Προς το περιεχόμενο

Home studio: ηχεία/monitors ή/και ηχοδιαμόρφωση;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερμηνευεις οπως θες αυτα που γραφω, ενω παραλληλα δεν εχεις κανει δικια σου προταση οπου θα αποδωσει πιο σωστα και πιο οικονομικα.

 

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γιατί λες ότι ερμηνεύω λάθος αυτά που γράφεις; Προτιμάς φτηνοηχεία και διόρθωση, από καλύτερα ηχεία, αυτό δε λες;

 

Και όσο αφορά την πρόταση, νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι θα πρέπει να κάνει κάτι για το χώρο, αφού όπως λέει "βουίζει αισχρά". Ας ξεκινήσει από εκεί, και όταν μαζέψει λεφτά για ηχεία το ξανασυζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι.

 

Αν αγοράσεις καλά near-field monitors, θα διαπιστώσεις άμεσα ότι το παραπάνω "αξίωμα"

(προωθημένο από διάφορους) είναι... ακριβέστατο.

 

Ενας χωρος που κουδουνιζει δεν κανει διακρισεις σε ακριβα η φθηνα ηχεια.

Εαν εχω καταλαβει καλα τα χερια σου πιανουν. Ενα κοστος υλικων περι τα 300-400 ευρω

ελπιζω να μην ειναι αβαστακτο.

Να το διαθεσεις λοιπον ετσι ωστε:

(Αντιγραφη απο PJ με αλλη διατυπωση και σειρα προτεραιοτητας)

 

1) Να αποφυγεις τα στασιμα.

2) Να εχεις καλη απορροφηση

 

Στο θεμα του ηχειου τωρα.

Δεν θα συμφωνησω στο "ενα 6μισαρι". Τα περισσοτερα που εχω ακουσει για να δωσουν την εντυπωση

των χαμηλων εχουν μια επιτηδευμενη εμφαση στα μεσοχαμηλα. Ως αποτελεσμα, κανουν την διαμορφωση

του χωρου να πηγαινει περιπατο. Το μεγαλυτερο τους ομως προβλημα, που δεν εχω δει να αναφερεται,

ειναι η αδυναμια τους να ανταπεξελθουν αμεσα στις αποτομες αλλαγες δυναμικων.

Το ηχειο-μονιτορ καλειται κατα την διαρκεια της μειξεως να διαχειρισθει ασυμπιεστα σηματα.

Ας μην το ξεχναμε. ;)

 

Θεωρω αυτην την παραμετρο πιο σημαντικη απο την "συνηθως ζητουμενη" συχνοτικη ισορροπια.

Δυστυχως αυτο κοστιζει πανακριβα :'( και δεν υπαρχει στην κατηγορια των "6μισαρι 300-400 ευροπουλα"

οποτε δεν μπαινω καν στη διαδικασια να προτεινω "μονιτορ".

Βεβαια σε μια κουβεντα με τιτλο "αυτα που εχουν 200 η ετουτα που εχουν 222" θα πεταχτω. ;D

Στην παρουσα φαση θα σε προσανατολισω σε κατι τετοιο.

http://smart.noiz.gr/details.php?id=109898

Δεν εχω σχεση με τον πωλητη, δεν εχω προσφατη ενημερωση ως προς τις τιμες,

δεν ειναι η μονη εταιρια που μπορεις να απευθυνθεις.

Πιο καλη συχνοτικη ισορροπια με αυτο και τα 6μισαρια των 300σιων απ οτι τα μονιτορ των 700σιων.

Βοηθαει σε "καθε" δωματιο. ;)

 

Ευχαριστώ για το ποστ και τις συμβουλές.

 

Τώρα είμαι σε φάση "ακουστική αναγνώρισης" του δωματίου, μαθαίνω το Room EQ Wizard και θα κάνω μετρήσεις με ενα Type 2 SLM (Extech 407764). Θεωρώ μέσα στη βδομάδα θα έχω να ποστάρω τις βασικές αναλύσεις του χώρου.

 

Το DIY είναι μονόδρομος λόγω κόστους αν και δεν έχω δουλέψει ξανά με πετροβάμβακες και παρόμοια πράγματα. Αφού προμηθευτώ/βρω τα απαραίτητα προστατευτικά (φόρμα, μάσκα, γάντια, γυαλιά) με βλέπω να αγοράζω ανα μήνα μια παλέτα πετροβάμβακα (τυπικό κόστος ανάλογα με τον τύπο 25-35 Ευρώ) και να φτιάχνω ενα-ενα τα σημεία και μετά ξανά μανά μετρήσεις.

 

Για τα ηχεία που έχω θα ποστάρω σύντομα με φωτόζ, μοντέλο (είναι Sony) και το manual (κάπου το έχω χωμένο σε pdf).

 

Όσον αφορά το EQing, το Edirol m-16dx περιλαμβάνει ενα "“Room Acoustic Auto Control” for automatic room compensation" το οποίο και θα δοκιμάσω για πρώτη φορά σύντομα και θα το συγκρίνω με την ανάλυση που βγάζει το Room EQ Wizard για αντίστοιχο αυτόματο EQing με κάποιο Behringer. Θα συγκρίνω και τα δυο μιας και έχω τη δυνατότητα να εισάγω μόνος μου τις διορθώσεις.

 

 

Βρακί δεν έχει ο κ**λος μας, γαρύφαλλο στ' αυτί μας  ;D ;D ;D

 

 

Αφού Jasemeister θέλεις να κάνεις jamming, να ακούγεται δηλαδή δυνατά σε όλο το δωμάτιο η μουσική, και ταυτόχρονα βουίζει και ο χώρος, τότε δεν τη γλυτώνεις με τίποτα τη διαμόρφωση. Ξεκίνα από εκεί, και μάζεψε για τα ηχεία παραπάνω χρήματα διότι θα θες και κάμποσα watt, αν και τα monitors δεν είναι και η ιδανική λύση για κάτι τέτοιο.

 

;D

 

Ναι, αυτό το έχω πάρει απόφαση εδώ και καιρό. Αφού φτιάξω το χώρο ικανοποιητικά όσον αφορά τον ήχο τότε θα σκεφτώ το θέμα monitors. Για το jammin, έπειτα από πρόχειρη δοκιμή, τα υπάρχοντα μέτρια hi-fi ηχεία δείχνουν ικανά και με το παραπάνω (more info soon).

 

α)Απαντηση στο "κατ ελαχιστο".

Εισαι πολυ μπροστα για χομ με αυτα που εχεις.

Να φανταστω τα φοκαλ λογω του οτι ειναι της μοδας?

Η τα ανταμ? Οτι κι αν ειναι, αυτο που επισημαινω ειναι οτι, στην πραγματικοτητα

δεν τα εχεις ακουσει εκτος αν ο χωρος σου, εστω κατα λαθος, ειναι τελικα κουρδισμενος.

 

β)Δεν ξερω τι θα ζητησει η οποια εταιρια κι ετσι δεν απαντω αναλογικα.

Εγραψα πριν οτι τα λιγοστα, κατα την γνωμη μου, 300 εστω 400, εαν το κανεις με τα χερια σου, ειναι αρκετα.

 

Επιμενω στο "τυπου dbx" συνδιασμο με χαμηλου κοστους μονιτορ. Αν πρεπει

να δωσω τιμη πανω σε αυτο ας πουμε 300 ο επεξεργαστης και 300 τα ηχεια.

 

γ)Δεν θα  το πω αγνοια, αλλα συναινετικη πραγματικοτητα.

 

 

manosx δεν προτεινα ηχειο αλλα εβαλα καποιες ενδειξεις τιμων.

Αφου ομως θες τον συνδιασμο ακριβως...

dbx + rubicon 6a!

 

Το First things first στην παρουσα ειναι το "ας φτιάξει το χώρο" ας παρει καποιον

αναλογο επεξεργαστη να ακουσει με οοοοτι ηχεια εχει σημερα και μετα εαν δεν του φτανει

προχωρα στα ηχεια-μονιτορ. Ας πει ομως τι εχει διαθεσιμα μην πεταξει κανενα

"τα ηχεια του λαπτοπ" και φαμε ηττα!!! ;D

 

Μα που ειναι αυτος ο οργανωτης χαπι αουαρς

 

Παρόν!  ;D

 

Ε όχι και ηχεία λάπτοπ!  ;D Θα ποστάρω σύντομα πληροφορίες για τα ηχεία (είναι από κάποιο "high-end" hi-fi/home-cinema σύστημα της Sony.

 

Είμαι πάντως υπέρ της αντίληψης επεξεργαστής+monitors σε δωμάτιο με (τουλάχιστον)βασική ηχοδιαμόρφωση ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα.

Πολυ ωραιο θεμα και μεγαλο....

Βασικα δεν ειμαι ηχοληπτης ουτε μηχανικος ηχου και δεν επιδιωκω να γινω  ;D

Πληκτρα παιζω και ηχογραφω προσωπικες μου δουλειες σε ενα home studio που καταφερα τα τελευταια 3 χρονια σιγα σιγα να στισω.

 

Δυστυχως η κριση δεν με αφησε να προλαβω να φτιαξω ηχοδιαμορφωση και ηχομονωση.

Οσο αφορα τον εξοπλισμο μου δουλευω με monitor της Roland τα DS30-A τα οποια αν και λιγο μικρα εχουν καθαρο ηχο και οταν ακουσα τα αποτελεσματα με ενα ψευτο mastering καποιας δουλειας μου σε ενα μεγαλο επαγγελματικο studio καταλαβα περα απο το mastering που ηθελε φτιαξιματα απο καποιον επαγγελματια οτι ειχαν κανει αρκετα πολυ καλη δουλεια.

 

Σιγουρα θα ηθελα κατι μεγαλυτερο για να καλυψω τις αναγκες μου αλλα αυτο σε βαθος χρονου μιας και η συνθηκες δεν μου επιτρεπουν αντικατασταση τους αυτον τον καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερίζω τα άγρυπνα πλήθη (τι κάνουμε ξύπνιοι τέτοια ώρα...)

 

Επισυνάπτω το manual, μια promo pic, τα βασικά specs των ηχείων. Πως τα βλέπετε;

 

Προς το παρόν τα ηχεία είναι ξαπλωτά στο πλάι να κοιτάνε τη θέση ακρόασης. Για stands έβαλα ορθιες 2 ραφιέρες IKEA που μου περισσεύουν απ'το προηγούμενο σπίτι και δε σκοπεύω να χρησιμοποιήσω στο νεο.

 

Ανεβάζω και μια πρόχειρη κάτοψη του χώρου (φτιαγμένο με MS Paint  ;D ).

 

Επισυνάπτω και τις μετρήσεις που έκανα με το Room EQ Wizard, έκανα 2 σετ, το normal με τις πόρτες από τις ντουλάπες κλειστές και το δεύτερο με τις πόρτες ανοικτές.

 

Η διαφορά με τις πόρτες ανοικτές ειναι εμφανής από τις μετρήσεις (και ακούγεται στο χώρο βέβαια). Εκεί που έβλεπα την ύπαρξη της ντουλάπας ως μεγάλο μειονέκτημα όσον αφορά τον ωφέλιμο χώρο, τελικά είναι μεγάλο πλεονέκτημα. Θα αφαιρέσω όλες τις πόρτες και θα κοιτάξω να πειραματιστώ με τον πετροβάμβακα στις 2 γωνίες της ντουλαπας και μάλλον με την οροφή της ντουλαπας.Η μια γωνία της ντουλάπας τυγχάνει να είναι και πίσω από τη θέση ακρόασης.

Sony_MHC-S7AV_manual.pdf

sony_mhc-s7av_lrg.thumb.jpg.fe6d82729e6583a3c56e091bb02df6de.jpg

ss_s9_specs.jpg.b77fc13f7000ae79c8abbaa972544b4f.jpg

all_spl.jpg.451f7e78a3527a836b191c8b877c69e5.jpg

rt60_normal_reference.jpg.2a66169de852fa7ec452cee4e938e9bf.jpg

rt60_open_closet_reference.jpg.444258154673c0f60e0ed45cb5864f03.jpg

waterfall_normal_reference.jpg.02aeb7ecdba99f288ad2deb98b954338.jpg

waterfall_open_closet_reference.jpg.7284c45ce33aa14c196496c7e47247c9.jpg

HOME_studio.jpg.564d0c0ca7e12eae670de8c04298764b.jpg

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

Με τι μικροφωνο εκανες τις μετρησεις;Εγω εχω ενα behringer το ειχα παρει 50 ευρω,δεν ξερω αν κανει καλη δουλεια ή αν απλως χρησιμευει ως μετρο συγκρισης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

Με τι μικροφωνο εκανες τις μετρησεις;Εγω εχω ενα behringer το ειχα παρει 50 ευρω,δεν ξερω αν κανει καλη δουλεια ή αν απλως χρησιμευει ως μετρο συγκρισης...

 

Καλημέρα,

 

τις μετρήσεις τις έκανα με ενα Type 2 ηχόμετρο (Extech 407764).

 

Το Behringer καλό είναι για τα λεφτά του, πάνω κάτω παρόμοιο μικρόφωνο είναι του ηχομέτρου που δούλεψα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισυνάπτω το manual, μια promo pic, τα βασικά specs των ηχείων. Πως τα βλέπετε;

Εεεε χουμμμ... Με τρομο! ;D

 

Ερωτησουλα. Εχεις sound calibrator για το extech?

 

Μια παρακληση. Kανε τις μετρησεις στα 85 spl  με το extech σε χειροκινητο και στο ευρος 70-120. Μπορεις?

 

Εκεί που έβλεπα την ύπαρξη της ντουλάπας ως μεγάλο μειονέκτημα όσον αφορά τον ωφέλιμο χώρο, τελικά είναι μεγάλο πλεονέκτημα. Θα αφαιρέσω όλες τις πόρτες και θα κοιτάξω...

 

Δεν νομιζω οτι η υπαρξη του επιπλον χωρου ειναι ο λογος της αλλαγης.

Αντιθετα υποψιαζομαι "ομορφα διαφραγματα", τις ανοιχτες πορτες της ντουλαπας.  ;)

Θα δουμε.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεε χουμμμ... Με τρομο! ;D

Εφιάλτης στο δρόμο με τα hifi ηχεία?!?  :o ;D

 

Ερωτησουλα. Εχεις sound calibrator για το extech?

Ναι.

 

Μια παρακληση. Kανε τις μετρησεις στα 85 spl  με το extech σε χειροκινητο και στο ευρος 70-120. Μπορεις?

Οκ.

 

Δεν νομιζω οτι η υπαρξη του επιπλον χωρου ειναι ο λογος της αλλαγης.

Αντιθετα υποψιαζομαι "ομορφα διαφραγματα", τις ανοιχτες πορτες της ντουλαπας.  ;)

Θα δουμε.

Χμ, χρίζει εξετασης το θέμα...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μετρήσεις .......  :( ..... αλλά να προσθέσω ότι θεωρώ ότι η d'appolito διάταξη του ηχείου, δεν προσφέρεται για near field ακροασεις.

 

Να μην σου πω ψέματα, το ξέρεις και συ, το thread πάλι είναι προς το "ρε παιδιά δεν έχω τίποτα άλλο και δεν έχω φράγκα για τίποτα άλλο, είναι τόσο χάλια αυτό που έχω;".

 

Η απάντηση δεν παίζει ρόλο αφού πάλι με αυτά θα είσαι.

 

Εγώ θα έλεγα, make do with what you have και όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου και του μισθού κι αποφασίσεις να βάψεις τα αυγά σου αλλιώς, ψάχνεσαι για κάτι καλύτερο.

 

Με όλη την καλή διάθεση.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου