Προς το περιεχόμενο

Home studio: ηχεία/monitors ή/και ηχοδιαμόρφωση;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνομαι πάλι στο Νοιζ για ηχοδιαμόρφωση στο "home studio" (η έμφαση στο home) και μου κάνει εντύπωση η δυσαναλογία θεμάτων σε σχέση με ερωτήσεις για αγορά monitors.

 

Είμαι της άποψης ότι η ηχοδιαμόρφωση προέχει κατά πολύ της αγοράς monitors και ότι όσο περισσότερο πληρώνεις για monitor τόσο πιο σημαντικό είναι να έχεις σωστό χώρο ακουστικά αλλιώς τσάμπα λεφτά.

 

Για πείτε τι παίζει ρε παιδιά, εσείς πως δουλεύετε και γιατί;

 

Εγώ είμαι στη φάση "Απλά ηχεία από στερεοφωνικό ΧΩΡΙΣ ηχοδιαμόρφωση" σε νέο σπίτι μέχρι να καταφέρω να κάνω κάτι οικονομικό σε DIY για να φτάσω στο "Απλά ηχεία από στερεοφωνικό ΜΕ ηχοδιαμόρφωση". Νομίζω ότι για τη φάση που είμαι φτάνει (n00b recording and mixing, προβαδικο για τη μπαντα με e-drums, pods και mixer). Σιγά σιγά θα πάρω και monitors αλλά προέχουν άλλα πράγματα και εκτός του ότι μετράω τα λεφτά σα να είμαι ο Σκρουτζ Μακ Ντακ (εκτός αν πρόκειται για McDonalds  :P ) είμαι σε φάση που θέλω να εξαντλώ τη χρησιμότητα από τον όποιο εξοπλισμό που έχω ήδη πριν προβώ σε νέες αγορές.

 

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όσο αφορά τη μίξη, δεν υπάρχει σημαντικότερο πράγμα από το να ακούς σωστά. Δε θα πρέπει να το βλέπεις ως θέμα εξοπλισμού και GAS, αλλά ως θέμα ανάγκης, μια ανάγκη που ίσως ξεπερνά και αυτή ακόμα τη γνώση. Διότι αν ακούς σωστά, σιγά σιγά θα φτάσεις σε μια σωστή μίξη, έστω και με κόπο και πειράματα, ενώ αν δεν ακούς σωστά όποια ρύθμιση και να κάνεις θα αποδειχθεί τελικά άκυρη.

 

Και το να ακούς σωστά είναι θέμα συνόλου, τόσο χώρου όσο και ηχείων και D/A, αν και το τελευταίο με τα σημερινά δεδομένα είναι το πιο διαδεδομένο.

 

Θα πω και μια άποψη για το χώρο, κάπως αιρετική, αλλά υπαρκτή: Καλύτερα ένας χώρος που από κατασκευής του έχει καλή ακουστική, σωστές διαστάσεις, μέγεθος κλπ, και ας μην έχει διαμόρφωση, παρά να προσπαθείς να γυαλίσεις την κ.....α  ;D Οπότε ψάξου και με τα διαθέσιμα δωμάτια, μπορεί να γλιτώσεις πολλά λεφτά έτσι  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι δυο επιλογες εινα ιδιες.

 

Το διόρθωσα, thanks  ;)

 

Όσο αφορά τη μίξη, δεν υπάρχει σημαντικότερο πράγμα από το να ακούς σωστά. Δε θα πρέπει να το βλέπεις ως θέμα εξοπλισμού και GAS, αλλά ως θέμα ανάγκης, μια ανάγκη που ίσως ξεπερνά και αυτή ακόμα τη γνώση. Διότι αν ακούς σωστά, σιγά σιγά θα φτάσεις σε μια σωστή μίξη, έστω και με κόπο και πειράματα, ενώ αν δεν ακούς σωστά όποια ρύθμιση και να κάνεις θα αποδειχθεί τελικά άκυρη.

 

Και το να ακούς σωστά είναι θέμα συνόλου, τόσο χώρου όσο και ηχείων και D/A, αν και το τελευταίο με τα σημερινά δεδομένα είναι το πιο διαδεδομένο.

 

Θα πω και μια άποψη για το χώρο, κάπως αιρετική, αλλά υπαρκτή: Καλύτερα ένας χώρος που από κατασκευής του έχει καλή ακουστική, σωστές διαστάσεις, μέγεθος κλπ, και ας μην έχει διαμόρφωση, παρά να προσπαθείς να γυαλίσεις την κ.....α  ;D Οπότε ψάξου και με τα διαθέσιμα δωμάτια, μπορεί να γλιτώσεις πολλά λεφτά έτσι  ;)

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, έχω βρει και αρκετά από τα ποστ σου σε παλιότερα σχετικά τόπιξ και με βοήθησαν πολύ.

 

Το Poll το ξεκίνησα για να δούμε και να συζητήσουμε που επενδύουμε σα σύνολο περισσότερο.

 

Στη δική μου περίπτωση (πρόσφατη μετακόμιση) είχα επιλογή από 2 δωμάτια. Διάλεξα το σχετικά μεγαλύτερο από τα 2 το οποίο είναι και πιο ασύμμετρο.

Από πρακτικής πλευράς τυχαίνει επίσης να έχει περισσότερες πρίζες και από κάτω είναι αποθήκη οπότε θα ενοχλώ μόνο τους από πάνω  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ετσι εκανα στην μετακομιση. Το τι μ@λ@κι@ ειπα στην κοπελα μου για να την πεισω οτι το αλλο δωματιο ηταν καλυτερο για κρεβατοκαμαρα δεν λεγετε  ;D

Τωρα σιγα σιγα εxω μισοτελειωσει τις μπασοπαγιδες στις δυο γωνιες και δυο πανελ στο πλαι και οταν βρω σχρονο θα συνεχισω. Εννοειται μονιτορες οχι τιποτα σουπερ ντουπερ αλλα οχι οτι ειναι ασχημα eden alp5. (καλυτερα απο στερεοφωνικου σιγουρα.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι της άποψης ότι η ηχοδιαμόρφωση προέχει κατά πολύ της αγοράς monitors και ότι όσο περισσότερο πληρώνεις για monitor τόσο πιο σημαντικό είναι να έχεις σωστό χώρο ακουστικά αλλιώς τσάμπα λεφτά.

 

Αν αγοράσεις καλά near-field monitors, θα διαπιστώσεις άμεσα ότι το παραπάνω "αξίωμα" (προωθημένο από διάφορους) δεν είναι ακριβές. Αν βέβαια, έχεις το απαραίτητο κεφάλαιο, by all means, προχώρα σε ηχοδιαμόρφωση επίσης, αλλά σε καμία περίπτωση (εφ' όσον μιλάμε για home) δεν ισχύει ότι "προέχει".

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάχνεις να ακούσεις τι θα ακούσει αυτός για τον οποίο γράφεις, καλά hifi ηχεία.

Οι διορθώσεις χώρου είναι χρήσιμες για μια σοβαρή ακρόαση.

Αν θες να ακούσεις τι έγραψες, καλά near field για να γλυτώσεις τις διορθώσεις του χώρου.

 

Προσωπικές εμπειρικές και συνάμα λειψές απόψεις και θα ήταν προτιμότερο να ακούσεις έναν από τους δεκάδες έμπειρους στουντιάδες εδώ μέσα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα φίλε Trolley ότι αυτό που λες εξαρτάται από το πόσο χάλια είναι ο χώρος ακρόασης. Υπάρχουν χώροι που είναι τόσο χάλια, που πραγματικά δεν έχει νόημα ούτε με τρανζιστοράκι να ακούς  ;D

 

Αν όμως ο χώρος έχει μια στοιχειωδώς καλή ακουστική, τότε είναι πράγματι εντυπωσιακό το πόσο σε βοηθάει ένα monitor ηχείο στη μίξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα φίλε Trolley ότι αυτό που λες εξαρτάται από το πόσο χάλια είναι ο χώρος ακρόασης. Υπάρχουν χώροι που είναι τόσο χάλια, που πραγματικά δεν έχει νόημα ούτε με τρανζιστοράκι να ακούς

 

Έτσι είναι όντως, αλλά αυτοί οι χώροι συνήθως δεν δικαιολογούν την υπέρογκη δαπάνη που θα απαιτείτο προκειμένου να "στρώσουν". Ειδικά, για εφαρμογές home studio, θαρρώ ότι ποτέ δεν τις δικαιολογούν.

 

Το πραγματικό ζήτημα είναι το εξής: να μη νομίζει κάποιος ότι ξεκινώντας με ηχεία hi-fi θα καταλήξει να έχει ήχο μόνιτορ, μόνο και μόνο επειδή ασχολήθηκε με τον χώρο στον οποίο ακούει. Δε θα συμβεί, θα έχουν στο μεταξύ πεταχτεί χρήματα και θα έχει συσσωρευτεί απογοήτευση.

 

Γενικόλογη τοποθέτηση βέβαια, αλλά γενικόλογη είναι και η απορία.. π.χ. τι σημαίνει "απλά ηχεία από στερεοφωνικό";

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αγοράσεις καλά near-field monitors, θα διαπιστώσεις άμεσα ότι το παραπάνω "αξίωμα" (προωθημένο από διάφορους) δεν είναι ακριβές.

:o :o :o

 

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου