Προς το περιεχόμενο

Soundtracks ταινιων τρομου


panosprog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω αν εχει ανοιξει αλλο θεμα γυρω απο τα soundtracks των ταινιων τρομου πιστευω πως εχουν υπαρξει φοβερες μουσικες.Ξεκινω με καποια.Αν εχετε να προτεινετε καποια και πιο αγνωστα ευπροσδεκτοι. 

  Βernard Hermann    THE OMEN Soundtrack (1976) HQ  Jerry Goldsmith    Suspiria - Soundtrack  Goblin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Συγνώμη για την παρέμβαση, δεν έχει τη μορφή παρατήρησης, αλλά επειδή τυγχάνει να είμαι  Hitchcock – ικός 2 the bone, έχω ένσταση στο να χαρακτηρίσουμε το psycho ως ταινία τρόμου (Ναι, ξέρω κάποιοι την κατατάσσουν στις Horror movies  ;) ).

Η φιλική ένστασή μου έχει την ίδια μορφή με την ένστασή μου σε αυτό που λένε «πολύ-αγωνία»….» «χιτσκοκ-ικό – φινάλε».

Ο Alfred Hitchcock σχεδόν σε όλες τις ταινίες του μας αποκάλυπτε την πλοκή της βαριά μέχρι τα μέσα αυτής (της ταινίας) (ο πρωταγωνιστής ήταν αυτός που δεν ήξερε τι γινόταν- και μας άφηνε να «συμπάσχουμε» με αυτόν. )

Κατά τα άλλα εξαιρετικό το θέμα σου, όπως και η μουσική του psycho.

Θα επανέλθω και με τη δική μου λίστα…..Δημήτριος ;D ;D.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για την παρέμβαση, δεν έχει τη μορφή παρατήρησης, αλλά επειδή τυγχάνει να είμαι  Hitchcock – ικός 2 the bone,

Κι εσύ? Δεν είναι δυνατόν! 8)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εσύ? Δεν είναι δυνατόν! 8)

Άσε, αρρώστια! ΟΛΕΣ οι ταινίες αρχικά σε VHS, μετά σε DVD μερικές και σε Laser Disc. Πολλά ξενύχτια, πολλά λεφτά (για αγορές από έξω – τότε δεν υπήρχε internet ούτε rapidshare ;D ;D), και μετά το ίδιο ερώτημα…..γιατί όλα αυτά;  :D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για την παρέμβαση, δεν έχει τη μορφή παρατήρησης, αλλά επειδή τυγχάνει να είμαι  Hitchcock – ικός 2 the bone, έχω ένσταση στο να χαρακτηρίσουμε το psycho ως ταινία τρόμου (Ναι, ξέρω κάποιοι την κατατάσσουν στις Horror movies  ;) ).

Η φιλική ένστασή μου έχει την ίδια μορφή με την ένστασή μου σε αυτό που λένε «πολύ-αγωνία»….» «χιτσκοκ-ικό – φινάλε».

Ο Alfred Hitchcock σχεδόν σε όλες τις ταινίες του μας αποκάλυπτε την πλοκή της βαριά μέχρι τα μέσα αυτής (της ταινίας) (ο πρωταγωνιστής ήταν αυτός που δεν ήξερε τι γινόταν- και μας άφηνε να «συμπάσχουμε» με αυτόν. )

Κατά τα άλλα εξαιρετικό το θέμα σου, όπως και η μουσική του psycho.

Θα επανέλθω και με τη δική μου λίστα…..Δημήτριος ;D ;D.

 

Επειδη τυγχανει να ειμαι και εγω Hitchcockικος θα συμφωνησω σε αυτο που λες για το Psycho μπορουμε να το δουμε σαν ψυχολογικο δραμα/ θριλερ μεχρι μαυρη κωμωδια αλλα προσωπικα το θεωρω μαζι με  το The Birds  πιο κοντα στο στον ορισμο του horror εχει κανει ο Alfred.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επειδη τυγχανει να ειμαι και εγω Hitchcockικος θα συμφωνησω σε αυτο που λες για το Psycho μπορουμε να το δουμε σαν ψυχολογικο δραμα/ θριλερ μεχρι μαυρη κωμωδια αλλα προσωπικα το θεωρω μαζι με  το The Birds  πιο κοντα στο στον ορισμο του horror εχει κανει ο Alfred.

 

Ναι , έτσι όπως το θέτεις, συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The exorcist soundtrack-Tubular bells

 

 

koμματαρα!!!

Σωστος κομματαρα ταινιαρα απλα δεν το εβαλα επειδη δεν ειχε γραφτει για την ταινια αλλα απλα χρησιμοποιηθηκε και ταιριαξε φοβερα με την ατμοσφαιρα.Οπως και να εχει μουσικαρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε και το Director's Cut των Fantomas που έχει διασκευές από θέματα ταινιών τρόμου (και όχι μόνο).  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου