Προς το περιεχόμενο

Πέθανε ο Hubert Sumlin


Shelter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαίνεται πως πέθανε σήμερα το πρωι απο καρδιακή ανακοπή. Ελπίζω να μην ευσταθεί. Θα δούμε. 

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=2OweEOTY4B4&feature=related

 

[flash=200,200]

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεραστιος.Με μια νοτα καταλαβαινες αμεσως οτι ηταν αυτος.

Το ριφφ του Killin'floor και μονο να ακουσει καποιος καταλαβαινει:

Howlin' Wolf - Killing Floor (Washington 1970)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πολύ με στεναχώρησε η είδηση...

Ο Sumlin -κατά τη γνώμη μου- υπήρξε ένας απο τους επιδραστικότερους κιθαρίστες και σαφώς υποτιμημένος. Όχι απο τους γνώστες και τους λάτρεις των μπλουζ, αλλά απο τα ΜΜΕ και τις κατά τόπους ροκ κοινότητες.

Ίσως ο ελαφρώς παιδικός χαρακτήρας του και η έλλειψη μόρφωσης να τον εμπόδισαν να φανεί περισσότερο, αλλά έχει σημαδέψει με το παίξιμο του μυθικά κομμάτια.

Προσωπικά, είναι απο τις σημαντικές επιρροές μου, το τραγούδι που παραθέτω δε έχει για μένα ενα παίξιμο απο κείνα που λέω: αν παίξω αυτό, τότε θα καταλάβω αρκετά για το τι εστί μπλουζ κιθάρα...ακούστε το.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

R.I.P.

 

το Live που τον ειχα δει θα μεινει χαραγμενο μεσα μου για παντα......

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω, μου χαλασες τη διαθεση.Ενας πραγματικος θρυλος πιστευω. Τουλαχιστον θα ειναι ανετα εκει που πηγε, 'cause he was built for comfort, he wasn't built for speed.

Αντιο μεγαλε.

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

R.I.P.

το Live που τον ειχα δει θα μεινει χαραγμενο μεσα μου για παντα......

+1, αισθάνομαι πολύ τυχερός που τον είχα δει στο half note.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RIP - θυμαμαι ηταν ενας απο τους πρωτους μπλουζ κιθαριστες που ειχα ανακαλυψει, ως πιτσιρικας, και το παιξιμο του με ειχε επηρεασει απιστευτα. Το riff του smokestack ligthning πρεπει - ισως και ακουσια - να το παιζω κυριολεκτικα καθε φορα που πιανω κιθαρα στα χερια μου.

 

He will be missed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω θυμάμαι που τον έβλεπα στο τελευταίο Crossroads και τον θαύμαζα που ανέβαινε και έπαιζε με τον αναπνευστήρα (ή πώς το λένε αυτό το πράγμα)...

Θεός σχωρέστον...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και απο χθές τα fora είχαν βουήξει, υπάρχει και κάτι πιο επίσημο http://www.hubertsumlinblues.com/

 

Ο H.S ένας απο τους τελευταίους της παλιάς φρουράς και πραγματικός θησαυρός αυτής της μουσικής παράδοσης. Ευτυχώς άφησε αρκετά χνάρια στην μουσική ωστε η μνήμη του να εξακολουθεί να υπάρχει μέσα απο το παίξιμο πολλών κιθαριστών ανα τον κόσμο. Όσοι ασχολούνται με τα blues σίγουρα έχουν περάσει τα δαχτυλά τους απο λίγο Hubert Sumlin.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο H.S ένας απο τους τελευταίους της παλιάς φρουράς και πραγματικός θησαυρός αυτής της μουσικής παράδοσης. Ευτυχώς άφησε αρκετά χνάρια στην μουσική ωστε η μνήμη του να εξακολουθεί να υπάρχει μέσα απο το παίξιμο πολλών κιθαριστών ανα τον κόσμο. Όσοι ασχολούνται με τα blues σίγουρα έχουν περάσει τα δαχτυλά τους απο λίγο Hubert Sumlin.

+1

 

Πλήρης (εάν υφίσταται κάτι τέτοιο) έργου και ημερών.

 

May he rest in peace....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου