Προς το περιεχόμενο

Flat Monitors για home studio?


niktkd93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αποψη μου δεν ειναι και η πιο αντικειμενικη δεδομενου οτι δεν εχω μετρο συγκρισης.Μονο το HS-80M  εχω δουλέψει (και για λιγες μερες τα Adam a5x) και η αποψη μου ειναι οτι εχουν πολυ καλο ηχο με την εξης εννοια:Οι χαμηλες τους συχνοτητες(40-50) ειναι λιιιιιγο πιο χαμηλα απο ο,τι θα πιστευα οτι θα επρεπε να ειναι (μπορει να φταιει και ο χωρος)και οι μεσαιες προς ψηλες μαζι με τις τελευταιες ψηλες πολυ καθαρες και λεπτομερεις.Ισως να σε κουρασει λιγο,να σου προκαλεσει λιγο πονοκεφαλο αν τα εχεις σε σχετικα υψηλη ενταση για καμια ωρα,αλλα αυτο το φαινομενο σταματαει να ισχειει οταν χαμηλωνεις στα -2 db το high trim.Τωρα οι μεσαιες τους με εχουν προβληματισει(μαλλον γιατι δεν ξερω τι εστι flat ηχος).Οταν παιζω ενα πολυ υπερτουμπανο steinway d grandpiano μεσω του midi μου,μου φαινεται πως στα συγκεκριμενα μονιτορς χανεται ολη η μαγεια του.Μου φαινεται πως εχει παρει καποιος 50, 100 ξερω γω συγκεκριμενες συχνοτητες και τις εχει σκοτωσει.Και πιστευω πως γενικοτερα αλλαζει τον ηχο απο τα πιανο,τον οποιο ηχο τον εχω σηνηθισει με μη στουντιακα ηχεια,αλλα το θεμα ειναι οτι τον προτιμω ετσι.Μπορει και να φταιει το οτι δεν χρωματιζει(προτιμητεο για μιξεις).Κακες μιξεις δεν θα κανεις σε καμια περιπτωση.

 

Γενικως ισχυει η αποψη πως τα συγκεκριμενα μονιτορ εχουν τον πιο πολυ φλατ ηχο στην τιμη τους,και πως προσσεγγιζουν (σε καμια περιπτωση δεν αγγιζουν) ακομα και μονιτορς αξιας 900 περιπου ευρω,και αν θες να εχεις ενα 8αρι γουφερ αυτα ειναι best value for money.Δεν ειναι τυχαιο αυτο στην τελικη...: http://www.thomann.de/gr/topseller_st.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι νομιζω οτι αυτα ακουσα.Ειναι βεβαια 6αρια και κανουν γυρο στα 900 €.Τα συγκρινα με τα ΗS 80 στον ιδιο χωρο. Παρολο που ειναι 6αρια ειναι πιο μπασαριστα και πιο εντυπωσιακα απο τα HS. Ποιο απο τα 2 ειναι πιο σωστο..........? Βασικα θελω ηχειο για ολα τα style μουσικης, με μια προτιμηση στον ορχηστρικο ακουστικο ηχο. Να σαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να αναφέρω εδώ παιδιά ότι τα μόνιτορ ηχεία δεν είναι για φτιαγμένα για την ακουστική μας απόλαυση, αλλά μάλλον το αντίθετο. Είναι φτιαγμένα για να αποδίδουν όσο πιο "ρεαλιστικα" γίνεται. Τα Adam 7x είναι πλέον επαγγαλμετικά μόνιτορς τα οποία -αν έχεις τα φράγκα- είναι εγγύηση. Τα Yamaha HS50M ή HS80M είναι ας πούμε ότι καλύτερο υπάρχει γύρω στα 300 και 500 ευρώ αντίστοιχα. Υπόψην ότι τα 5άρια μόνιτορ δεν θα αποδίδουν καθόλου στις χαμηλές συχνότητες (εκτός φυσικά αν πάμε κατηγορία Genelec).

Αυτά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι νομιζω οτι αυτα ακουσα.Ειναι βεβαια 6αρια και κανουν γυρο στα 900 €.Τα συγκρινα με τα ΗS 80 στον ιδιο χωρο. Παρολο που ειναι 6αρια ειναι πιο μπασαριστα και πιο εντυπωσιακα απο τα HS. Ποιο απο τα 2 ειναι πιο σωστο..........? Βασικα θελω ηχειο για ολα τα style μουσικης, με μια προτιμηση στον ορχηστρικο ακουστικο ηχο. Να σαι καλα.

 

Ισχυει οτι ειπε ο Carpeomnious.Επισης το "εντυπωσιακο" ειναι λεξη που ο καθενας θα μπορουσε να της δωσει διαφορετικη εννοια.Τα Α5Χ που εχω ακουσει με εκαναν να ακουσω λεπτομερειες που δεν φανταζομουν οτι τις ακουω,αυτο ας πουμε το θεωρω εντυπωσιακο,τωρα τις χαμηλες δεν τις αναπαρηγαγαν δυνατα 5.5αρια καθως ειναι(50-50000 Hz...).Επομενως πιστευω πως πρεπει να καταλαβει κανεις ακριβως τι προτερηματα εχει ενα μονιτορ εναντι του αλλου για σωστο μετρο συγκρισης.Για τα Α7Χ δεν ξερω,προφανως θα ειναι πιο μπασαριστα (6.5 ιντες εχουν),αν τα ακουσες και εμεινες ικανοποιημενος και νομιζεις πως 900 ευρω ειναι απλα λιγο παραπανω απο οτι θα τα εκρινες,δωσε τοπο στην οργη και παρε τα.Τα λεφτα τους θα τα φανε στανταρ.Εγω στριφογυριζω στο κεφαλι μου αγορα μονιτορς απο το καλοκαιρι και πιστευω οσο περισσοτερο δισταζεις τοσο χειροτερα ειναι.Προσωπικα ειμαι στο να παρω καποια στιγμη τα Α5Χ επειδη ο χωρος μου ειναι γ@μ@τ@ για τις χαμηλες.Α,και το οτι τα ακουσες στον ιδιο χωρο Adam αι Yamaha δε σημαινει κατι,εκτος αν ο χωρος εχει πολλη καλη ακουστικη.Στον δικο μου το χωρο φαντασου το sub σε ενα σημειο δεν ακουγεται(λογω στασιμων κυματων?Ξερω γω τι σκατα εχω να διορθωσω) και μετακινεισαι μισο βημα και απο τα μπασα δεν καταλαβαινεις μεσαιες.Η θεση ειτε του ηχειου ειτε του ακροατη σε ενα σκατα χωρο παιζει σημαντικο ρολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry ρε παιδια πως γινεται το a7χ να βγαζει τετοιο μπασο? μηπως ειναι χρωματισμενο ηχειο? δηλαδη δεν αποδιδει την πραγματικοτητα (σχετικο αυτο βεβαια....)?

Ακουσα και τα mackie mr8 mk2 και ειναι ΤΙΓΚΑ στα μπασα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry ρε παιδια πως γινεται το a7χ να βγαζει τετοιο μπασο? μηπως ειναι χρωματισμενο ηχειο? δηλαδη δεν αποδιδει την πραγματικοτητα (σχετικο αυτο βεβαια....)?

Ακουσα και τα mackie mr8 mk2 και ειναι ΤΙΓΚΑ στα μπασα!!!

 

Φίλε ltmusic μου δίνεις την εντύπωση ότι δεν διαβάζεις λέξη απ'όσα σου γράφουν οι συνφορουμίτες.

 

ΟΧΙ, τα A7X ΔΕΝ είναι χρωματισμένα (εκτός αν τα πάρεις σε λευκό χρώμα  ;D). Πρέπει να εμπεδώσεις πόση σημασία έχει ο χώρος που θα ακούς τα μόνιτόρς σου. Και, για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους, σε δωματιάκια 3Χ4 μέτρα, πολύ δύσκολο να αποδώσουν πραγματικά monitor σαν τα Α7. Με λίγα λόγια δες ποιες είναι οι ανάγκες σου πρώτα (στον δεδομένο χώρο που έχεις), μετά ποιός είναι ο προϋπολογισμός σου και μετά αποφασίζεις.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου