Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή λυχνιών...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω χτυπήσει και

Mullard και Telefunken κοντά στα 150 (ματσαρισμένο ζευγάρι)

 

ευχαριστώ καταρχήν όλα τα παιδια για τις απαντήσεις :)

 

χμμμ... για Mullard και Telefunken μόνο από ebay?... εδώ ελλάδα (θεσσαλονικη ακομα καλυτερα :D )τίποτα?...

 

το μηχάνημα έχει (είχε) πάνω electro harmonix EL34... δεν ξέρω, αλλα αυτη η εταιρία δεν με πάει καθόλου... 2η φορά μου βγαίνουν προβληματικες λυχνίες τις μεσα σε μικρο διαστημα και την εχω πατησει και με πεταλακι της πιο παλια... ήμουν απ τους τυχερους μαλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

προσωπικά οι EL34 ElectroHarmoniX είναι ότι πιο χάλια έχω ακούσει , όταν ήρθε ο Hiwatt μου ήταν εφοδιασμένος με τέτοιες και πραγματικά η πρώτη ακρόαση με τρόμαξε οτι είχα κάνει λάθος επιλογή ... επρόκειτο για την προσωποποίηση του "Τζιτζικιου" ... ίσως για μέταλ να έκαναν απο καθαρά πάντως ήταν φρικτές...

 

οσον αφορά για την διάρκεια ζωής των NOS ένας τεχνικός καλός και έντιμος πάνω από όλα μπορεί να το επιβεβαιώσει ... το οτι παίζουν επίσης καλύτερα είναι βέβαιο το όλο μυστικό είναι οτι πολλοί στο ΕΒΑΥ λένε ψέματα οτι είναι ματσαρισμένες και επίσης δίνουν ψευδή στοιχεια ελέγχου απο λυχνιόμετρο ή της έλεγξαν για μισο λεπτό και δεν είναι αντικειμενική η μέτρηση.  

 

Εγω προσωπικά που μου έχουν συστήσει τεχνικό καλό στην Αθήνα

( να σημειώσω οτι είμαι κι εγώ ηλεκτρονικός αλλά δεν το εξασκώ επαγγελματικά και ξέρω να φτιάχνω μερικά μοντέλα όχι όλα όμως)

μου το εχει επιβεβαιώσει και αυτός

 

να σημειώσω οτι οι καινούριες που αναφέρατε για EL34 απο MAX BIAS που δίνει ο κατασκευαστής 38.8 mΑ εγώ δέχομαι να φέρω ενα ζευγάρι Mullard του 78/80 και να τις κάνουμε μαζί με τις ElectroHarmoniX BIAS  στα 50 mA ετσι για πλάκα για CRASH TEST και μετά να δούμε τα αποτελέσματα με στοιχηματακι ... εγω θα χασω 250 ευρω που κανουν  αν καουν οι δικες μου που δεν θα καούν το πιστοποιώ..

και ο αλλος 25 ευρω τις οποιες θα του πληρώσω αν καουν και οι δικες μου

αν οποιεσδήποτε καινουριες αντέξουν πάνω απο μερικά λεπτά εγω τα κρεμάω...

 

 

και επίσης χρησιμοποιεί την τεχνική την σωστή δηλαδή  να αφήσει τις λάμπες να κάψουν καλά ίσως και για ώρες πάνω στο λυχνιόμετρο μέχρι να βγάλει τελικό Report .

 

Επειδή ξέχασα να το αναφέρω αυτα όλα τα έχω δοκιμάσει δεν τα έχω διαβάσει στο Ιντερνετ

 

ο myster_maze σιγουρα θα εχει εμπειριες απειρες απο ενισχυτες που του πηγαν που απο καποια βλάβη ειχαν ρεύματα υψηλά, η ο ιδιος τι ρευματα δινει σε καλες ΝΟΣ λάμπες  εννοώ τι παραπάνω μπορεί να ανεβάσει για να παιζει καλύτερα ,ας με διορθώσει αν κανω καποιο λάθος.

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι το extra hot bias ειναι το ζητουμενο απο ολους,ουτε καποια μοναδα μετρησης ποιοτητας...

Εξαλλου οι περισσοτεροι αρεσκονται στο σωστο bias και καποιοι σε ψυχρο.

Τι εννοω?

Οτι δεν με ενδιαφερει το αν η λαμπα σηκωνει ανετα 50,60 ή 70 mA αν στον ενισχυτη μου για τα δικα μου αυτια παιζει ομορφα στα 35 mA.

Το οτι "η Χ μαρκα μου εβγαλε επανειλλημενα προβληματικες λυχνιες" το δεχομαι,οτι "η Ψ μαρκα μου ακουγεται σαν τζιτζικι ή σαν τρακτερ" το δεχομαι,οτι "η Ω λαμπα εμενα μ αρεσει τοσο που δικαιολογω πληρως τα 300 ευρω που κανει" επισης το δεχομαι.

Αλλα τα mA που σηκωνει ως max bias δεν μου λενε κατι.

Εκτος κι αν πιστευει κανεις οτι αυτη η τελικη με τα 50 mA θα του βγαλει καμια 25ετια σε καθημερινη χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι το extra hot bias ειναι το ζητουμενο απο ολους,ουτε καποια μοναδα μετρησης ποιοτητας...

Εξαλλου οι περισσοτεροι αρεσκονται στο σωστο bias και καποιοι σε ψυχρο.

Τι εννοω?

Οτι δεν με ενδιαφερει το αν η λαμπα σηκωνει ανετα 50,60 ή 70 mA αν στον ενισχυτη μου για τα δικα μου αυτια παιζει ομορφα στα 35 mA.

Το οτι "η Χ μαρκα μου εβγαλε επανειλλημενα προβληματικες λυχνιες" το δεχομαι,οτι "η Ψ μαρκα μου ακουγεται σαν τζιτζικι ή σαν τρακτερ" το δεχομαι,οτι "η Ω λαμπα εμενα μ αρεσει τοσο που δικαιολογω πληρως τα 300 ευρω που κανει" επισης το δεχομαι.

Αλλα τα mA που σηκωνει ως max bias δεν μου λενε κατι.

Εκτος κι αν πιστευει κανεις οτι αυτη η τελικη με τα 50 mA θα του βγαλει καμια 25ετια σε καθημερινη χρηση.

 

 

δεν έπιασες το σκεπτικό ανέφερα "crash test" ακριβώς για να γίνει κατανοητό οτι το κάνω καθαρα για να δειξω  τι αντοχές και διάρκεια ζωής έχει η λάμπα , κι εγώ ανάμεσα σε 35 με 38 mA τις παίζω άλλωστε το ψυχρο η το θερμο BIAS εχουν τα υπερ και τα κατα τους ,το θερμό σκάσιμο και το ψυχρο HEADROOM  βασικά τα 35 mA ειναι η "Σολωμόντεια λύση" για να τα εχεις όλα.

 

Ελπίζω να έπιασες το σκεπτικό διότι δεν μπορώ να ακούω οτι δεν υπάρχει διαφορά στις αντοχές ανάμεσα στην τεχνολογία του τότε με του σημερα και αυτό δεν είναι κόλημα προσωπικό ούτε "σπηλαιολόγος" . Επίσης ας μου πει κάποιος πως ακούγεται ενα ακόρντο με την λάμπα του 2011 και πως με την λάμπα του 70 και του 80 αν εχει δοκιμάσει ...

 

25 χρόνια δεν νομίζω να βγάλει αλλά αν η καινούρια βγάλει 1 η παλιά θα βγάλει 3 σίγουρα

 

εγώ με αυτές δεν τον σβήνω ποτέ τον ενισχυτή ... άλλωστε δεν ξέρω κανέναν να έζησε 2 ζωές και η μία είναι πολύ λίγη για να κάνω περικοπές .. :)

12dfl.jpg.105b0482b380ba43d4ae5065c4778740.jpg

as234.jpg.228080b91355702bab43e543a6f154e6.jpg

aser56.jpg.d985d4873063742ee50ce916f6e0bfb0.jpg

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

χμμμ... για Mullard και Telefunken μόνο από ebay?... εδώ ελλάδα (θεσσαλονικη ακομα καλυτερα :D )τίποτα?...

 

 

 

MANO σε μπερδεψανε με αυτα που σου λενε... ;D οι Mullard και Telefunken  ειναι ΝΟS λαμπες δηλ. λαμπες ΦΤΙΑΓΜΕΝΕΣ ΣΤΙΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ 50-70  οποτε μαλλον...δυσκολα θα τις βρεις στη Θεσ/νικη.... ;D...ειναι συνηθως πανακριβες μια και οντως οι περισσοτερες NOS λυχνιες ειναι καλυτερες απο τις,περισσοτερες, σημερινες μια & τοτενες οι λυχνιες χρησιμοποιουνταν σε ενα ευρυ φασμα εφαρμογων και οχι μονο για να...γουσταρουν οι τρελλαμενοι κιθαριστες οπως σημερα... ;D

 

Βαλε τις JJ ή της TUNG SOL που σου προτεινα και θα εισαι πασας.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν θεώρησα τις EHX ότι καλύτερο ηχητικά υπάρχει σήμερα. Απλά αν ο ενισχυτής έχει κουρασμένους ηλεκτρολυτικούς πιστεύω ότι είναι αρκετά πιο σημαντικό να πάνε τα χρήματα εκεί παρά σε ακριβές λυχνίες.

 

το μηχάνημα έχει (είχε) πάνω electro harmonix EL34... δεν ξέρω, αλλα αυτη η εταιρία δεν με πάει καθόλου... 2η φορά μου βγαίνουν προβληματικες λυχνίες τις μεσα σε μικρο διαστημα και την εχω πατησει και με πεταλακι της πιο παλια... ήμουν απ τους τυχερους μαλλον...

Τι πρόβλημα είχες με τις λυχνίες? Δεν φημίζονται για προβληματικές οι ΕΗΧ, τουλάχιστον όχι περισσότερο από JJ, TungSol RI, TAD, κτλ

 

προσωπικά οι EL34 ElectroHarmoniX είναι ότι πιο χάλια έχω ακούσει , όταν ήρθε ο Hiwatt μου ήταν εφοδιασμένος με τέτοιες και πραγματικά η πρώτη ακρόαση με τρόμαξε οτι είχα κάνει λάθος επιλογή ... επρόκειτο για την προσωποποίηση του "Τζιτζικιου" ... ίσως για μέταλ να έκαναν απο καθαρά πάντως ήταν φρικτές...

Νομίζω υπερβάλλεις! Πολλοί είναι ευχαριστημένοι με ΕΗΧ και πολλοί μάλιστα τις προτιμούν σε σχέση με άλλες current production λυχνίες. Στην τελική μιλάμε για λυχνίες 25-30 ευρώ το ζευγάρι. Δεν έχουν όλοι την οικονομική κατάσταση για 100 και 150 ευρώ λυχνίες, δεν το συζητάω καν αν ο ενισχυτής φοράει 4άδα! Με NOS προενισχύτριες θα φτάσουμε στο σημείο να κοστίζουν οι λυχνίες περισσότερο από τον ενισχυτή! Μπορεί οι NOS να είναι καλές αλλά για τα λεφτά τους δεν είναι. Προτιμώ πχ τις Mullard RI EL34 με max 50 ευρώ/pair που θα τις βρω χωρίς ψάξιμο, μάλιστα θα τις ξαναβρώ αν χρειαστεί και θα κάνω μια χαρά την δουλειά μου στις πρόβες μου, στην μελέτη μου και στα live μου παρά ένα ζευγάρι 150 ευρώ.

 

να σημειώσω οτι οι καινούριες που αναφέρατε για EL34 απο MAX BIAS που δίνει ο κατασκευαστής 38.8 mΑ εγώ δέχομαι να φέρω ενα ζευγάρι Mullard του 78/80 και να τις κάνουμε μαζί με τις ElectroHarmoniX BIAS  στα 50 mA ετσι για πλάκα για CRASH TEST και μετά να δούμε τα αποτελέσματα με στοιχηματακι ... εγω θα χασω 250 ευρω που κανουν  αν καουν οι δικες μου που δεν θα καούν το πιστοποιώ..

και ο αλλος 25 ευρω τις οποιες θα του πληρώσω αν καουν και οι δικες μου

αν οποιεσδήποτε καινουριες αντέξουν πάνω απο μερικά λεπτά εγω τα κρεμάω...

Το καλύτερο test θα ήταν να τις βάλουμε πάνω στον ενισχυτή, να τις ηχογραφήσουμε, να ανέβουν τα κλιπ εδώ και να δούμε πόσοι θα έδιναν τα 250 ευρώ για ένα ζευγάρι EL34 και πόσοι τα 25 ευρώ για τον ενισχυτή τους.  ;)

 

ο myster_maze σιγουρα θα εχει εμπειριες απειρες απο ενισχυτες που του πηγαν που απο καποια βλάβη ειχαν ρεύματα υψηλά, η ο ιδιος τι ρευματα δινει σε καλες ΝΟΣ λάμπες  εννοώ τι παραπάνω μπορεί να ανεβάσει για να παιζει καλύτερα ,ας με διορθώσει αν κανω καποιο λάθος.

Η αλήθεια είναι ότι με μπέρδεψες λίγο.

 

.... βασικά τα 35 mA ειναι η "Σολωμόντεια λύση" για να τα εχεις όλα.

Ανάλογα την τάση ανόδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ myster_maze ,είχα την αίσθηση οτι είσαι τεχνικός η κάνω λάθος? :)

Δεν κατάλαβα την αρχική ερώτησή σου! Με ρωτάς πόσο ρυθμίζω το bias?! Πόσο στις NOS και πόσο στις καινούργιες ή αν κάνω κάτι άλλο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι απλά ζήτησα την γνώμη σου για το γεγονος οτι σε πολλου ενισχυτες ας πουμε ξεκάθαρα σε εναν JCM800 ή σε εναν DR103 του 80 και του 70 στην δευτερη περίπτωση δίνεις άλλα ρεύματα στην περίπτωση που φοράνε παλιά λάμπα και αυτό κατα την γνώμη μου ακούγεται όμορφα ...

 

οχι για το BIAS δεν ρώτησα αφου στους δικους μου το κάνω μόνος μου :) τώρα στην περίπτωση που είναι FIXED και θέλει μπελά με αντιστάσεις και μοντες με ποτενσιόμετρα και κέρατα θα προτιμήσω να στον φέρω εσένα δεν μπλέκω ... :)

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τον ενισχυτή, τις λυχνίες και τις απαιτήσεις του παίχτη ρυθμίζω από 55% έως 80% του max Power Dissipation της λυχνίας στους fixed bias ενισχυτές και από 70% έως 100% στους cathode biased ενισχυτές.

 

Δεν έχω κάποιο κανόνα αν οι λυχνίες είναι NOS ή όχι, το σίγουρο είναι ότι δεν υπερβαίνω τα παραπάνω τις εκατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου