Προς το περιεχόμενο

Γρήγορη ερώτηση για συνδεσμολογία ;-)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ειδικοί των κολλητηριών, τα φώτα σας παρακαλώ.

 

Έστω ότι έχουμε μια συνδεσμολογία H-S-H. Σε πενταθέσιο επιλογέα, θέλουμε τις παρακάτω επιλογές:

 

1) Bridge humbucker

2) Bridge humbucker + Mid Single Coil

3) Mid Single Coil

4) Bridge humbucker + Neck humbucker

5) Neck humbucker

 

Σημειώνεται ότι οι humbuckers είναι με δυο καλώδια και δεν μας ενδιαφέρουν split και τέτοια (αφού δε γίνονται κιόλας...).

 

Η ερώτηση είναι: μπορεί αυτή η συνδεσμολογία (ειδικά η θέση 4), να εφαρμοστεί με απλό πενταθέσιο; Ή χρειάζεται οπωσδήποτε superswitch?

 

Κάποιο schematic θα το εκτιμούσα, σε οποιαδήποτε από τις δύο περιπτώσεις!

 

Ευχαριστώ!!  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως δεν γίνεται.

πιθανότατα χρειάζεσαι διακοπτάκι που να κάνει bypass τον επιλογέα και να ανοίγει τον bridge (ή τον neck) αφήνοντας τον 5θέσιο strat-style. (επίσης έτσι κερδίζεις τη ρύθμιση bridge-middle-neck). Αλλά αυτά πρέπει να σου είναι γνωστά.

 

 

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως δεν γίνεται.

πιθανότατα χρειάζεσαι διακοπτάκι που να κάνει bypass τον επιλογέα και να ανοίγει τον bridge (ή τον neck) αφήνοντας τον 5θέσιο strat-style. (επίσης έτσι κερδίζεις τη ρύθμιση bridge-middle-neck). Αλλά αυτά πρέπει να σου είναι γνωστά.

 

Thanks! Με Superswitch γίνεται σίγουρα (εδώ γίνονται άλλα κι άλλα ;D). Σ'αυτή την περίπτωση δεν θέλω άλλο διακοπτάκι, αυτές οι 5 θέσεις με ενδιαφέρουν μόνο...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks! Με Superswitch γίνεται σίγουρα (εδώ γίνονται άλλα κι άλλα ;D). Σ'αυτή την περίπτωση δεν θέλω άλλο διακοπτάκι, αυτές οι 5 θέσεις με ενδιαφέρουν μόνο...

 

δεν ξέρω τι ακριβώς είναι το superswitch. Εγώ μιλάω για διακοπτάκι 2 ποδαρακίων on/off.

 

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τι ακριβώς είναι το superswitch. Εγώ μιλάω για διακοπτάκι 2 ποδαρακίων on/off.

 

 

http://www.stewmac.com/shop/Electronics,_pickups/Components:_Switches_and_knobs/Super_Switch.html?actn=100101&xst=3&xsr=6981

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις πρόβλημα με την αλλαγή της σειράς στον επιλογέα, γίνεται πανεύκολα, αλλάζοντας τη θέση του bridge me ton μεσαίο. Οπότε στις 3 θέσεις σου δουλεύει σαν λεσ πώλ κι απο εκεί και πίσω, κουμπώνεις και τον μεσαίο...

Πολύ βιαστικά και πρόχειρα, ένα σχεδιάκι γιατί βιάζομαι!!!

schem1.thumb.jpg.5583d7e393d6af614768895b0ad1aec8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν δεν έχεις πρόβλημα με την αλλαγή της σειράς στον επιλογέα, γίνεται πανεύκολα, αλλάζοντας τη θέση του bridge me ton μεσαίο. Οπότε στις 3 θέσεις σου δουλεύει σαν λεσ πώλ κι απο εκεί και πίσω, κουμπώνεις και τον μεσαίο...

...

 

Το οποίο όσο το σκέφτομαι τόσο περισσότερο μου αρέσει από αυτό που έχω μάθει εδώ και 20 χρόνια.  :)

Στην επόμενη αλλαγή χορδών μάλλον θα το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, να ρωτήσω στο παρόν...

 

Έχω και εγώ συνδεσμολογία  H-S-H με πενταθέσιο επιλογέα, η οποία τώρα έχει τις παρακάτω επιλογές:

1) Bridge humbucker

2) Bridge humbucker + Mid Single Coil

3) Mid Single Coil

4) Mid Single Coil + Neck humbucker

5) Neck humbucker

 

Η κιθάρα είναι Ibanez με μαγνήτες Infinity (οι οποίοι έχουν τρία καλώδια) και πήρα μαγνήτες Kent Armstrong για να τους αλλάξω.

Επίσης θέλω να βάλω το Liberator της Seymour Duncan.

Το θέμα είναι ότι με τα wirings που έχω δεί, έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω πως να γίνει τελικά το wiring.  (έχω βέβαια την εντύπωση ότι το Liberator μπορεί να λειτουργήσει μόνο με 2 μαγνήτες και όχι με τρεις...Στην περίπτωση αυτή δεν με νοιάζει για τον middle..)

Εχει κανείς κάποια ιδέα για το πως πρέπει να κινηθώ??

I can change one note and make you cry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε 3 volume να ησυχασεις ρε TGL

 

αγω να ρωτησω κατι γιατι δεν καταλαβα - ποια η διαφορά του super switch με του "απλου" που ζητας να κανεις την συνδεσμολογια ? απλα απορια εχω !!!

συγνωμη για το off topic

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγω να ρωτησω κατι γιατι δεν καταλαβα - ποια η διαφορά του super switch με του "απλου" που ζητας να κανεις την συνδεσμολογια ? απλα απορια εχω !!!

συγνωμη για το off topic

 

To link το είδες;

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου