Προς το περιεχόμενο

Chameleon - Odis


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα ψευτοjam πανω στο chameleon που γραψαμε το καλοκαιρι με ενα φιλο. Εγραψα εναν προχειρο οδηγο πανω απο τον οποιο ηχογραφησαμε τα drums (το track στο κομματι ειναι ενα απο αυτα που εμφανιζονται στο budget drum rec thread), και μετα μπηκαν κιθαρες/μπασο/πληκτρα απο εμενα.

 

Η μιξη ειναι λιγο προχειρη αλλα καθοτι δεν εχω το χρονο και κυριως τις γνωσεις να τη βελτιωσω, το παρουσιαζω ως εχει.

 

Σχολια επι παντως επιστητου ευπροσδεκτα. Ντοματες γινονται επισης δεκτες, κατοπιν διακανονισμου.

Chameleon_F.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nice try ! Και ωραία επιλογή κομματιού ;)

Να κάνω και δύο σχόλια ?

Πρώτον,ο ήχος του μπάσου δεν με ξετρέλανε.Θα τον ήθελα πιο "soft" και με λιγότερο "attack" ,ακούγεται λίγο λες και "σκάβεις" με την πένα.Το ξέρω ότι στο συγκεκριμένο κομμάτι το μπάσο έχει κυρίαρχο ρόλο,ωστόσο θεωρώ ότι θα μπορούσε να βγει μπροστά στο mix και με πιο soft ήχο.

Δεύτερον,μπορεί το κομμάτι να είναι απλό αρμονικά ωστόσο τον αυτοσχεδιασμό της κιθάρας δεν θα τον προσέγγιζα τόσο πεντατονικά.Θέμα γούστου βέβαια όλα τα παραπάνω :)

 

My 2 cents...

Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας!

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhanks για τα σχολια, νομιζω πολυ ευστοχα και τα δυο.

 

Ο ηχος του μπασου δεν μου αρεσε και εμενα ιδιαιτερα να σου πω την αληθεια, με παιδεψε αρκετα. Στο παιξιμο ειμαι και λιγο κουλος οποτε αυτο δε βοηθησε ;D

Το κομματι οταν το μελετουσα παλαιοτερα ειχα δοκιμασει διαφορες προσεγγισεις και σιγουρα προσφερεται για πιο "modal" παιξιμο. Στο συγκεκριμενο take μου βγηκε πιο πεντατονικο οπως ειπες, δε ξερω ισως ηταν η ατμοσφαιρα του αρχικου jam τετοια και μετα οταν ξαναεγραψα το σολο το κρατησα στο ιδιο πνευμα.

 

Thanks for listening :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η προσπάθεια σου,καλος ήχος απο τη κιθαρα στα καθαρα και τα τυμπανα,το μπασο με προβλήματα συγχρονισμου και  λιγο ασθενικό  ενω για το συγκεκριμένο κομμάτι χρειάζεται ακριβώς το αντίθετο. Το σολο της κιθάρας αρκετά bluesy λιγο  έξω απο το ύφος του κομματιού.

Δοκιμασε να γράψεις τα όργανα ταυτόχρονα αν και οι μπασίστες ειναι δυσεύρετοι, θα πετύχεις καλυτερο συγχρονισμό.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου