Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση V-amp Pro σε UX2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θέλω να συνδέσω το V-amp pro στην ux2 της line 6. Επειδή είμαι σχετικά καινούριος σε αυτά τα θέματα, θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με τους τρόπους σύνδεσης και ποιός είναι ο αποδοτικότερος. Σκοπός είναι να ηχογραφήσω μέσω του Reaper.

 

Τα panel των 2 μηχανηματων είναι τα παρακάτω

 

V-amp: http://www.wholenote.com/images/store/support/EM_BHR-V-AMP-PRO_back.jpg

 

UX2: http://line6.com/toneportux2/images/specs01.jpg

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως θες να το κάνεις αυτό επειδή έχεις ήδη φτιάξει presets στο V-amp.Συμβουλή μου (είχα αγοράσει παλιά το x-vamp και τώρα μου φαίνεται αστείο μπροστά στο pod):Παράτα το v-amp και ψάξε το UX-2 .Πιστεύω είναι πολύ πιο παραμετροποιήσιμο,και με λίγο ψάξιμο στο net μαθαίνεις να βγάλεις πολύ καλύτερο ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως θες να το κάνεις αυτό επειδή έχεις ήδη φτιάξει presets στο V-amp.Συμβουλή μου (είχα αγοράσει παλιά το x-vamp και τώρα μου φαίνεται αστείο μπροστά στο pod):Παράτα το v-amp και ψάξε το UX-2 .Πιστεύω είναι πολύ πιο παραμετροποιήσιμο,και με λίγο ψάξιμο στο net μαθαίνεις να βγάλεις πολύ καλύτερο ήχο.

 

Χωρίς να είμαι υπερικανοποιημένος από το v-amp3, που έχω στην κατοχή μου, νομίζω πως στο θέμα προσομοίωσης ενισχυτή έχει κάτι να δώσει:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=177404.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=175854.msg451265#msg451265

 

Ας μην το αφορίζουμε έτσι εύκολα.Είναι προτιμώτερο να εκμεταλλευόμαστε όλες τις δυνατότητες του gear μας και μετά να προχωράμε σε κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το ux2 δένεσαι με τον υπολογιστή

 

ο ΟΡ πιθανόν να θέλει να έχει τους ήχους του στο v-amp ώστε και να ηχογραφεί μ' αυτό και να παίζει εκτός σπιτιού με τον ίδιο εξοπλισμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ας μην το αφορίζουμε έτσι εύκολα.Είναι προτιμώτερο να εκμεταλλευόμαστε όλες τις δυνατότητες του gear μας και μετά να προχωράμε σε κάτι άλλο.

 

Συμφωνώ,αλλά εν προκειμένω που έχει και τα 2 πιστεύω το ux2 μπορεί να τα καταφέρει καλύτερα..Ίσως και προσωπική θεώρηση αυτό.

 

Όσο για το κλιπάκι του yameth,έχω παρατηρήσει ότι σχεδόν όλα τα modellers στα σόλα (και δη αυτά που απαιτούν πολλά πρίμα και όχι τόσο πολύ όγκο όπως σε μπλουζοκαστεροκαταστάσεις),μπορούν να βγάλουν ήχο που να κάνει τη δουλεία του.Μου άρεσε;Όχι.Μου τρύπησε τα τύμπανα ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ το αυτί συγκριτικά με το τί ηχόχρωμα θέλω από το είδος.

 

Να προσθέσω ότι ΓΕΝΙΚΑ στις ηχογραφήσεις έχω καταλάβει ότι την σκ@τούλ@ μπορείς να την γυαλίσεις μέχρι ενός σημείου.

 

Κατά τη γνώμη μου το καλό modeller φαίνεται από την παραμετροποίηση και το πώς ανταποκρίνεται σε πληθώρα εφαρμογών.Άλλες φορές κάθεται να κάνει ακριβώς αυτό που θέλεις και όχι τόσο καλά τα υπόλοιπα,άλλες φορές όχι.

 

Από προσωπική εμπειρία σε behringer x-vamp , line 6 toneport ux1 , X3 και HD300 , η συμβουλή μου στον OP είναι -αν πρόκειται μόνο για ηχογράφηση- , να ψάξει περισσότερο το ux2 ,καθώς πιστεύω ότι ανταποκρίνεται καλύτερα σε πληθώρα ειδών .Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα τον βολέψει καλύτερα το v-amp,καθώς στην τελική δεν έχει αναφέρει τί είδος παίζει..Τα πράγματα όμως είναι εύκολα γιατί έχει και τα 2 ,δεν είναι ότι προσπαθώ να τον πείσω να πάρει line 6 ντε και καλά..Απλά αν δεν του κάτσει έχει και το toneport.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία σε behringer x-vamp , line 6 toneport ux1 , X3 και HD300 , η συμβουλή μου στον OP είναι -αν πρόκειται μόνο για ηχογράφηση- , να ψάξει περισσότερο το ux2 ,καθώς πιστεύω ότι ανταποκρίνεται καλύτερα σε πληθώρα ειδών .Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα τον βολέψει καλύτερα το v-amp,καθώς στην τελική δεν έχει αναφέρει τί είδος παίζει..Τα πράγματα όμως είναι εύκολα γιατί έχει και τα 2 ,δεν είναι ότι προσπαθώ να τον πείσω να πάρει line 6 ντε και καλά..Απλά αν δεν του κάτσει έχει και το toneport.

Δε διαφωνώ, επί της ουσίας, μαζί σου.Όπως πρότεινα στον ΟΡ να ψάξει τις δυνατότητες του v-amp pro, ομοίως οφείλει να πράξει και με το toneport.

  Όσον αφορά το αρχικό ερώτημα, γιατί το θέμα μας εδώ δεν είναι v-amp vs toneport, ενδεχομένως η xlr συνδεσμολογία να δώσει τα καλύτερα αποτελέσματα.Μάλλον θα πρέπει να βοηθήσουν και πιο έμπειρα μέλη εδώ. :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι το v-amp pro δεν είναι και τόσο καλό όσο κάποια άλλα vst κλπ. Προσωπικά χρησιμοποιώ amplitube 3 και το pod farm που ήταν με τη UX2. Απλά θέλω να δοκιμάσω και το V-amp pro και χάθηκα λίγο με τις συνδεσμολογίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου