Προς το περιεχόμενο

Δίσκοι Βινυλίου


harry

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το πρώτο πιθανότητα 0.1%

Για το δεύτερο: 0.001%

Για το τρίτο: 0.00001%

(δηλ. δύο τάξεις μεγέθους διαφορά)

Εσείς σε ποιό ποσοστό βρίσκεστε ;  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εντάξει η απόκλιση ήταν σχετικά μικρή. Και πρέπει να έχεις ακούσει πολλούς δίσκους (αναλογικούς και ψηφιακούς) για να το καταλάβεις.

Προσωπικά, βρήκα ελάχιστες διαφορές. Μία απ' αυτές ήταν η ζεστασιά του ήχου που σού προσφέρει η αναλογική δουλειά.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει διαφορά, από pressing σε pressing, από σειρά σε σειρά, από έκδοση σ' έκδοση, από χώρα κατασκευής σε χώρα. Έχω ακούσει απίστευτα πράγματα (σε διαφοροποιήσεις), εκείνο που μου έχει μείνει πιο πολύ ήταν με το Strange days των Doors. Eίχαν περάσει από τα χέρια μου ένα σωρό κόπιες (ελληνικές, γερμανικές, ολλανδικές...), ε! λοιπόν τον δίσκο τον άκουσα όταν απέκτησα την original αμερικάνικη κόπια, άλλο πράγμα. Προς Θεού, δεν προτείνω σε κάποιους να ξεφραγγιαστούν ψάχνοντας εξειδικευμένες κόπιες, αλλά γι' αυτούς που έχουν ευαίσθητα αυτιά, όντως διαφορές υπάρχουν. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει διαφορά, από pressing σε pressing, από σειρά σε σειρά, από έκδοση σ' έκδοση, από χώρα κατασκευής σε χώρα.

Από πλατώ σε πλατώ, από κεφαλή σε κεφαλή, από dac σε dac, από CD σε SACD,,,,,,,,

Η μεγάλη πλειοψηφία των πικαπ που έχω δει είναι κακορυθμισμένα.

Τα περισσότερα CD που ακούει ο κόσμος είναι σε ψιλομούφες Universal DVD players

To θέμα δεν είναι μόνο η εγγραφή αλλά και η αναπαραγωγή.

Πολλές φορές η έλλειψη ευκρίνειας και σωστής αναπαραγωγής, μεταφράζεται ως "αναλογική ζεστασιά".

Μην πάμε εκεί όμως......  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές η έλλειψη ευκρίνειας και σωστής αναπαραγωγής, μεταφράζεται ως "αναλογική ζεστασιά".

 

Αυτό ξαναπεστο πολλές φορές .....

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα δεν είναι μόνο η εγγραφή αλλά και η αναπαραγωγή.

Πολλές φορές η έλλειψη ευκρίνειας και σωστής αναπαραγωγής, μεταφράζεται ως "αναλογική ζεστασιά".

 

Έχεις δίκιο για το θέμα της αναπαραγωγής. Παρ' όλα αυτά, το πικ απ μου είναι αρκετά καλά ρυθμισμένο. Τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω παίζοντας σ' αυτό βινύλιο κομμένα πριν έρθει ο Παπαδόπουλος  ;D

Εντάξει. Πέρα απ' την πλάκα, οι παράγοντες που καθορίζουν τη "ζεστασιά" που ανέφερα δεν είναι 2-3, ούτε το ζήτημα έγκειται σε αυστηρή μαθηματική λογική (του στυλ: "Α, δεν είναι από Αμερική; Πέτα το." "Α, δεν είναι ψαγμένο, ρίχτο στα σκουπίδια")

 

Όλα έχουν να κάνουν με το αυτί και την ακουστική εμπειρία που έχει αυτό.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Α, δεν είναι από Αμερική; Πέτα το."

Προτιμώ τις αγγλικές κόπιες (αν και "πεφτουν" γρηγορότερα). Έχω ακούσει και εκπληκτικές ελληνικές κόπιες* όμως.

 

*Βad Co, This Was (Jethro Tull), Electric flag,...... ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

είπα να μην ανοίξω καινούριο θέμα.

Το ερώτημα μου είναι το εξής :

 

Aν η ηχογράφηση γίνει ψηφιακά τότε υπάρχει διαφορα στον ήχο μεταξύ cd και βινυλίου?

Και μη μου πείτε για τη ζεστασιά του βινυλίου κλπ κλπ

Εννοώ αν μπορεί να μεταφέρει το βινύλιο περισσότερη πληροφορία από το cd η αν μπορεί να αναπαράγει ένα μεγαλύτερο εύρος ήχου ακόμα κι αν η ηχογράφηση είναι σε pc(όπως και πλέον γίνεται) ή κάτι άλλο,δεν ξέρω... Έχει δλδ το βινύλιο κάποιο πλεονέκτημα στον ήχο;Γίνεται κάποια επεξεργασία όταν γράφεται πχ αύριο ένα άλμπουμ σε δίσκο βινυλίου,και τι διαφορά μπορεί να κάνει;

 

σορρυ για το ξέθαμα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου