Προς το περιεχόμενο

κουρδιστηρι κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα ! υπαρχει ηλεκτρονικο κουρδιστηρι που να κουρδιζει ολους τους τονους; Αυτα που βλεπω στην αγορα εχουν την κλιμακα μι και ενα pitch control.  Παιζουν καποια online που ακους τους τονους αλλα το αυτι δεν βοηθαει  ::)

 

ευχαριστω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά,αρκεί να ψάξεις για χρωματικά (chromatic) κουρδιστήρια..

 

Προσωπικά έχω ένα κινέζικο που πιάνει σαν κλιψάκι στο headstock και "διαβάζει" τη δόνηση (κ έχει και μικρόφωνο):

 

9a3f1053c045de895fc18abfbffe401a.jpg  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα από αυτά με το πιαστράκι, και είναι απλά τραγικό σε ανακρίβεια (εντάξει, είναι μάρκα Mekapses σαν το ανωτέρω κι όχι κάποιο καλύτερο, πχ. της Korg ή της Peterson). Aλλά μιλάμε για ακουστική ή για ηλεκτρική κιθάρα? Γιατί αν μιλάμε για ηλεκτρική, αν δεν απατώμαι (διορθώστε με) όλα τα πεταλοκουρδιστήρια έχουν δυνατότητα χρωματική, αντιλαμβανόμενα την νότα που παίζεται και δίνοντας ένδειξη πόσο σωστά ή άσχημα κουρδισμένη είναι. Το Polytune επίσης έχει mode για drop tunings, drop D και capo.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχω ένα από αυτά με το πιαστράκι, και είναι απλά τραγικό σε ανακρίβεια (εντάξει, είναι μάρκα Mekapses σαν το ανωτέρω κι όχι κάποιο καλύτερο, πχ. της Korg ή της Peterson). Aλλά μιλάμε για ακουστική ή για ηλεκτρική κιθάρα? Γιατί αν μιλάμε για ηλεκτρική, αν δεν απατώμαι (διορθώστε με) όλα τα πεταλοκουρδιστήρια έχουν δυνατότητα χρωματική, αντιλαμβανόμενα την νότα που παίζεται και δίνοντας ένδειξη πόσο σωστά ή άσχημα κουρδισμένη είναι. Το Polytune επίσης έχει mode για drop tunings, drop D και capo.

Ποιό ανωτέρο παρακαλώ;

Μιλάς για το link που σου έδωσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ντε!! ;D

 

Mάλλον θα κάνω μια μίνι έρευνα αγοράς για τα clip-on, και πιθανόν να τσιμπήσω ένα απ'τα δυο της Korg για τις ακουστικές μου. Είναι κρίμα μια τόσο καλή ιδέα (αυτή του clip-on) να μην υλοποιείται καλά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου