Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με latency στο Adobe Audition 3.0


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

 

Έχω βάλει το Adobe Audition 3.0

 

Ηχογραφώ τύμπανα από ένα άλλο πρόγραμμα, τα κάνω wav, τα περνάω σε ένα track στο Adobe. Πάω να ηχογραφήσω από πάνω κιθάρα και υπάρχει latency.

 

Αρχίζω να ψάχνω manuals, ρυθμίσεις κλπ κλπ. Βλέπω ότι δεν μου εμφανίζει καν την επιλογή ASIO DRIVER που θα πει ότι η κάρτα ήχου μου δεν το υποστηρίζει. Οπότε δουλεύω υποχρεωτικά με την default ρύθμιση Windows Audition 3.0 ή κάπως έτσι (όσοι το έχουν θα καταλάβουν).

 

Μετά από ψάξιμο βλέπω ότι οι ρυθμίσεις για αυτήν την default επιλογή είναι εκείνες του Adobe Audition 2.0. Κάνω γενικά ό,τι λένε (μέχρι και αλλαγή στα buffers κλπ κλπ), αλλά η latency δεν φεύγει.

 

Αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος θα με βοηθήσει απίστευτα. Ευχαριστώ.

 

Σημειώνεται:

 

Ηχογραφώ μέσω κονσόλας-μίκτη (σε άλλα software δεν είχα ποτέ πρόβλημα)

σε Notebook ACER ASPIRE 5920G, που διαφημίζεται κιόλας για την κάρτα ήχου του.

 

Επίσης κατέβασα τους τελευταίους drivers της κάρτας ήχου, αλλά πάλι τα ίδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι θα μπορέσεις να κάνεις δουλειά με την onboard κάρτα ήχου του laptop σου (μπορεί να διαφημίζεται για καλή ποιότητα ήχου σε αναπαραγωγή μουσικής ή ταινιών αλλά μέχρι εκεί).

Χρειάζεσαι μια εξωτερική κάρτα ήχου με ASIO drivers για να ηχογραφείς με μικρό latency.

Εναλλακτικά δοκίμασε να εγκαταστήσεις τους ASIO4ALL drivers ή να κάνεις monitor το σημα της κιθάρας σου από το πάνελ της κάρτας και όχι απο το cubase (χωρίς εφφέ εννοείται).

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου