Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορώ να κάνω bends. Μήπως φταίει η κιθάρα;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να στο πω απλά,τα τάστα στην κιθάρα σου είναι σχετικά "κοντά" (ως προς το ύψος τους) και "στενά";(ως προς το φάρδος τους)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εεε,δε θα τό 'λεγα...Και βασικά την κιθάρα ούτε 2 μήνες δεν την έχω.

Είναι τα μπεντς σα να παίζεις σε ακουστική φανταστείτε ... :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Από το παίξιμο σου φαίνεται πως παλεύεις ακόμη με τον έλεγχο της κιθάρας σου. Προσπαθείς να αντιγράψεις ένα σόλο που θέλει καλή τεχνική στα σηκώματα και το βιμπράτο. Αν δεν σου κάθονταν τα σηκώματα, τα βιμπράτο τουλάχιστον θα έπρεπε να βγαίνουν, αλλά είναι ανύπαρκτα.

 

Οι PRS είναι συνήθως πολύ καλά σεταρισμένες από το εργοστάσιο. Εκτός κι αν μιλάς για την φτηνή σειρά SE, που δεν έχω πιάσει στα χέρια μου αλλά ξέρω πως έχουν ψηλά στάνταρ.

 

Δεν είμαι σίγουρος πως φταίει η κιθάρα και πέραν του καλού σεταπ που σου προτείνουν τα παιδιά, θα έλεγα να βάλεις λίγο περισσότερο χρόνο στο παίξιμο της. Practrice makes perfect.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως η εκτέλεση πολύ κακή αλλά έγινε πολύ πρόχειρα και γρήγορα σε παίξιμο και ηχογράφιση με το λάπτοπ μου και ένα σετ ακουστικά χαντσ-φρι!

1κ1/2 Μπεντ στο 4ο τάστο της σολ πχ με τρελά μπράτσα και αν βγει δεν κρατάει πολύ!!!

Τι να πω...Σίγουρα είναι πολύ ''σκληρή'',θα προσπαθήσω να ''δυναμώσω'' κι εγώ  όσο γίνεται  και όταν έχω λεφτά θα πάρω και μια άλλη καλή για ροκιές με μονούς  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεε,δε θα τό 'λεγα...

 

Εγώ θα έλεγα να τα συγκρίνεις με αυτά της Cort... ;)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα να τα συγκρίνεις με αυτά της Cort... ;)

Είναι πιο ''στενά'' από της κορτ .

Ε,είναι και 25'' η πιαρεσ εξάλλου και η κορτ 25κ1/2 οπότε κάθε τάστο έχει και μια πολύ μικρή διαφορά.

Της πιαρεσ τα τάστα είναι πιο φαρδιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τα μπεντς σα να παίζεις σε ακουστική φανταστείτε ... :'(
αυτό που γράφεις καταρρίπτει την προηγούμενη σκέψη μου, οπότε ξέγραψέ τη

ούτε με θέμα setup μοιάζει αφού για τέτοια διαφορά πρέπει να έχει γίνει εσκεμμένα λάθος setup (κάτι που κάνουν μερικοί κιθαρίστες σε φθηνές κιθάρες για να ξεσυνηθίζουν τα χέρια)

αλλιώς δεν νομίζω ότι φτάνει να είναι απλώς ασετάριστη κιθάρα, όσο διαφορετική σε τάστα, action, λαιμό, scale και να είναι (αν διαφωνεί κάποιος πιο έμπειρος το δέχομαι, αλλά κι εγώ έχω πιάσει αρκετές κιθάρες), εκτός αν υπερβάλεις στα λεγόμενα σου

 

η αίσθηση που περιγράφεις με την τελευταία φράση παραπέμπει σε περίπτωση χορδών διαφορετικού διαμετρήματος, (αν και αυτό στο setup περιλαμβάνεται ουσιαστικά)

αν και δεν έχω ιδιαίτερα πρόσφατη εμπειρία ξέρω πως υπάρχει αισθητή διαφορά στη 'δύναμη' που απαιτείται μεταξύ διαφορετικών χορδών (*edit: διαφορετικού πάχους δλδ)

οπότε είσαι σίγουρα σίγουρος πως η κιθάρα φοράει παρόμοιες χορδές με αυτές που χρησιμοποιείς και στις άλλες κιθάρες ή μήπως είναι τόσο απλό το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι χορδές έχει αλλά και δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι η μάρκα χορδών μπορεί να παίξει τόσο ρόλο.Πάντως νομίζω έχει 9-ρες και αν κάνω λάθος τότε 10-ρες με το ζόρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εννοώ μάρκα, προς θεού, αναφέρομαι σε αυτό που γράφεις 9άρες, 10άρες δλδ διαφορετικό διαμέτρημα/πάχος/νούμερο

αν κι έχω καιρό να χρησιμοποιήσω κάτι διαφορετικό, θυμάμαι ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά στην αίσθηση 'από νούμερο σε νούμερο'

και μιας και δεν είσαι σίγουρος σημαίνει πως υπάρχει πιθανότητα να είναι διαφορετικό νούμερο αλλά ας δούμε τι λένε και οι υπόλοιποι στο πόσο διαφορετική αίσθηση δίνει

 

edit: τα λέμε από αύριο, γιατί έχω πελάτη το πρωί και δεν προλαβαίνω να ετοιμαστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τα μπεντς σα να παίζεις σε ακουστική φανταστείτε ...

 

Κοιτα...στο ειπαμε μια,στο ειπαμε δυο ...αντε να στο πουμε και μια τριτη.... ;D

 

ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΣΕΤ ΑΠ (ειναι προφανες οτι εισαι αρχαριος και δεν γνωριζεις πως μπορεις να το κανεις μονος σου οποτε ενας μαστορας θα σε βοηθησει )

 

Αν η κιθαρα σου ειναι  PRS απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μην παιζει "βουτυρο" (η μαλλον να μην μπορει να παιξει βουτυρο) μια και κατασκευαστικα ειναι αψογη.

Αυτο ισχυει & για τις αμερικανικες αλλα και για τις κορεατικες.

 

 

Ουτε τα ταστα της φταινε,ουτε η κλιμακα της,ουτε οι...χορδες ,ουτε ο Μπαμπης ο Σουγιας που σε ζηλευει και σε εχει καταραστει να μη γινεις ποτε.... Santana (ο οποιος btw με PRS παιζει και απο οτι γνωριζεις δεν εχει...προβλημα με τα bends)

 

Τωρα αν περιμενεις να γινει καποιο...θαυμα και να αρχισεις να κανεις ...κολασμενα bends σε μια ασεταριστη κιθαρα μονο και μονο επειδη ποσταρεις το προβλημα  σε ενα μουσικο φορουμ...τι να πω.....περιμενε (Χριστουγεννα ειναι μπορει να επιλεξει εσενα ο Αγιος Βασιλης....) ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου