Προς το περιεχόμενο

κουρδιστηρι κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Όχι ντε!! ;D

 

Mάλλον θα κάνω μια μίνι έρευνα αγοράς για τα clip-on, και πιθανόν να τσιμπήσω ένα απ'τα δυο της Korg για τις ακουστικές μου. Είναι κρίμα μια τόσο καλή ιδέα (αυτή του clip-on) να μην υλοποιείται καλά.

Εξαρτάται από το resolution που ψάχνεις. Από το αρχικό σου post αυτό κατάλαβα τουλάχιστον.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι. Για τις ακουστικές έχω ένα με πιαστράκι, ένα της... Seiko (η οποία παρεπιπτόντως βγάζει καλούς tuners) και ένα περίεργο αλλά ενδιαφέρον γκατζετάκι της Planet Waves, το SOS Strobe. Aλλά θα τα ξεφορτωνόμουν όλα αν έβρισκα ένα καλό με πιαστράκι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον θα κάνω μια μίνι έρευνα αγοράς για τα clip-on, και πιθανόν να τσιμπήσω ένα απ'τα δυο της Korg για τις ακουστικές μου. Είναι κρίμα μια τόσο καλή ιδέα (αυτή του clip-on) να μην υλοποιείται καλά.

 

Υλοποιείται μια χαρά (τουλάχιστον από τις μεγάλες εταιρίες, Korg, Peterson, κλπ). Και δεν αφορά βέβαια μόνο κιθάρες, για την ακρίβεια αυτό είναι το κοινό είναι μειοψηφία σ'αυτά (βάλε πνευστούς, διάφορους έγχορδους, κλπ). Αυτό της Korg (ποιο είναι το δεύτερο; εγώ ένα ξέρω ότι βγάζει πλέον για κιθάρα...), το σκέφτομαι και εγώ.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν το Peterson clip-on, το οποίο έχει τα sweetened tunings (που αν έχω καταλάβει καλά είναι ελαφρώς "πειραγμένα" από το χρήστη tunings αν κάτι δεν του κάθεται καλά με το default, κάτι που θα με ενδιέφερε πάρα πολύ γιατί βασίζομαι ιδιαίτερα στο αυτί μου). Όμως αν και δεν έχω κοιτάξει τιμή πρέπει να είναι ακριβό ενώ τα δυο Κοrg είναι φτηνά και λογικά ποιοτικά. Tα δυο που ξέρω από αυτήν με πιαστράκι είναι:

http://www.korg.com/aw2

http://www.korg.com/pitchclip

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου