Προς το περιεχόμενο

Γιατί pedal tuner ενώ μπορεί κανείς να...


NoIzY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση: Η λύση που προτείνεις noisy νομίζω ότι δεν έχει δυνατότητα mutαρίσματος όταν πατάς το switch και ενεργοποιείς το κουρδιστήρι, έτσι; Για μένα αυτό είναι το μεγαλύτερο μείον της πρότασής σου, καθώς σε live είναι πολύ πιθανό να θέλουμε να κουρδίσουμε ανάμεσα στα κομμάτια του σετ, και φαντάζομαι πως κανείς δε θέλει να κουρδίζει και να ακούγεται... :-\

 

Μα και βέβαια mut-άρει, και μάλιστα "εκ φύσεως"..

 

Η συνδεσμολογία που λέω είναι αυτή:

 

tunerh.png

     

Το σήμα λοιπόν δε συνεχίζει μετά το tuner οπότε έχουμε mute-mode.

 

 

Επίσης, υπάρχουν αρκετά φτηνά pedal tuners. Εγω έχω τούτο δω:

http://www.thomann.de/be/behringer_tu300.htm

Οκ, δεν είναι true bypass αλλά τι να κάνουμε...Εξάλλου κυκλοφορούν διάφορα βίντεο και άρθρα που αμφισβητούν την πανάκεια του true bypass για κάθε πετάλι του board μας...

Σωστός. Ένα πετάλι με buffer είναι μια χαρά και μάλιστα είναι καλό να υπάρχει στην αρχή της αλυσίδας μας... Ωστόσο, από ένα tone-sucking πετάλι με κακό buffer, το true-bypass είναι καλύτερο ασυζητητί. Το αν η διαφορά ακούγεται, αυτό είναι μια άλλη κουβέντα.

 

 

Πραγματικα φιλε Noizy και εντελως φιλικα δεν βλεπω το λογο για τον οποιο συνεχιζεις (και μαλιστα με αρκετο παθος) τη συζητηση κατα των pedal tuners. Τα ανελυσες, τα ξανανελυσες οκ.

Εσύ φίλε μου άλλο thread διαβάζεις? Το παρουσιάζεις λες και ήρθα να ξορκίσω τα κακά pedal tuners που έφεραν την πανούκλα στα σπίτια μας ένα πράγμα.. ??? ::) Βασικά μια ιδέα έριξα (που δεν είναι και δικιά μου, αυτό που περιγράφω συνηθίζεται αρκετά στα pedalboards) και γίνεται συζήτηση πάνω σε αυτό, αν δε σου αρέσει η φάση τράβα διάβασε τις 235802987 σελίδες περί κουρδισμένων ξύλων... Μετά από 16 ξεκάθαρες απαντήσεις στο θέμα έρχεται ποστ του τύπου "ναι αλλά έτσι δεν έχεις mute στο κούρδισμα"... να μην απαντήσω ας πούμε?

 

Ο καθενας βασει του πορτοφολιου του, των αναγκων του κτλ κτλ πραττει αναλογως και οπως ολα δειχνουν η δικια σου προταση αποτελει μειοψηφια για λογους οι οποιοι σου αναλυθηκαν πολλακις και ποικιλοτροπως.

To συμπέρασμα της μειοψηφίας δε θα το είχες βγάλει αν η συζήτηση είχε σταματήσει στο 2ο ποστ. Θέλω να πω πως από μια συζήτηση -ακόμα και για κάτι το αποτυχημένο- βγαίνει ένα κέρδος, πρώτα-πρώτα βγαίνει το συμπέρασμα πως αυτό το κάτι είναι όντως αποτυχημένο. Επιπλέον, θα μπορούσε μετά από μια βδομάδα ένας τρελός να σκεφτεί το ίδιο, ε τώρα θα δει τη συζήτηση και θα το απορρίψει. Και τέλος, για να γίνουμε και λίγο πιο συγκεκριμένοι, αν κάποιος έχει συνδεδεμένο το κουρδιστήρι του (π.χ. yamaha yt-250) στο pedalboard με τα input/output, στη σειρά με τα εφέ, τώρα ίσως του κόψει να βάλει ένα A/B switch μέχρι να αγοράσει pedal tuner...

 

Τελος οπως σωστα αναφερθηκε πιο πανω υπαρχουν και pedaltuners Behringer που δεν ξεπερνουν τα 20 ευρω. Με ευδιακριτα leds, silent mode κτλ κτλ. Μπορει να ειναι πιο φτηνη κατασκευη αλλα κι εγω προσωπικα εγω βγαλει αρκετα live χωρις κανενα προβλημα.

Άκυρο με τη συζήτησή μας όμως. Το θέμα είναι πώς μπορείς να έχεις τα χαρακτηριστικά του -για παράδειγμα- pitchblack με μια πατέντα των 30-40 ευρώ.. Ο άλλος μπορεί να είναι ψείρας και να θεωρεί tone-sucker το behringer.. Δε μιλάω για μένα, για τον άλλον (αυτόν π.χ. που θα πει "το korg μου είναι true-bypass")...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα και βέβαια mut-άρει, και μάλιστα "εκ φύσεως"..

 

Η συνδεσμολογία που λέω είναι αυτή:

 

tunerh.png

       

Το σήμα λοιπόν δε συνεχίζει μετά το tuner οπότε έχουμε mute-mode.

 

 

 

Ναι, σωστά, χαζομάρα που δε το σκέφτηκα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος ο οποίος έχει το Polytune της TC να μου πει κατά πόσο το σύστημα του ταυτόχρονου κουρδίσματος είναι -να το πω έτσι- λειτουργικό;Και γενικότερα,τη συνολική εντύπωσή του για το συγκεκριμένο κουρδιστήρι;Έχω το CT6 της BOSS εδώ και καμμιά 10αριά χρόνια και δεν το είχα ψάξει περισσότερο για κουρδιστήρια,αλλά με αφορμή αυτό το thread μπαίνω στον πειρασμό...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρίσκω εξαιρετικό αλλά πρέπει να το περιεργαστείς ο ίδιος προτού αποφασίσεις αν σου κάνει. Για παράδειγμα, μην περιμένεις το polyphonic mode να γίνει η λύση σε όλα σου τα προβλήματα, παρά να είναι καλό κυρίως για ένα γρήγορο τσεκάρισμα ανάμεσα σε τραγούδια. Μπορεί να διαλέγεις να το εμπιστεύεσαι περισσότερο για μια κιθάρα (πχ. LP), και λιγότερο για άλλη (πχ. στρατ). Μπορεί επίσης να διαλέγεις να μην το χρησιμοποιείς καν αλλά να καταφεύγεις πχ. κατευθείαν στο strobe mode, το οποίο έχει υψηλότερη ακρίβεια και είναι επίσης πολύ ευδιάκριτο, χωρίς να φτάνει σε παρανοϊκά επίπεδα ακρίβειας παρέχοντας ένα λουναπάρκ από λαμπάκια που δεν σταματούν ποτέ να αναβοσβήνουν όπως πχ. το Turbo Tuner (το οποίο φυσικά με τη σειρά του μπορεί κάλλιστα να σε ικανοποιήσει περισσότερο - όλα αυτά είναι θέμα εξοικείωσης).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος ο οποίος έχει το Polytune της TC να μου πει κατά πόσο το σύστημα του ταυτόχρονου κουρδίσματος είναι -να το πω έτσι- λειτουργικό;Και γενικότερα,τη συνολική εντύπωσή του για το συγκεκριμένο κουρδιστήρι;Έχω το CT6 της BOSS εδώ και καμμιά 10αριά χρόνια και δεν το είχα ψάξει περισσότερο για κουρδιστήρια,αλλά με αφορμή αυτό το thread μπαίνω στον πειρασμό...

 

 

Οπως στα ειπε ο bloody sunday ειναι,αλλα μιας και αν δεν κανω λαθος εισαι Θεσσαλονικη,οποτε θελεις βρισκομαστε και το δοκιμαζεις με την ησυχια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...Μου έκανε εντύπωση,πάντως,αυτό που είπε ο bloody,οτί δηλαδή "συμπεριφέρεται" διαφορετικά από κιθάρα σε κιθάρα...

 

@georgekz750:Όποτε βρω χρόνο και βολεύει και σένα μπορούμε να το κανονίσουμε.Σ΄ευχαριστώ.

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και βέβαια mut-άρει, και μάλιστα "εκ φύσεως"..

 

Η συνδεσμολογία που λέω είναι αυτή:

 

tunerh.png

 

Η οποια απαιτει ΣΑΦΩΣ μεγαλυτερο ''real estate'' απο ενα πεταλι.

 

 

 

Εσύ φίλε μου άλλο thread διαβάζεις? Το παρουσιάζεις λες και ήρθα να ξορκίσω τα κακά pedal tuners που έφεραν την πανούκλα στα σπίτια μας ένα πράγμα.. ??? ::) Βασικά μια ιδέα έριξα (που δεν είναι και δικιά μου, αυτό που περιγράφω συνηθίζεται αρκετά στα pedalboards

 

Το ιδιο thread διαβαζω το οποιο για καποιο ανεξηγητο λογο εχει τραβηξει 3-4 σελιδες. Σου ΞΑΝΑΛΕΩ οκ την εδωσες την ιδεα σου και οποιος δεν το ειχε σκεφτει την ΕΙΔΕ. Τωρα τι προσπαθεις να πετυχεις με συγκρισεις τιμων μεταξυ κουρδιστηριων και pedal tuners?

 

Επειδη τυχαινει να ασχολουμαι αρκετα με τον τομεα τον pedalboards και σε ξενα fora, ειτε με την ιδιοτητα του ''μπανιστηρτζη'' ειτε με του ''δημιουργου'' ενος, πιστεψε με η ιδεα που περιγραφεις ΔΕ συνηθιζεται καθολου στα pedalboards... Υπαρχουν ατομα που το χρησιμοποιουν αλλα αποτελουν μειοψηφια.  Για τους λογους που σου αναλυθηκαν στα 2 κιολας πρωτα post. Εκει που δηλαδη επρεπε να σταματησει η κουβεντα αφου ειχαν αναφερθει ΟΛΑ οσα χρειαζεται καποιος, για να επιλεξει ποια λυση το συμφερει.

 

, αν δε σου αρέσει η φάση τράβα διάβασε τις 235802987 σελίδες περί κουρδισμένων ξύλων...

 

Ακυρο αυτο, παρακαλω οταν σου μιλανε φιλικα (και το εννοω ΦΙΛΙΚΑ και διχως ιχνος ειρωνιας) να μενεις τουλαχιστον στον ιδιο ηπιο τονο. Κουβεντα κανουμε.  ::)

 

Θέλω να πω πως από μια συζήτηση -ακόμα και για κάτι το αποτυχημένο- βγαίνει ένα κέρδος, πρώτα-πρώτα βγαίνει το συμπέρασμα πως αυτό το κάτι είναι όντως αποτυχημένο.

 

Σε αυτο οπως καταλαβαινεις δε διαφωνησα ποτε... Λυση η μια λυση και η αλλη. Ποτε δεν υπαρχει απολυτα σωστο και λαθος.

 

Άκυρο με τη συζήτησή μας όμως. Το θέμα είναι πώς μπορείς να έχεις τα χαρακτηριστικά του -για παράδειγμα- pitchblack με μια πατέντα των 30-40 ευρώ.

 

Καθολου ακυρο. Το θεμα μας αν δεν κανω λαθος ειναι ''Γιατι pedal tuner ενω μπορει κανεις να εχει απλο κουρδιστηρι με A-B switch''. Και οπως βλεπεις υπαρχουν λυσεις τυπου pedal tuner φτηνες, που για μενα και για πολλους αλλους ειναι μια χαρα αξιολογες.

 

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ιδεα που περιγραφεις ΔΕ συνηθιζεται καθολου στα pedalboards... Υπαρχουν ατομα που το χρησιμοποιουν αλλα αποτελουν μειοψηφια.  Για τους λογους που σου αναλυθηκαν στα 2 κιολας πρωτα post. Εκει που δηλαδη επρεπε να σταματησει η κουβεντα αφου ειχαν αναφερθει ΟΛΑ οσα χρειαζεται καποιος, για να επιλεξει ποια λυση το συμφερει.

 

Είπα να μην ξαναγράψω σ'αυτό το thread, αλλά de gamiete...

 

Αφού συμφωνήσω με το τελευταίο επιχείρημα, το έγραψα ήδη πολλές σελίδες πριν εξάλλου, να σημειώσω ότι όντως κάποιοι (και εννοώ γνωστοί μουσικοί) χρησιμοποιούν ή χρησιμοποιούσαν "επιτραπέζια" tuners στις πεταλιέρες τους. Ποια έχω δει εγώ? Κάποια σαν αυτό:

 

http://www.thomann.de/gr/boss_tu12bw.htm

 

Και όχι του κώλου των 20 ευρώ, που δε θα βγάλουν δεύτερο live μετά το πρώτο σουτ που θα φάνε.  ::)

 

Γιατί το έκαναν; Δεν ξέρω, βίτσιο υποθέτω, θέμα συνήθειας, προσωπική επιλογή. Σίγουρα πάντως, ΔΕΝ πρόκειται για την επόμενη φαεινή ιδέα που θα μας σώσει από την οικονομική κρίση με τα 20 ευρώ που θα εξοικονομήσουμε (get real...) ούτε χρειάζεται να υποστηρίζεται με τόσο μεσσιανικό φανατισμό.  ::)

 

Σχετικά με τα "μανταλάκια" που γράφει ο Alter, πραγματικά θεωρώ ότι είναι εξαιρετική λύση. Τα πλέον φτηνιάρικα δεν έχουν βέβαια καμμιά τρομακτική ακρίβεια, αλλά όταν μιλάμε για Korg ή (φευ!) Peterson (πανάκριβο...) δεν τίθεται θέμα. Ειδικά αν έχεις και ακουστική κιθάρα ή άλλο ακουστικό όργανο. Και ούτε real estate στο pedalboard ούτε τίποτα.

 

Αυτό σχετικά με την ευαισθησία ανάλογα με την κιθάρα, έχει να κάνει μάλλον με το input buffer του πεταλιού. Σίγουρα σ'αυτά τα poly-τάδε εργαλεία κάποιες πατέντες έχουν κάνει... Παρεμπιπτόντως, κανένα στροβοσκοπικό δεν αντιδρά με τον ίδιο τρόπο σε διαφορετικές κιθάρες, αν έχει σημασία αυτό. Η δική μου λύση είναι πάντοτε να χρησιμοποιώ το neck μαγνήτη για κούρδισμα, με τα pots στο 10 και παίζοντας με "μέση" ένταση στην πένα στο ύψος του μεσαίου μαγνήτη μιας Strat. Φαντάζομαι κάποια ανάλογα κολπάκια ίσως βοηθούσαν με το Polytune ή τα ανάλογα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου