Προς το περιεχόμενο

Home studio: ηχεία/monitors ή/και ηχοδιαμόρφωση;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

κάτι αρχαία Event μεταχειρισμένα με έναν Alesis ra 100 μου εκαναν επίσης αλλά δεν νομίζω οτι απασχολούν κανεναν τα γούστα μου στα ηχεία

 

Δεδομένης της επαγγελματικής σας σχέσης με τον χώρο, εγώ τουλάχιστον διαβάζω αυτά που γράφετε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, όχι σα να διαβάζω τα "γούστα" κάποιου.

 

Αν πάντως κατάλαβα σωστά λέτε πως το να δώσει κάποιος π.χ. 300 ευρώ για ηχεία + 300 ευρώ για την διαμόρφωση του χώρου του (τυχαία νούμερα) είναι προτιμότερο από το να δώσει 600 ευρώ για near field monitors.

 

Το κατάλαβα σωστά;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θα ήθελα και εγώ να είχα αντικειμενική γνώμη αλλά δυστυχώς δεν έχω. Το θέμα μόνιτορ είναι  τεράστιο και έχω να πω πολλά αλλά δεν αφορά το θέμα. Όσο για τα χρήματα νομίζω οτι εξαρτάται. Αν το δωμάτιο είναι ένα κοινό δωμάτιο σπιτιού με 300 φτιάχνεις μερικές παγιδούλες και με άλλα 300 αγοράζεις κάποιο μεταχειρισμένο"χρέπι" και μπορείς να κάνεις δουλειά. Νομίζω πως ναι καλά τα λες.

Δεν είπα οτι τα 6αρια ειναι φθηνά ρε παιδιά :)

Επίσης η επαγγελματική σχέση δεν σου εξασφαλίζει τίποτα και μην μου μιλάς στον πληθυντικό γιατί παρά τα άσπρα μου μαλλιά θεωρώ ακόμα τον εαυτό μου μεγάλο χαβαλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα οτι τα 6αρια ειναι φθηνά ρε παιδιά :)

Ε πως δεν ειπες βρε PJ? Σε ρωτησε ο Trolley "Εξηγείστε παρακαλώ, τι εννοείτε με το "πολύ φθηνά" και απαντησες "Κάτι με 6άρι woofer. Event, Fostex, οτι νά ναι..." 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Γιατι τωρα θα ερθω εγω και θα σε ρωτησω με τη σειρα μου τι εννοεις "φθηνο".

Τοσο δυσκολο ειναι να απαντησεις με μια τιμη τελος παντων? Στην ερωτηση "τι ειναι φθηνο/πολυ φθηνο" απαντας με...ιντσες του woofer. Και το συμπερασμα φυσικα που βγαινει ειναι οτι τα ηχεια με 6ρια woofer ειναι φθηνα. Κατι που δεν εχει σχεση βεβαια και δεν εχει σχεση με την ερωτηση επισης. 8)

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε οχι και με την "πιο κακοδιατυπωμένη σκέψη", μην υπερβαλλεις. :P Αλλα μια ψιλο-διευκρινηση χρειαζοταν παντως.

Ας μεινουμε στο 300ρι (ευρω) λοιπον κι ας παμε παρακατω. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υπενθυμίσω ότι δε θέλω να κάνω το thread γύρω από εμένα και τη δική μου περίπτωση. Το σκεπτικό μου ήταν να πει ο καθένας λίγα λόγια για τη δική του περίπτωση και τις δικές του εμπειρίες. Αν ο καθένας που ψήφισε πει και μια κουβέντα νομίζω βοηθάει.

 

Έγραψα για τη δική μου περίπτωση και για την αντίληψη που έχω μέχρι τώρα. Όχι για να την επιβάλω σε άλλους αλλά για να ακούσω τη γνώμη και την εμπειρία τους.

 

Παρακάτω θα προσπαθήσω να απαντήσω στα ειδικά με εμένα αλλά επαναλαμβάνω δε θέλω να μείνει εκεί το thread.

 

Αν αγοράσεις καλά near-field monitors, θα διαπιστώσεις άμεσα ότι το παραπάνω "αξίωμα" (προωθημένο από διάφορους) δεν είναι ακριβές. Αν βέβαια, έχεις το απαραίτητο κεφάλαιο, by all means, προχώρα σε ηχοδιαμόρφωση επίσης, αλλά σε καμία περίπτωση (εφ' όσον μιλάμε για home) δεν ισχύει ότι "προέχει".

 

Το "home studio" στην περίπτωσή μου θα ντουμπλάρει και ως μίνι-προβάδικο με e-drums και pods. Αναγνωρίζω ότι με τα near-field monitors "γλυτώνεις" κάπως από την επίδραση του δωματίου, αλλά απ'όσο ξέρω ισχύει αποκλειστικά στη θέση ακρόασης και αφού τηρηθούν οι απαραίτητες συνθήκες, έτσι δεν είναι;

Με αυτά τα δεδομένα, τι παραπάνω θα μπορούσαν να προσφέρουν σε συνθήκες μίνι-πρόβας;

 

Αν ψάχνεις να ακούσεις τι θα ακούσει αυτός για τον οποίο γράφεις, καλά hifi ηχεία.

Οι διορθώσεις χώρου είναι χρήσιμες για μια σοβαρή ακρόαση.

Αν θες να ακούσεις τι έγραψες, καλά near field για να γλυτώσεις τις διορθώσεις του χώρου.

 

Προσωπικές εμπειρικές και συνάμα λειψές απόψεις και θα ήταν προτιμότερο να ακούσεις έναν από τους δεκάδες έμπειρους στουντιάδες εδώ μέσα.

 

Thanx AudioK  ;)

 

 

Έτσι είναι όντως, αλλά αυτοί οι χώροι συνήθως δεν δικαιολογούν την υπέρογκη δαπάνη που θα απαιτείτο προκειμένου να "στρώσουν". Ειδικά, για εφαρμογές home studio, θαρρώ ότι ποτέ δεν τις δικαιολογούν.

 

Το πραγματικό ζήτημα είναι το εξής: να μη νομίζει κάποιος ότι ξεκινώντας με ηχεία hi-fi θα καταλήξει να έχει ήχο μόνιτορ, μόνο και μόνο επειδή ασχολήθηκε με τον χώρο στον οποίο ακούει. Δε θα συμβεί, θα έχουν στο μεταξύ πεταχτεί χρήματα και θα έχει συσσωρευτεί απογοήτευση.

 

Γενικόλογη τοποθέτηση βέβαια, αλλά γενικόλογη είναι και η απορία.. π.χ. τι σημαίνει "απλά ηχεία από στερεοφωνικό";

 

Θεωρείς ότι η όποια DIY ηχοδιαμόρφωση για "home studio" (δηλ. μερικά bass traps και panels) για τυπικά σπιτικά δωμάτια (8-14 τ.μ.) κοστίζει πολύ περισσότερο από ένα ζεύγος monitors (και μάλλον βάσεις); Αν εννοείς έτοιμες λύσεις συμφωνώ, σε DIY απ'ότι βλέπω το κόστος είναι αρκετά συγκρίσιμο με το κόστος για monitors.

 

Σίγουρα δεν πρέπει να συγχέεται ένα hifi ηχείο με monitor. Η διαφορά στη σχεδίαση, την κατασκευή και την απόδοση είναι ανεξάρτητη του χώρου. Απλά το αυτονόητο: ΜΕ κάποια DIY ηχοδιαμόρφωση θα ακούω καλύτερα με τα hifi speakers σε συνθήκες n00b mixing και μινι προβας απ'ότι ΧΩΡΙΣ.

 

Μόνο αν τους πίστευες.

 

Η δαπάνη για την φροντίδα του χώρου, πρέπει να είναι αντίστοιχη (και όχι απαραιτήτως 1:1) με τη δαπάνη για την αγορά εξοπλισμού (ενίσχυσης, ηχείων κλπ). Δεν θα βρεις πουθενά κάποια άλλη άποψη.

 

Όπως και αν έχει, ξαναγράφω ότι το σημαντικό είναι να μην θεωρήσει κάποιος (o OP π.χ.) ότι έχοντας μέτρια ηχεία hi-fi ("απλά" τα λέει) θα ακούσει καλά επειδή θα δώσει χρήματα για τη φροντίδα του χώρου (τα οποία χρήματα, μάλλον θα είναι περισσότερα απ' όσο κάνουν τα ηχεία).

 

Πες τα μέτρια λοιπόν.

 

Μισό λεπτό βρε παιδιά.

Ένα κοινό δωμάτιο σπιτιού συνήθως βουίζει αισχρά από τα στάσιμα και δεν μπορείς να βγάλεις άκρη για τα χαμηλά ακόμη και με τα ακριβότερα μόνιτορ. Αν φροντίσεις να το φτιάξεις αυτό (και έχεις μια σχετικά καλή απορρόφηση στα μεσαια και πάνω ) τότε ίσως η καλύτερη κίνηση θα είναι να πάρεις ένα πιο σοβαρό ζευγάρι ηχεία. Σε ένα δωμάτιο που έχει ξεμπερδέψει χοντρικά με τα στάσιμα κάνεις δουλειά με πολύ φθηνά ηχεία αλλά δεν ισχύει το αντίστροφο.

Βέβαια αυτή είναι απλώς η γνώμη μου. 

 

Όντως το δικό μου (11τμ) βουίζει αισχρά. Σύντομα θα κάνω και μια ανάλυση (περιμένω να δανειστώ ενα καλιμπραρισμένο sound level meter & analyzer) του χώρου να δω και συχνοτικά τι παίζει, ώστε να προχωρήσω σε μερικά DIY bass traps και μάλλον μερικά panels.

 

Θα ήθελα και εγώ να είχα αντικειμενική γνώμη αλλά δυστυχώς δεν έχω. Το θέμα μόνιτορ είναι  τεράστιο και έχω να πω πολλά αλλά δεν αφορά το θέμα. Όσο για τα χρήματα νομίζω οτι εξαρτάται. Αν το δωμάτιο είναι ένα κοινό δωμάτιο σπιτιού με 300 φτιάχνεις μερικές παγιδούλες και με άλλα 300 αγοράζεις κάποιο μεταχειρισμένο"χρέπι" και μπορείς να κάνεις δουλειά. Νομίζω πως ναι καλά τα λες.

Δεν είπα οτι τα 6αρια ειναι φθηνά ρε παιδιά :)

Επίσης η επαγγελματική σχέση δεν σου εξασφαλίζει τίποτα και μην μου μιλάς στον πληθυντικό γιατί παρά τα άσπρα μου μαλλιά θεωρώ ακόμα τον εαυτό μου μεγάλο χαβαλέ.

 

Εγώ το σκεφτόμουν σε φάση 100-200 Ευρώ για τη DIY ηχοδιαμόρφωση και (αργότερα) κανα 300-400αρι για μεταχειρισμένα monitorz (ίσως κρατώντας τα hifi για μινι-προβες). Οπότε σα να πέφτω μέσα στις εκτιμήσεις.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "home studio" στην περίπτωσή μου θα ντουμπλάρει και ως μίνι-προβάδικο με e-drums και pods. Αναγνωρίζω ότι με τα near-field monitors "γλυτώνεις" κάπως από την επίδραση του δωματίου, αλλά απ'όσο ξέρω ισχύει αποκλειστικά στη θέση ακρόασης και αφού τηρηθούν οι απαραίτητες συνθήκες, έτσι δεν είναι; Με αυτά τα δεδομένα, τι παραπάνω θα μπορούσαν να προσφέρουν σε συνθήκες μίνι-πρόβας;

 

Τίποτε, έχεις δίκηο.

Αλλά - για να το καταλάβω - εσύ στέλνεις τα edrums στα hi-fi ηχεία; Αν ναι, να υποθέσω ότι υπάρχει κιθαρίστας / μπασίστας με τον ενισχυτή τους και τα εργαλεία τους; Σε αυτή την περίπτωση, τα hi-fi ηχεία προσπαθούν να συνυπάρξουν με τους ενισχυτές αυτούς; Και την φωνή που την στέλνεις; Πλήκτρα;

 

Στο απώτατο παρελθόν, τα είχα κάνει αυτά, και ... γινόταν το σώσε... σε ένα τόσο μικρό δωμάτιο σαν αυτό που περιγράφεις, μόνο κατά τύχη μπορούσε κάποιος να διακρίνει τα όργανα, ή να ακούσει τον εαυτό του for that matter. Πραγματικά, αν έχεις χρόνο, θα με ενδιέφερε να μάθω... μυρίζομαι πατέντες και αμοντάριστα πλάνα... :)

 

Θεωρείς ότι η όποια DIY ηχοδιαμόρφωση για "home studio" (δηλ. μερικά bass traps και panels) για τυπικά σπιτικά δωμάτια (8-14 τ.μ.) κοστίζει πολύ περισσότερο από ένα ζεύγος monitors (και μάλλον βάσεις); Αν εννοείς έτοιμες λύσεις συμφωνώ, σε DIY απ'ότι βλέπω το κόστος είναι αρκετά συγκρίσιμο με το κόστος για monitors.

 

Παραδέχομαι ότι σκεπτόμουν έτοιμες λύσεις, διότι μιλάμε για σπίτι. Οι μη-έτοιμες λύσεις θα στοιχίσουν σαφώς φθηνότερα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτε, έχεις δίκηο.

Αλλά - για να το καταλάβω - εσύ στέλνεις τα edrums στα hi-fi ηχεία; Αν ναι, να υποθέσω ότι υπάρχει κιθαρίστας / μπασίστας με τον ενισχυτή τους και τα εργαλεία τους; Σε αυτή την περίπτωση, τα hi-fi ηχεία προσπαθούν να συνυπάρξουν με τους ενισχυτές αυτούς; Και την φωνή που την στέλνεις; Πλήκτρα;

 

Στο απώτατο παρελθόν, τα είχα κάνει αυτά, και ... γινόταν το σώσε... σε ένα τόσο μικρό δωμάτιο σαν αυτό που περιγράφεις, μόνο κατά τύχη μπορούσε κάποιος να διακρίνει τα όργανα, ή να ακούσει τον εαυτό του for that matter. Πραγματικά, αν έχεις χρόνο, θα με ενδιέφερε να μάθω... μυρίζομαι πατέντες και αμοντάριστα πλάνα... :)

 

Παραδέχομαι ότι σκεπτόμουν έτοιμες λύσεις, διότι μιλάμε για σπίτι. Οι μη-έτοιμες λύσεις θα στοιχίσουν σαφώς φθηνότερα.

 

Τίποτε, έχεις δίκηο.

Αλλά - για να το καταλάβω - εσύ στέλνεις τα edrums στα hi-fi ηχεία; Αν ναι, να υποθέσω ότι υπάρχει κιθαρίστας / μπασίστας με τον ενισχυτή τους και τα εργαλεία τους; Σε αυτή την περίπτωση, τα hi-fi ηχεία προσπαθούν να συνυπάρξουν με τους ενισχυτές αυτούς; Και την φωνή που την στέλνεις; Πλήκτρα;

 

Στο απώτατο παρελθόν, τα είχα κάνει αυτά, και ... γινόταν το σώσε... σε ένα τόσο μικρό δωμάτιο σαν αυτό που περιγράφεις, μόνο κατά τύχη μπορούσε κάποιος να διακρίνει τα όργανα, ή να ακούσει τον εαυτό του for that matter. Πραγματικά, αν έχεις χρόνο, θα με ενδιέφερε να μάθω... μυρίζομαι πατέντες και αμοντάριστα πλάνα... :)

 

Παραδέχομαι ότι σκεπτόμουν έτοιμες λύσεις, διότι μιλάμε για σπίτι. Οι μη-έτοιμες λύσεις θα στοιχίσουν σαφώς φθηνότερα.

 

Έχω αυτό εδώ το μαραφέτι (έχει πολλά features):

 

Edirol m-16dx

EdirolM16DX_l.jpg

 

http://www.soundonsound.com/sos/jul07/articles/edirolm16dx.htm

http://www.roland.com/products/en/M-16DX/

 

Ο λοιπός εξοπλισμός είναι:

α) Line 6 Pod x3 live

b) millenium mps-300 με Alesis trigger I/O (midi) και BFD 2 lite

c) t.bone mb85 beta mic

 

Η μπάντα είναι: 1 φωνή, 2 κιθάρες, 1 μπάσο, ντραμς.

 

To σκεπτικό είναι:

- Tα e-drums μέσω USB στο PC τριγγάρουν το BFD 2 lite. Τα ακούμε από την έξοδο του edirol (συνδέεται μέσω USB).

- To pod x3 live δέχεται δυο κιθάρες και μπορεί να δώσει ανεξάρτητα outs (έχω επιλογή είτε με xlr είτε με coaxial spdif, τώρα δουλεύω με το spdif κατευθείαν πάνω στο edirol).

- To μπάσο προς το παρόν μπαίνει direct πάνω στο edirol και βάζουμε κανα εφέ κατευθείαν από το edirol.

- Το ίδιο και με τη φωνή με το t.bone.

 

Οπότε ελεγχω τους πάντες από την κονσόλα του edirol. Ρυθμίζω levels, eq, panning, effects, κλπ. Tο μόν που δεν ελέγχω είναι το ντάπα-ντούπα στα pads των e-drums (είναι λίγο σπαστικός ήχος αν ο ντράμμερ έχει μάθει να βαράει με δύναμη)  :P

 

Έχω και το Sonar X1 Producer και μπορώ συγχρόνως να γράφω στο PC τα κανάλια ξεχωριστά για περαιτέρω "ψαχούλεμα".

 

Σύντομα θα ανεβάσω και μερικές φωτόζ. Έτσι όπως είναι τώρα δε φτουράει και πολύ για φουλ μινι-πρόβα επειδή βουίζει, οπότε θέλω να φτιάξω αυτό σε πρώτη φάση.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου