Προς το περιεχόμενο

Λαμπατη κεφαλη για metal, 400 ευρώ max.


n4Sha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικα νομιζω σε τετοια προβληματα η στρατηγικη ειναι μια....ξηλωνεις και ξαναφτιαχνεις!

 

 

 

 

 

χαχαχα δεν ειμαι εξωγηινος πηγαινε σε αλλο θρεντ το σχολιο

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπερα και παλι! μπορει να αναφερει καποιος χαρακτηριστικα λαμπατων ενισχυτων?

 

εγω π.χ.που θελω να αγορασω λαμπατη κεφαλη, ή combo λαμπατο,

 

 

το μονο που με ενδιαφερει ειναι η καλη ποιοτητα distortion, και ενα καθαρο καναλι, αυτα !

 

ευχαριστω προκαταβολικα :D

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι! μπορει να αναφερει καποιος χαρακτηριστικα λαμπατων ενισχυτων?

 

εγω π.χ.που θελω να αγορασω λαμπατη κεφαλη, ή combo λαμπατο,

 

 

το μονο που με ενδιαφερει ειναι η καλη ποιοτητα distortion, και ενα καθαρο καναλι, αυτα !

 

ευχαριστω προκαταβολικα :D

 

Πρέπει να το ψάξεις και μόνος σου αρκετά για να γνωρίσεις τα χαρακτηριστικά ενός λαμπάτου και να μπορείς να συγκρίνεις μεταξύ τους.

Για την αγορά που σε ενδιαφέρει, θα πρέπει να μας πεις περισσότερα για τη χρήση που θέλεις το λαμπάτο όπως π.χ. για live ή για το σπίτι μόνο?, να είναι ογκώδης ή μικρός για εύκολη μεταφορά? , τι χρήματα θα διαθέσεις? κλπ.

Καλό distortion και καθαρό κανάλι μπορείς να βρεις σε διάφορους ενισχυτές σήμερα όπως τον VHT special 6 ultra που πρότεινα πιο πάνω. Παίζει από clean έως heavy dist με κατάλληλες ρυθμίσεις και είναι και οικονομικός σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμμ μαλιστα! μπορεις να μου προτεινεις κανα site να τσεκαρω?(οσον αναφορα τα χαρακτηριστικα)

 

Για το σπιτι το θελω, δεν με πειραζει εαν θα ειναι ογκωδες,.

 

 

απο τιν μικρη ερευνα που εχω κανει , εχω στα υπ οψην τους bugera. 333 kai 6262 combo. τα χρηματα που μπορω να διαθεσω ειναι 400 max.

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμμ μαλιστα! μπορεις να μου προτεινεις κανα site να τσεκαρω?(οσον αναφορα τα χαρακτηριστικα)

 

Για το σπιτι το θελω, δεν με πειραζει εαν θα ειναι ογκωδες,.

 

 

απο τιν μικρη ερευνα που εχω κανει , εχω στα υπ οψην τους bugera. 333 kai 6262 combo. τα χρηματα που μπορω να διαθεσω ειναι 400 max.

 

Η κλασσική λύση για να τσεκάρεις τιμές και προϊόντα είναι: www.thomann.de

Οι bugera είναι πολύ ωραία μηχανήματα σε καλές τιμές. Οι bugera, όπως όλοι οι λαμπάτοι, θέλουν συντήρηση και λίγες γνώσεις γιατί οι λυχνίες έχουν ιδιοτροπίες και κάποτε τελικά καίγονται (όπως κάθε λάμπα) κι απαιτούν αντικατάσταση. Θέλει λίγο ψάξιμο αλλά αξίζει τον κόπο αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς με λαμπάτους ενισχυτές.

Οι bugera 6260 είναι το μεγάλο σουξέ της εταιρίας και έχουν πολύ καλές κριτικές. Δες τα χαρακτηριστικά τους, δες και διάβασε reviews σε youtube και στο web για τα μοντέλα αυτά και θα βρεις την άκρη. Από καθαρό κανάλι όλοι καλοί είναι αλλά από γκάζι έχω την αίσθηση ότι το μεγαλύτερο gain/dist έχει ο 6262, μετά ο 6260 και τέλος ο 333 είναι πιο ήπιος.  Γενικό-χοντρικό tip: όσο περισσότερες λυχνίες προενισχυσης 12ΑΧ7 ή ecc83 έχει ένα παρόμοιο με άλλα μοντέλο λαμπάτου, τόσο περισσότερο gain μπορεί να παράξει(βλέπε 6260 - 6262).

 

http://www.thomann.de/gr/bugera_6260212.htm

Eχει και ηχητικά κλιπ να ακούσεις.

 

Η ισχύς των 120W μη σε φοβίζει, αν έχεις χαμηλά το volume θα παίζει μια χαρά με καλό ηχόχρωμα. Σε full ένταση θα γκρεμίζει βέβαια, αλλά αυτά είναι για live/πρόβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεω χαρακτιριστικα εννοω οτι η καθε μαρκα κανει για διαφορετικο styl μουσικης.

 

αφου ο 6262 εχει καλυτερο dist. τοτε γιατι τον εχουν πιο φθηνα?

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεω χαρακτιριστικα εννοω οτι η καθε μαρκα κανει για διαφορετικο styl μουσικης.

 

αφου ο 6262 εχει καλυτερο dist. τοτε γιατι τον εχουν πιο φθηνα?

 

Είναι λίγο αόριστες έννοιες αυτές (χαρακτηριστικά, style, φθηνό/ακριβό, καλύτερα κανάλια). Κανείς δε μπορεί να απαντήσει τι είναι καλύτερο για εσένα πέρα από τα ίδια σου τα αυτιά. Άκουσε τα samples, δες βίντεο με test, reviews κλπ, ψάξε το καλά και αν σου αρέσει κάτι πάρε το χωρίς να ακούσεις κλισέ από τρίτους περί κόστους, ήχου κλπ κλπ. Έδωσα κάποια tips για αυτά τα μοντέλα αλλά η τελική επιλογή είναι μονάχα δική σου και θέλει αρκετή έρευνα αγοράς και δοκιμές.

Πάντως, ακόμη και αν αγοράσεις κάτι και δε σου κάνει, έχεις δικαίωμα αλλαγής(ακόμη κι από Γερμανία-Thomann.de).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω δεν με κατανοεις , φιλτατε Στεφανε.

 

:P :P :P :P

 

 

Εν το μεταξυ , ψαχνω για σχετικο ποστ σχετικα με χαρακτηριστικα λαμπατων ενισχυτων, αλλα δεν βρισκω κατι.

 

δε μπορει να μην υπαρχουν χαρακτηριστικα. αλλος ειναι για blues,  αλλος για μεταλ κτλ κτλ.

 

απλα το αναφερω διοτι ειμαι ασχετος απο αυτα, και θα ηθελα να ενημερωθω !!

 

να, αυτο που ειπες για τις λαμπες, ειναι χαρακτηριστικο. εγω π.χ εχω ακουσει οτι και οι peavy  κανουν πιο πολυ για μεταλ.

 

μου λες δηλαδη οτι ολο αυτο ειναι υποκειμενικο?

συμφωνω παντως οτι πρεπει να ακουσεις κατι πριν το παρεις, δυστηχως ομως δεν εχω αυτη τη πολυτελεια, μιας και μενω εκτος αθηνας.  :) :) :)

 

 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω δεν με κατανοεις , φιλτατε Στεφανε.

 

:P :P :P :P

 

 

Εν το μεταξυ , ψαχνω για σχετικο ποστ σχετικα με χαρακτηριστικα λαμπατων ενισχυτων, αλλα δεν βρισκω κατι.

 

δε μπορει να μην υπαρχουν χαρακτηριστικα. αλλος ειναι για blues,  αλλος για μεταλ κτλ κτλ.

 

απλα το αναφερω διοτι ειμαι ασχετος απο αυτα, και θα ηθελα να ενημερωθω !!

 

να, αυτο που ειπες για τις λαμπες, ειναι χαρακτηριστικο. εγω π.χ εχω ακουσει οτι και οι peavy  κανουν πιο πολυ για μεταλ.

 

μου λες δηλαδη οτι ολο αυτο ειναι υποκειμενικο?

συμφωνω παντως οτι πρεπει να ακουσεις κατι πριν το παρεις, δυστηχως ομως δεν εχω αυτη τη πολυτελεια, μιας και μενω εκτος αθηνας.  :) :) :)

 

 

 

Σε γενικές γραμμές, οι bugera είναι πιστά αντίγραφα των peavey και άρα μια χαρά παίζουν και μέταλ. Όταν κατεβάσεις βέβαια το gain ή βάλεις το καθαρό κανάλι μπορείς να παίξεις και χαλαρό blues, είναι θέμα ρυθμίσεων. Καλό είναι να έχει ένα εύρος ήχων & καναλιών ο ενισχυτής σου ώστε να μπορεί να καλύψει ό,τι ήχους θέλεις. Αν π.χ. πάρεις κάποιον fender blues jr δε θα μπορέσει να παίξει μέταλ αλλά για blues θα είναι μανούλα ενώ ένας peavey valveking θα σε βγάλει και για hard rock.

Με max 400ευρώ υπάρχουν πλέον πολλά καλά μηχανήματα, απλά oι bugera προσφέρουν τα περισσότερα features σε αυτές τις τιμές και κάνουν σχεδόν τα πάντα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου