Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή '83 fender super champ σε 12'' blonde combo ??? Οη υεαη!


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν πολύ καιρό και πριν πάρω τον Δρ Ζ πήγα μια μέρα στον Γιάννη Παβέζα και μου έβαλε να ακούσω έναν ενισχυτή που η εικόνα δεν ταίριαζε με τον ήχο ! Μικρό κόμπο που έβγαζε τρελή ένταση και όγκο για τα κυβικά του!! Αφού μάζεψα το σαγόνι από το πάτωμα μπήκα ebay και σε δέκα μέρες παρέλαβα τον παρακάτω ενισχυτή:

 

 

Τον χρησιμοποίησα σε live συχνά και  έμενα έκπληκτος με τη δύναμή του και με το πόσο ταίριαζε στην Γρετς... αλλά η εμφάνισή του ήταν σαν να τον έβγαλα από το βαλιτσάκι του σπορ Μπιλλυ πριν φουσκώσει... ιδέστε πόσο δυσανάλογος είναι στην κάτωθι φωτο!

 

ekmek3.jpg

 

το πρόβλημά μου ήταν οτι στη δικιά μου βερσιόν με το weber blue dog είχα μεν θεϊκό κατ ' εμέ ήχο (σα να άκουγες νόπφλερ όταν έπαιζε ο Μίλτος Βελούκας) αλλά ήθελα πιο πολλά μπάσα οπότε πάω και αγοράζω από το ντερνέτι το εξής ηχείο

 

f10n-rear.jpg

 

weber ceramic 10" f150N

 

Υπερτέλειο μπάσο αλλά ξαφνικά το reverb tank άρχισε να διαμαρτύρεται με τη μαγνητάρα από πάνω του και ούρλιαζε και άλλα τέτοια παρόμοια οπότε είχα πρόβλημα...

 

καποια στιγμη ετσίμπησα κοψοχρονιά και έναν silvertone οπότε σκέφτηκα να κάνω τη μετατροπή που θα δείτε σε λίγο (τράμπα?? ίσως να ήταν τράμπα)

 

χαζεύοντας μια μέρα στον ημπέη βλέπω έναν τύπο που έφτιαχνε από σόλιδ πάην καμπίνες για σούπερ τσαμπ όπως τις ήθελες (τολεξ κλπ αλλά που να παίρνουν δωδεκάρι ηχείο!!)

 

η τιμή ήταν λογική οπότε σε δυο εβδομάδες έλαβα την blonde καμπίνα με τα ποδαράκια στο πλάι (ΠΟΛΥ βολικό για μόνιτορ). οπότε ,χωρίς να αλλάξω τίποτα σπουδαίο και να χαλάσω την κάποια βίντατζ αξία που μπορεί να έχει ο ενισχυτής (ΟΚ ΟΚ βιδωσα πάνω έναν Mercury Magnetics Deluxe transformer χωρίς πρόσθετα τρυπήματα, βελτίωσε τον όγκο κάπως και έδωσε και λίγο ένταση παραπάνω-κράτησα τον παλιό) έβγαλα το σασί και το βίδωσα στην καμπίνα. Το τανκ του βάθους με τα ελατήρια το έβαλα στο πλάγιο τοίχωμα διότι είχε πιο πολύ απόσταση από το ηχείο έτσι και το φωλιασα σε μία δερμάτινη ριβέρμπ σάκκα που βίδωσε στα  πλάγια (από τη μεριά των preamp tubes για να μην έχει και τα τρανσφόρμερς (more than meets the eye) στην περιοχή.

 

βίδωσα κι ένα Tone Tubby AlniCo 12" και...

τον πέρασα και από τον telegun για έν τσεκαπ μετά τη συναρμολόγηση...

ο ενισχυτής σπέρνει (ρωτήστε τον messalion και τον kabamaru) ,είναι πανάλφρος πιο δυνατός και φορητότατος. Σύντομα και βιντεο. μέχρι τότενες...

 

DSC00200.jpg

 

DSC00201.jpg

 

DSC00202.jpg

 

H καμπινίτσα που έμεινε και είναι έτοιμη για δράση χρησιμοποιείται με τον Silvertone με φοβερά φορητά βίντατζ αποτελεσματα!

 

DSC00199.jpg

 

Υπόψιν ο ενισχυτής μπορεί να πάρει την αρχική του μορφή (ισως με αλνικο ηχειο αυτη τη φορα οποιαδηποτε ωρα)

Αυτά πριν καναδυό χρόνια και βάλε ,τώρα τρίβουμε τη Λες Πωλ διότι τα χαράτσια τρέχουν!

 

Οι εντυπώσεις σας? Βεβήλωση? Ή πρακτικός ελιγμός!??  8) :o >:( ;D :D ;) :)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μονο και μονο απο αποψη ομορφιας ειναι 10 κλασεις πανω απο τον original οποτε

 

I_Approve.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο και μονο απο αποψη ομορφιας ειναι 10 κλασεις πανω απο τον original οποτε

 

I_Approve.jpg

 

: - ))))))))))))))))))))))))))))))))))))

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί κατασκευαστές, γνωρίζοντας πως ένας μικρός λαμπάτος με 12άρι θα ικανοποιούσε μεγάλο ποσοστό των πελατών τους και θα έπληττε τις πωλήσεις των μεγαλύτερων μοντέλων τους, θάβουν τους ενισχυτές αυτούς με 6άρι ή 8άρι.

 

Οπότε με τέτοιες μόντες το θέμα λύνεται.

 

Στη σειρά VOX-VT+ , για να βρεις 12άρι μεγάφωνο πρέπει να πας στο μοντέλο των 100 βατ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία αλλαγή!

 

Να ρωτήσω γιατι προτιμησες το Alnico αντι του Ceramics;

 

Πώς το άκουσες το weber;  

 

Ποσο πήγε η καμπίνα; :)

 

 

 

Στην αρχή προτίμησα ceramic βαζοντας αλλο weber δεκαρι στο αρχικο enclosure για να δωσω λιγο ογκο στα μπασα την ενταση και το σκασιμο (λογω συγκεκριμενης κατασκευης εκεινου του ceramic, μου το πρότειναν απο τη Weber και είχαν δίκιο - ζήτησα να γίνει πιο surf/blackface o ενισχυτης , μη παρεξηγηθουμε και με το blue pup ειχε ουρανιο ηχο ακουστε τις πρωτες νοτες στο βιντεο είναι το blue pup- ουσιαστικά ένα blue dog 10αρι αντιγραφή του παλιού celestion blue που φορούσαν οι vox)

 

Μετά έβαλα το Tone Tubby 40/40 (ceramic magnet ,hemp cone) όταν άλλαξα την καπίνα αλλά κάτι δε μου κολλούσε (ο ήχος μου φαινόταν λίγο σκληρός) ,μόλις άκουσα ότι το εν λόγω ηχείο ήταν ό,τι πρέπει για tweed φάση , τότε το έκανα απλά τράμπα με το tonetubby alnico 12 (hemp cone) που τότε φορούσε ο tweed deluxe clone που έχω. Οπότε βάζοντας το κεραμικό στον tweed όντως βρήκε τον ήχο του και βάζοντας το alnico σε αυτη την καμπίνα το προτίμησα - πολύ πιο smooth...

Εγω το βλέπω ως εξής. Το alnico εχει την τάση να κομπρεσάρει γιατί δεν έχει τη μαγνητική δύναμη ας πούμε να μεταφράσει όλο το φορτίο που δέχεται από τον amp. Το κεραμικο ειναι συνηθως πιο σκληρό /μεταφράζει αρπάζει την ατάκα πιο γρηγορα. οποτε σε εναν amp με tube rectifier που κομπρεσσαρει έβαλα ένα πιο σκληρο ηχειο στην τελικη και στον βλακface style super champ έβαλα ενα μαλακο να τον γλυκανω... και στα αυτιά μου βρήκαν και οι δύο μια πολύ ωραία ισορροπία!

 

in other news τα weber είναι πολύ ωραία ηχεία και η καμπινίτσα βγήκε κανα 170αρι ευρώ μαζί με μεταφορικά (τότε βέβαια και το ντάλαρ ήταν 1,45 μην ξεχνάμε...)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ ωραίος... κάποιο λινκ για τον τύπο με τις καμπίνες?

 

Κι αυτά που σημειώνεις για το κομπρεσσάρισμα και τα υλικά των μεγαφώνων επίσης πολύ σωστά. Αυτά γράφει πχ. και η Eminence στα FΑQ του site της.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ ωραίος... κάποιο λινκ για τον τύπο με τις καμπίνες?

 

Κι αυτά που σημειώνεις για το κομπρεσσάρισμα και τα υλικά των μεγαφώνων επίσης πολύ σωστά. Αυτά γράφει πχ. και η Eminence στα FΑQ του site της.

 

thanks ! Είναι ο busmc (ξεσκόνισα το purchase history archive)

 

http://myworld.ebay.com/busmc/?_trksid=p4340.l2559

 

και κάνει και custom κατασκευές ,μόλις είδα ότι μου είχε πάρει 170 δολλάρια άρα ίσως είχε βγει και φθηνότερα μιας και η pine καμπίνα δεν έχει πολλά μεταφορικά αν δεν είναι ογκώδης (είναι ΕΛΑΦΡΙΑ).Του είχα στείλει τα μέτρα και έπεσε διάνα ο τύπος και δίχως έξτρα χρέωση! και πολύ καλή δουλειά

 

@alderbody will do!  ;D

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...καμια φωτογραφια μεσα απο το σασι, perhaps?

 

δεν πηρε καμια φωτο ο Μητσος?

 

 

εχω το φυλλαδιο της 7εndεr του 1982 που τον εχει μεσα.

 

Ακομα κι εκει συστηνουν αλλο μεγαφωνο απο το stock.

Sorry για τις προχειρες φωτογραφιες. Το κειμενο διαβαζεται παντως...

Class_of_82.thumb.jpg.507b00552125d7ee5c9f091082258e77.jpg

Text.thumb.jpg.bc4e0b149ca39cc2233f427c76c64114.jpg

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου