Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή λυχνιών...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

εγώ με αυτές δεν τον σβήνω ποτέ τον ενισχυτή ... άλλωστε δεν ξέρω κανέναν να έζησε 2 ζωές και η μία είναι πολύ λίγη για να κάνω περικοπές .. :)

 

Κρίση - ξεκρίση, και η δικιά μου οπτική γωνία αυτή ακριβώς είναι.. αν με κάποια (λογικά κατά προτίμιση..) χρήματα μπορεί ο εισχυτής να ακουστεί καλύτερα, θα τα δώσω... γι αυτό και...γλυκάθηκα που άκουσα για telefunken κλπ..:)

 

Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν θεώρησα τις EHX ότι καλύτερο ηχητικά υπάρχει σήμερα. Απλά αν ο ενισχυτής έχει κουρασμένους ηλεκτρολυτικούς πιστεύω ότι είναι αρκετά πιο σημαντικό να πάνε τα χρήματα εκεί παρά σε ακριβές λυχνίες.

Τι πρόβλημα είχες με τις λυχνίες? Δεν φημίζονται για προβληματικές οι ΕΗΧ, τουλάχιστον όχι περισσότερο από JJ, TungSol RI, TAD, κτλ

 

Το πρόβλημα ήταν ότι ο ήχος 'βρώμιζε' (με την κακή έννοια..) και ανεβοκατέβαζε ένταση από μόνος του.. οπότε η σκέψη μου ήταν για αλλαγή των τελικών λυχνιών... τώρα, αν φταίει κάτι άλλο όπως πχ αυτό που είπες με τους κουρασμένους ηλεκτρολυτικούς (για το οποίο δεν έχω την παραμικρή ιδέα-πρώτη φορά τ ακούω... :) ), θα φανεί μετα την αλλαγή...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα ήταν ότι ο ήχος 'βρώμιζε' (με την κακή έννοια..) και ανεβοκατέβαζε ένταση από μόνος του.. οπότε η σκέψη μου ήταν για αλλαγή των τελικών λυχνιών... τώρα, αν φταίει κάτι άλλο όπως πχ αυτό που είπες με τους κουρασμένους ηλεκτρολυτικούς (για το οποίο δεν έχω την παραμικρή ιδέα-πρώτη φορά τ ακούω... :) ), θα φανεί μετα την αλλαγή...

Μια χαρά είναι οι ΕΗΧ που ήδη έχεις, δεν είναι ελαττωματικές και δεν χρειάζεται να πάρεις 3ο ζευγάρι τελικές, τα χρήματα που θες για ένα ζευγάρι NOS Mullard είναι ακριβώς για το recapping που χρειάζεσαι. Ο ενισχυτής θα αλλάξει δραματικά προς το καλύτερο και θα αντέξει άλλα τόσα χρόνια! Και, από τη στιγμή που θα βρίσκεται στην κατάσταση που πρέπει να βρίσκεται, πάρε και ένα καλό ζευγάρι τελικές και φυσικά driver και προενισχύτριες που παίζουν και αυτές σημαντικότατο ρόλο στον ήχο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι οι ΕΗΧ που ήδη έχεις, δεν είναι ελαττωματικές και δεν χρειάζεται να πάρεις 3ο ζευγάρι τελικές, τα χρήματα που θες για ένα ζευγάρι NOS Mullard είναι ακριβώς για το recapping που χρειάζεσαι. Ο ενισχυτής θα αλλάξει δραματικά προς το καλύτερο και θα αντέξει άλλα τόσα χρόνια! Και, από τη στιγμή που θα βρίσκεται στην κατάσταση που πρέπει να βρίσκεται, πάρε και ένα καλό ζευγάρι τελικές και φυσικά driver και προενισχύτριες που παίζουν και αυτές σημαντικότατο ρόλο στον ήχο σου.

 

Απο χθες, δοκιμασα groove tubes και jj και το μηχανημα δουλευει μια χαρα.. :):D  Δοκιμασα τις παλιες EHX σε αλλη κεφαλη που δουλευε και ειναι οντως προβληματικες.. Να σημειωσω βεβαια, οτι δεν τις ειχα παρει καινουριες αλλα ηταν πανω στον ενισχυτη που κατεχω μερικους μηνες. Οποτε ποιος ξερει τι εχουν τραβηξει...:) Για recapping..έχει ο θεος... ευχαριστω πολυ παντως myster maze και ολους τους υπολοιπους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μηχάνημα έχει (είχε) πάνω electro harmonix EL34... δεν ξέρω, αλλα αυτη η εταιρία δεν με πάει καθόλου... 2η φορά μου βγαίνουν προβληματικες λυχνίες τις μεσα σε μικρο διαστημα και την εχω πατησει και με πεταλακι της πιο παλια... ήμουν απ τους τυχερους μαλλον...

Έτσι όπως το έθεσες αρχικά φαίνεται σαν να δοκίμασες δύο καινούργια ζευγάρια ΕΗΧ και σου βγήκαν προβληματικά.

Η συμβουλή μου πάντως για τους ηλ. πυκνωτές ισχύει, για έναν 30 χρονών ενισχυτή είναι απαραίτητο αν θες την σωστή λειτουργία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου