Προς το περιεχόμενο

Να μάθω κιθάρα στον αδερφό μου ;


zapnik3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πρεπει να αλαχτει και το nut για να γινει αριστεροχειρη......

για μενα καλυτερα πηγαινε τον σε ωδειο.....

Συμφωνω και στα δυο, εκτος και αν υπαρχει οικονομικο προβλημα, οποτε τον βοηθαει οσο μπορει ο μεγαλυτερος αδερφος με ρισκο να μεταδωσει τυχων λαθη.

 

Το δυσκολοτερο χερι στη κιθαρα ειναι το δεξι.

Γιαυτο και οι δεξιοχειρες παιζουν με το δεξι την πενα.

Δεν βαζουν οι (σωστοι) δασκαλοι, ανεκαθεν στους αιωνες, τους δεξιοχειρες μαθητες να πιανουν την πενα με το δεξι ετσι για πλακα ή απο συνηθεια.

Οι αριστεροχειρες πρεπει να πιανουν την πενα με το αριστερο.

Οχι οτι δεν θα παιξουν ολοι και αναποδα, αλλα εκ φυσεως θα παραμεινουν λιγο πιο πισω απο οτι θα μπορουσαν να πανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

    Έγω που γράφω με το αριστερό την βολεύτηκα με το δεξί πάντως. Σημασία έχει να δεις πώς τον βολεύει κι αυτόν καλύτερα. Εγώ από τη δική μου αποτίμηση  πιστεύω ότι το αριστερό μου θα γκρούβαρε περισσότερο αν ήθελα να παίζω φανκ, αλλά είναι μια χαρά στην ταστιέρα και το δεξί δεν υστερεί σε δυναμικές είτε στην πένα είτε στα δάχτυλα (κλασσική)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγω που γράφω με το αριστερό την βολεύτηκα με το δεξί πάντως.

 

Εξαρχής ή μετά "βολεύτηκες";

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρχής ή μετά "βολεύτηκες";

 

  Εξαρχείς, συν του οτι την ψιλοέπιανα έτσι (ήμουν πολύ μικρός) προτού ξεκινήσω μαθήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...κατά τη γνώμη σου...

Nαι, παντα κατα την ταπεινη μου γνωμη και τη μικρη εμπειρια μου.

 

Αλλιως θα πρεπει να ηταν πολυ διαστροφικα μυαλα αυτοι (δασκαλοι και κατασκευαστες οργανων)  που μελετησαν το θεμα του dominant hand και αποφασιασν να δωσουν φασιστικα σε ολα τα εγχορδα, κιθαρα, μπασο, βιολι κλπ, τη πιο δυσκολη δουλεια (κατα την αποψη σου της ταστιερας) να την κανει το "κουλο" αριστερο χερι του δεξιοχειρα και το αντιθετο.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συλλυπητήρια...Όταν πρωτοέπιασα κιθάρα στα χέρια μου (ρακέτα για να είμαι ακριβής.Ήθελαν οι αθεόφοβοι να μάθω τέννις,αλλά εγώ φανταζόμουν οτί ήταν ηλ. κιθάρα... ;D Ας είναι καλά ο συγχωρεμένος ο παππούς μου,που τους έπεισε να με αφήσουν να αρχίσω κιθάρα!) αριστερόχειρας ήμουν.Για κάνα 6μηνο έπαιζα και ήμουν αριστερόχειρας,μέχρι που ο δάσκαλός που είχα αρχίσει όταν ήμουν πιτσιρίκι,είχε φαγωθεί και τελικά με "τούμπαρε" να μάθω με "τον σωστό τρόπο"...

 

Να υποθέσω οτί κάτι ανάλογο έγινε και με σένα;

 

Όχι. Απλά πιτσιρικάς που βρισκόντουσαν κάτι κιθάρες στο σπίτι έτσι τις έπιανα ενστικτωδώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, παντα κατα την ταπεινη μου γνωμη και τη μικρη εμπειρια μου.

 

Αλλιως θα πρεπει να ηταν πολυ διαστροφικα μυαλα αυτοι (δασκαλοι και κατασκευαστες οργανων)  που μελετησαν το θεμα του dominant hand και αποφασιασν να δωσουν φασιστικα σε ολα τα εγχορδα, κιθαρα, μπασο, βιολι κλπ, τη πιο δυσκολη δουλεια (κατα την αποψη σου της ταστιερας) να την κανει το "κουλο" αριστερο χερι του δεξιοχειρα και το αντιθετο.

:)

 

το δεξί χέρι του δεξιόχειρα έχει τον κυρίαρχο ρόλο γιατί είναι αυτό που παράγει τον ήχο, αυτή πιστεύω πως ήταν η λογική, είναι το χέρι που "παίρνει την απόφαση", έχει τον πρώτο λόγο, χωρίς τη δικιά του δράση δεν γίνεται τίποτε (εκτός αν πρόκειται για τον Stanley Jordan), έτσι λοιπόν έρχεται φυσιολογικά να δοθεί ο ρόλος αυτός στο "καλό" χέρι

 

μια λογική που δεν στέκεται εμπόδιο στην δεξιοτεχνία του μουσικού, όπως έχει αποδειχθεί εδώ και αιώνες, άρα δεν υπάρχει καμία "διαστροφή", θα έλεγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απο τα ολιγα που ξερω λεω πως το δεξι του δεξιοχειρα και το αριστερο του αριστεροχειρα ειναι αυτο που μπορει πιο ευκολα να αναπαραγει τον ρυθμο.....

καντε ενα πειραμα.....

παρτε την κιθαρα σας και προσπαθηστε να παιξετε ο καθενας αναποδα....θα δειτε οτι με το dominant hand μπορειτε να πιασετε ακορντα αλλα με το αντιθετο χερι δεν θα μπορειτε να παιξετε "ρυθμο"  ;) ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν τόσο απλό όπως το παρουσίαζαν κάποιοι δάσκαλοι, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν κιθάρες για αριστερόχειρες. Και θα υπήρχαν ακόμη περισσότερες αν δεν υπήρχε προκατάληψη αιώνων σε σχέση με το αριστερό χέρι που το -θεωρούσαν κυριολεκτικά- του διαβόλου. Ας μην ξεχνάμε ότι μέχρι 15-20 χρόνια πριν, άνθρωποι έτρωγαν ξύλο για να μάθουν να γράφουν με το λάθος χέρι, αποκτώντας συχνά σοβαρές μαθησιακές δυσκολίες από αυτή την υποτιθέμενη βελτίωση. Θα ήμουν λοιπόν εξαιρετικά επιφυλακτικός απέναντι σε όποιον μου πρότεινε να μάθω κιθάρα κόντρα από το βασικό μου χέρι. Γίνεται να μάθεις ανάποδα εννοείται, αλλά αυτό δεν αποδεικνύει κάτι. Και με το αριστερό σου πόδι μπορείς να μάθεις να ζωγραφίζεις αλλά πρέπει να διδάσκεται αυτή η τεχνική στην Καλών Τεχνών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου