Προς το περιεχόμενο

DIY μπασοκαμπίνα? Υλικά κλπ?


funky_bassman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θέλω να φτιάξω μία καμπίνα για μπάσο η οποία να έχει συγκεκριμένες διαστάσεις λόγω χώρου που θα μπει στο σπίτι, οπότε για αυτό δεν στρέφομαι σε μία έτοιμη. Όπως καταλαβαίνετε η ποιότητα του ήχου δεν είναι καν παράγοντας γιατί στην ουσία θα κουμπώνω την κεφαλή για μελέτη (η οποία κεφαλή είναι και αυτή της πλάκας) στο σπίτι. Υπάρχει και η πιθανότητα να την κουβαλήσω για Live αλλά αυτό σε ΑΙΣΧΑΤΗ περίπτωση. Θα προτιμούσα 1χ15 για να μην μπλέξω με διαρυθμίσεις κλπ αλλά και το 1χ12 δεν με χαλάει για να έχω περισσότερη ατάκα. Τα θέματα είναι:

Από που αγοράζω μεγάφωνα, τι μεγάφωνα να προτιμήσω και αν πρέπει να την κάνω κλειστού τύπου και με σωλήνα εκτόνωσης του αέρα. Σκεφτόμουνα μήπως την έκανα ημιανοιχτή :-X Ρίχτε κάνα χέρι βοηθείας γιατί έχω πελαγώσει!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

προφανώς θα διαλέξεις μεγάφωνο κατάλληλο για καμπίνα μπάσου

 

η καμπίνα καλύτερα να είναι vented (bass reflex) αφού πρόκειται για μπάσο

 

σωστό σχεδιασμό καμπίνας θα κάνεις με τη βοήθεια λογισμικού, προτείνω το WinISD (freeware)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μανώλη IMHO καλύτερα να πάρεις μια έτοιμη γιατί νομίζω ότι θα πάει ακριβά η δουλειά. Επειδή έθιξες το θέμα του χώρου, αν κάνεις 15αρα, θα γίνει ούτως ή άλλως «ντουλάπα», γιατί θα πρέπει να τηρήσεις τις αναλογίες της.

 

Καλύτερα 12αρα που είναι πιο σουλουπωμένη... Αλλά αν θελήσεις να βάλεις ένα σοβαρό ηχείο πχ κάποιο neodymium, το κόστος θα πάει ψηλά. Δεν έχω ιδέα με τι ενισχυτή θα την οδηγήσεις, αλλά δεν θα θες έστω ένα ηχείο 200W;

 

Πάντως το θέμα είναι- για να επανέλθω στο αρχικό ζήτημα- εσύ μπορεί να έχεις συγκεκριμένα specs στις διαστάσεις σου, αλλά το θέμα είναι αν αυτά ματσάρουν με τις ανάγκες του ηχείου που θα επιλέξεις για την καμπίνα. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτείνω το WinISD (freeware)

 

Να ρωτησω. Κανει υπολογισμο των διαστασεων του bass reflex συμφωνα με οποια

επιθυμητη συχνοτητα επιλεξει ο χρηστης?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαλέγεις μεγάφωνο και τύπο ηχείου (π.χ. δύο μεγάφωνα σε bass reflex καμπίνα ) και σου υπολογίζει όλα τα υπόλοιπα  με βελτιστοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αποφάσισα παρά τις παρενέσεις σας να την φτιάξω μόνος μου κυρίως λόγω διαστάσεων. Πήρα αυτό το μεγάφωνο:

http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=13060&LANG=GR

Το οποίο με καλύπτει σε μέγεθος και watt. Τώρα από απόδοση και ήχο δεν ξέρω αν θα λέει αλλά δεν πιστεύω ότι μία harley benton ή μία behringer ή οι φθηνές peavey φοράνε πιο ποιοτικά μεγάφωνα... Θα δούμε όμως... Το πολύ πολύ να κλαίω 38 ευρώ τα οποία δεν είναι πολλά.

Παρήγγειλα και τα ξύλα σήμερα στο φτιάχτο μόνος σου. Διαστάσεις 50Χ50Χ50. Θα είναι κύβος λόγω περιορισμένου χώρου αλλά με βάση τις διαστάσεις που έχω δει σε 1Χ15 νομίζω πως δεν θα είναι άσχημο. Κόστος 25 ευρώ. Θα ανοίξω μόνος μου τις τρύπες για το ηχείο και για την εκτόνωση. Λογικά θα ανοίξω μία τρύπα διαμέτρου 10cm στο μπροστινό μέρος του κουτιού. Εκτός και αν είναι καλύτερα στο πίσω μέρος! Για πείτε γνώμες...

Επίσης θα ήθελα αν ξέρετε μαγαζιά που να πουλάνε σίτες μεταλλικές για το μπροστινό μέρος. Και καμιά ιδέα για το πως να ντύσω τα ξύλα!

Φωτογραφίες από την κατασκευή από αύριο που θα αρχίσω τη δουλειά!

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σόρυ αλλά αυτό λέγεται άρπα-κόλλα

 

αν π.χ. ψάξω τις παραμέτρους του ηχείου και σου πω πως σύμφωνα με τις σχετικές εξισώσεις οι διαστάσεις της καμπίνας πρέπει να είναι 35Χ45Χ75, πώς θα το εκλάβεις;

 

επίσης στην τρύπα που θα ανοίξεις πρέπει να προσαρμόσεις σωλήνα, κατάλληλου μήκους... δεν είναι μια απλή τρύπα και τελείωσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σόρυ αλλά αυτό λέγεται άρπα-κόλλα

Το ξέρω ότι είναι δουλειά η οποία δεν είναι σωστή αποδοτικά και ηχητικά αλλά δεν υπάρχει χώρος στο δωμάτιο οπότε... Δεν ζητάω ποιότητα αλλά πρακτικότητα αν με καταλαβαίνεις... :-[

Επίσης το πρόγραμμα που μου είπες δεν κατάφερα να το λειτουργήσω :-X Δεν τα πάω καλά με την τεχνολογία...

Για το σωλήνα το ξέρω ότι χρειάζεται... Απλά δεν ξέρω ποιο είναι το κατάλληλο μήκος... :-X

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου