βρίσκεις χρήσιμο, όπως λες.. :P Άλλωστε κι εγώ αν κάποτε πάρω pedal tuner ίσως πάρω αυτό.

 

 

 

Τέλος, τα λόγια του Alchemist με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο...

Φυσικά την απλότητα και τα χαρακτηριστικά τα πληρώνεις λίγο παραπάνω. Λογικό, σωστά;

Άρα αν δεν μπορείς ή δεν θέλεις να δώσεις τα 20-30 επιπλέον ευρώ που κοστίζει ένα πεταλοtuner, κάνεις αυτό που λες και είσαι χαρούμενος.

Αν μπορείς να δώσεις κάτι παραπάνω και να μην έχεις το όποιο εξτρά μπλέξιμο και την DIY δουλειά (την οποία δεν μπορούν όλοι να καταφέρουν εδώ που τα λέμε), παίρνεις το πετάλι και είσαι και πάλι χαρούμενος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nοizy, αφ'ενός με το "αυτό" δεν καταλαβαίνω ποιο εννοείς γιατί απλά δεν φαίνεται καμία φωτό, και αφ'ετέρου διακρίνω μια σοφιστική προσέγγιση της πραγματικότητας, και αυθαίρετη εξαγωγή συμπερασμάτων αγνοώντας επιλεκτικά όλα τα προηγούμενα επιχειρήματα που επεσήμαναν τα λάθη στην προσέγγισή σου. Μιας και έχουν ήδη θιχτεί δεν θα τα επαναλάβω. Όσο για το Polytune, αναφέρθηκε όχι άπειρες φορές αλλά 2-3, και δεν είναι ανάγκη καν να φτάσουμε σε αυτό αλλά σε κάτι πολύ πιο απλό και ακόμη πιο συγκρίσιμο με το κόστος των "αλχημειών" που συμβουλεύεις: http://www.thomann.de/be/artec_pedaltuner_big_dot.htm?sid=27d4aaf88477eaae0dcb22ec2227af89

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Η λύση που προτείνεις noisy νομίζω ότι δεν έχει δυνατότητα mutαρίσματος όταν πατάς το switch και ενεργοποιείς το κουρδιστήρι, έτσι; Για μένα αυτό είναι το μεγαλύτερο μείον της πρότασής σου, καθώς σε live είναι πολύ πιθανό να θέλουμε να κουρδίσουμε ανάμεσα στα κομμάτια του σετ, και φαντάζομαι πως κανείς δε θέλει να κουρδίζει και να ακούγεται... :-\

Επίσης, υπάρχουν αρκετά φτηνά pedal tuners. Εγω έχω τούτο δω:

http://www.thomann.de/be/behringer_tu300.htm

Οκ, δεν είναι true bypass αλλά τι να κάνουμε...Εξάλλου κυκλοφορούν διάφορα βίντεο και άρθρα που αμφισβητούν την πανάκεια του true bypass για κάθε πετάλι του board μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα φιλε Noizy και εντελως φιλικα δεν βλεπω το λογο για τον οποιο συνεχιζεις (και μαλιστα με αρκετο παθος) τη συζητηση κατα των pedal tuners. Τα ανελυσες, τα ξανανελυσες οκ.

 

Ο καθενας βασει του πορτοφολιου του, των αναγκων του κτλ κτλ πραττει αναλογως και οπως ολα δειχνουν η δικια σου προταση αποτελει μειοψηφια για λογους οι οποιοι σου αναλυθηκαν πολλακις και ποικιλοτροπως.

 

Εγω μονο να προσθεσω (αν βεβαια εχει καποιο νοημα  ::) ) οτι προτιμω το Boss και μαλιστα στην αρχη της ''αλυσιδας'' των εφφε μου για το buffer του. Το οποιο ειναι πολυ χρησιμο οταν εχεις πανω απο 5-6 εφφε.

 

Τελος οπως σωστα αναφερθηκε πιο πανω υπαρχουν και pedaltuners Behringer που δεν ξεπερνουν τα 20 ευρω. Με ευδιακριτα leds, silent mode κτλ κτλ. Μπορει να ειναι πιο φτηνη κατασκευη αλλα κι εγω προσωπικα εγω βγαλει αρκετα live χωρις κανενα προβλημα.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εγω παντως απο τοτε που πηρα αυτο το clip on tuner http://www.korg.com/aw2 τα κατηργησα τα πεταλια. τα χρησιμοποιω πλεον μονο οταν με εξυπηρετουν και σαν mute switch, γιατι μερικες φορες ειναι χρησιμο να πατας ενα πεταλι χωρις να πειραζεις volume pot κτλ. (η ας πουμε σε μερικες ακουστικες δεν εχω  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου