Προς το περιεχόμενο

Λαμπατη κεφαλη για metal, 400 ευρώ max.


n4Sha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδες, θελω να αγορασω μια λαμπατη κεφαλη. διαθετω 400 Ε maximum.  ποια κεφαλια κανουν για μεταλ? με ενδιαφερει μονο να παιζω στο σπιτι.

 

Γιαααα πειτε την γνωμη σας,  αυτη την στιγμη εχω εναν 35w zoom fire, me effect, τον οποιο και θελω να ξεφορτοθω!

 

παντως βλεπω και εναλλακτικες λυσεις, π.χ combo ,  συγκεκριμενα ο bugera 6262.

 

αλλα θελω να 3εκινησω σωστα, αγοραζοντας ενα κεφαλη για αρχη...

 

 

οσον αναφορα την ποιοτητα ηχου, θα εχω πολυ καλυτερη ?? ή τσαμπα τα λεφτα?

 

ευχαριστω προκαταβολικα !!

 

:D

 

 

 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια χαρα παιδες, θελω να αγορασω μια λαμπατη κεφαλη. διαθετω 400 Ε maximum.  ποια κεφαλια κανουν για μεταλ? με ενδιαφερει μονο να παιζω στο σπιτι.

 

Γιαααα πειτε την γνωμη σας,  αυτη την στιγμη εχω εναν 35w zoom fire, me effect, τον οποιο και θελω να ξεφορτοθω!

 

παντως βλεπω και εναλλακτικες λυσεις, π.χ combo ,  συγκεκριμενα ο bugera 6262.

 

αλλα θελω να 3εκινησω σωστα, αγοραζοντας ενα κεφαλη για αρχη...

 

 

οσον αναφορα την ποιοτητα ηχου, θα εχω πολυ καλυτερη ?? ή τσαμπα τα λεφτα?

 

ευχαριστω προκαταβολικα !!

 

:D

 

 

 

 

Oi bugera είναι μια χαρά ενισχυτές, value for money και σίγουρα θα βρεις έναν για μέταλ. Αν έχεις πολύ χώρο και δε σε νοιάζει να μεταφέρεις κεφαλή+καμπίνα, μπορείς να δεις τις 120w κεφαλές της bugera όπως τον 6260 και να πάρεις και μια 2Χ12" ή 4Χ12" (μικρότερες με 50-100w ισχύ απλά δε θα καλύπτουν για τους ενισχυτές αυτούς). Βέβαια αυτή η λύση κοστίζει παραπάνω.

Αν όμως θέλεις να μεταφέρεις τον ενισχυτή και να μην έχει όλο το χώρο για πάρτη του, τότε ένας combo 1X12 ή 2Χ12 είναι η καλύτερη λύση και ηχητικά δε θα έχει τεράστια διαφορά απο τη κεφαλή-καμπίνα (ειδικά αν και τα 2 είναι 2Χ12.)

Από ήχο, με ένα bugera 6260 ή 6262, 333, 1990 κλπ θα έχεις τεράστια διαφορά από το μικρό zoom ενισχυτή που είναι απλά μια πεταλιέρα οικονομική με τελικό solid state.

To μοντέλο ενισχυτή που θα επιλέξεις δε χρειάζεται να είναι οπωσδήποτε 120w αλλά πρέπει να έχει 12" μεγάφωνο(α) κι ενα καλό βρώμικο κανάλι το οποίο να μπορείς να μπουστάρεις με ένα booster/od αν χρειαστεί για solo κλπ(αυτό κάνουν πάρα πολλοί επαγγελματίες).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμμμ μαλιστα! ευχαριστω για τις πληροφοριες σου!!

 

Ναι, δεν με ενδιαφερουν τα watt, ποιοτητα θελω.... επισης εχω βρει και αυτη την modeling κεφαλη

 

 

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_tube_120_head.htm

 

 

που με ψηνει κιολας ! νταξει μπορω να βρω και μια καμπινα , απο φιλο, για να βολευτω προσωρινα...

 

απ οτι βλεπω εχει καλα χαρακτηριστικα, ακουω κιολας οτι οι Peavey κανουν για Metal, οποτε μια χαρα...

 

αλλα εχω την εξης απορια : γιατι οι modeling λαμπατες κεφαλες εχουν τοσο μεγαλη διαφορα στα λεφτα με μια απλη λαμπατη κεφαλη? περιεργο μου φαινεται.... τελος παντων, θα συνεχισω τις ερευνες μου !

 

ασχετο, ψαχνω και για  μεταχειρισμενο, αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω βρει κατι ....

 

 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμμμ μαλιστα! ευχαριστω για τις πληροφοριες σου!!

 

Ναι, δεν με ενδιαφερουν τα watt, ποιοτητα θελω.... επισης εχω βρει και αυτη την modeling κεφαλη

 

 

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_tube_120_head.htm

 

 

που με ψηνει κιολας ! νταξει μπορω να βρω και μια καμπινα , απο φιλο, για να βολευτω προσωρινα...

 

απ οτι βλεπω εχει καλα χαρακτηριστικα, ακουω κιολας οτι οι Peavey κανουν για Metal, οποτε μια χαρα...

 

αλλα εχω την εξης απορια : γιατι οι modeling λαμπατες κεφαλες εχουν τοσο μεγαλη διαφορα στα λεφτα με μια απλη λαμπατη κεφαλη? περιεργο μου φαινεται.... τελος παντων, θα συνεχισω τις ερευνες μου !

 

ασχετο, ψαχνω και για  μεταχειρισμενο, αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω βρει κατι ....

 

 

 

Ο peavey έχει μεν λαμπάτο τελικό αλλά δεν είναι all tube κι έχει τα ίδια ψηφιακά κανάλια  των vypyr με τρανζίστορ. Πάντως, έχει άπειρες επιλογές και γκάζι που δεν προσφέρουν οι κλασσικοί ενισχυτές. Είναι πρακτικά σαν να έχεις πεταλιέρα και λαμπάτο τελικό στο ίδιο πακέτο το οποίο βολεύει πολλούς παίκτες.

Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα ο peavey αν θέλεις μεγάλο modelling ενισχυτή και σε βολεύει η χρήση του. Από τιμή, είναι στα ίδια λεφτά με τους κλασσικούς bugera που είναι all-tube, επομένως μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα στις 2 περιπτώσεις(all tube ή modelling).

Καμπίνα, βρίσκεις πράγματι κι αργότερα αν πάρεις modelling καθώς παίζει ακόμη και με ακουστικά αλλά όπως είπα, θέλεις μια 2Χ12" για να είσαι καλυμμένος ως προς την ισχύ. Υπάρχουν ωραίες καμπίνες σε καλές τιμές πλέον(vht, bugera, kustom, harley benton με v30 μεγάφωνα κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αλλα θελω να 3εκινησω σωστα, αγοραζοντας ενα κεφαλη για αρχη...

 

 

οσον αναφορα την ποιοτητα ηχου, θα εχω πολυ καλυτερη ?? ή τσαμπα τα λεφτα?

 

ευχαριστω προκαταβολικα !!

 

:D

 

 

Δηλαδή αν αγοράσεις ένα Combo ξεκινάς λάθος???

Αν μιλάς  για διαφορά στην ποιότητα μεταξύ κεφάλι και combo στο ίδιο μοντέλο λογικά δεν θα δεις καμία.

 

Εγώ πάντως με τόσα λεφτά για μεταλ ήχο δεν θα πήγαινα σε modelling λύση όταν μπορείς να παρεις έναν bugera 6262.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν αγοράσεις ένα Combo ξεκινάς λάθος???

Αν μιλάς  για διαφορά στην ποιότητα μεταξύ κεφάλι και combo στο ίδιο μοντέλο λογικά δεν θα δεις καμία.

 

Εγώ πάντως με τόσα λεφτά για μεταλ ήχο δεν θα πήγαινα σε modelling λύση όταν μπορείς να παρεις έναν bugera 6262.

 

Sωστος,,, υπαρχει και ο 6505+ combo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια αυτος τι λεει?

Τον εχει κανεις?

 

http://www.thomann.de/gr/blackheart_little_giant_bh5h.htm

 

vs

 

http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_ultra_head.htm

 

Έχω τον blackheart bh5h και είναι πολύ καλή κεφαλή με ένα καλό καθαρό κανάλι, eq και συνεργάζεται άψογα με πετάλια/πεταλιέρες μπροστά. Η καμπίνα του με 1Χ12" eminence είναι επίσης πολύ αξιόλογη. Το αρνητικό είναι πως δεν έχει βρώμικο κανάλι. Βρωμίζει σε μεγάλη ένταση (βρωμίζει ωραία όμως) ειδικά στα 3w (έχει 3/5w επιλογή).

 

Τον vht ultra έχω ακούσει και είναι πολύ διαφορετικός. Είναι καλός για gain κυρίως(αντίθετα απ το  bh5) και έχει ωραία κόλπα στα ρυθμιστικά. Για γκάζια είναι μανούλα κι έχει κι attenuator κλπ αλλά από καθαρά δεν έχει το headroom και το eq του  ΒΗ5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το EQ να ειχε... παντως εκει τείνω VHT. εχει Αθηνα πουθενα?

 

VHT δεν ξέρω αν υπάρχει στην Αθήνα αλλά σίγουρα συμφέρει να τον αγοράσεις απ' έξω κι ακόμη κι αν δε σου αρέσει(αμφιβάλλω γι αυτό), μπορείς να το στείλεις πίσω και να τον αλλάξεις με τον bh5 ή άλλα προϊόντα.

Όσο για το eq, υπάρχει και το fx loop του vht όπου μπορεί να μπει eq pedal(κι άλλα πετάλια) αλλά ο ενισχυτής έχει ήδη 2 tone ρυθμίσεις(preamp και τελικού-texture) αλλά και ρύθμιση μπάσου(depth).

Ορίστε κι ένα βίντεο για το τί μπορεί να κάνει(από country έως metal χωρίς πλάκα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου