Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορώ να κάνω bends. Μήπως φταίει η κιθάρα;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σεταρε την κιθαρα σου ΣΩΣΤΑ και δεν θα εχεις κανενα προβλημα με τα bends.....τοσος κοσμος παιζει με PRS & δεν εχει απολυτως κανενα προβλημα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Να υποθέσουμε πως από τεχνική πλευρά δεν είσαι αρχάριος. Γιατί αν είσαι, σίγουρα δεν φταίει η κιθάρα (ακόμα). Ιδανικά θα ήθελα να ανεβάσεις ένα μικρό σόλο για να καταλάβουμε τι εννοείς.

 

Σε κάποιους (όπως στον ez π.χ) το πρόβλημα που προκύπτει είναι η κλίμακα της κιθάρας.

 

Αλλο σημαντικό για μένα πρόβλημα είναι το radius της ταστιέρας. Σε μικρό radius (ακτίνα) 9" που έχουν οι Fender, τα σηκώματα στα καντίνια και στις ψηλές θέσεις μου είναι πιό δύσκολα. Στις Gibson με 12" όμως είμαι στα νερά μου.

 

Η PRS είναι στημένη μεταξύ Gibson και Fender. Με κλίμακα 25" και radius 10", πέφτει  μεταξύ των big 2 και λογικά πρέπει να μας βολεύει όλους. Ελα όμως που κι εγώ αναγκάστηκα να δώσω την PRS CE24, αφού 15 (!) χρόνια μου πήρε να καταλάβω πως κάποιες φορές η λογική δεν υπαγορεύει τα πάντα... Τα χέρια μου άλλα έκαναν.

 

Σε γενικές γραμμές οσο πιό επίπεδη (μεγαλύτερο radius) είναι η ταστιέρα, τόσο πιό εύκολα bends μπορείς να κάνεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρα θέμα λάθους set up. Αν δε γνωρίζεις να το κάνεις μόνος σου σωστά πάντην σε ένα καλό μάστορα και ζήτα του να σου τη σετάρει στα μέτρα σου.Συνήθως το πολύ χαμηλό action δε βοηθά στα σηκώματα.Οταν πρωτο άρχισα να παίζω είχα και εγώ τέτοια διάφορα θέματα.Αυτη τη στιγμή αφού έχω καταλήξει σε καλό μάστορα η διαφορά είναι τεράστια.Αυτή τη στιγμή παίζω με 0.11 και έχω την αίσθηση ότι παίζω με 0.9 στα σηκώματα.Για τον απλούστατο λόγο ότι είναι πολύ καλά σεταρισμένη η κιθάρα.Μπορεί να ακούγετε κουραστικό αυτό (κυρίως απο τον Superfunk ;D) αλλά αυτή είναι η πικρή αλήθεια ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω ειχα παρομοιο προβλημα με μια prs custom 22 αλλα οχι οτι δεν εκανα μπεντ απλα παραεκανα...δηλαδη εφευγε στο θεο ...και εχει να κανει πιστευω με την κλιμακα της ταστιερας (εκτος του οτι ειχα πεσει στην μαρμιτα οταν ημουν μικρος). Με τις Φεντερ που συνηθως παιζω δεν εχω κανενα θεμα (ειδικα με τις λεπτες :-q  11αρες που βαζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα αφού ο ένας λέει ότι μπορει με τη συγκεκριμένη κιθάρα να κάνει bends και ο άλλος όχι καταλήγουμε πάλι στο ίδιο θέμα.Λάθος set up

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως περιγράφει το πρόβλημα και χωρίς να γνωρίζω περισσότερα για την περίπτωση του φίλου, μου μοιάζει περισσότερο σαν να έχει απλώς συνηθίσει σε πολύ χρησιμοποιημένες χορδές (δλδ κακής κατάστασης) και πιθανόν σε κιθάρες με διαφορετικό action

όταν συμβαίνει αυτό και πας να παίξεις σε κανονικές χορδές και κανονική κιθάρα αυτό που θα νιώσεις είναι ακριβώς μια αίσθηση γλυστρίματος σαν να προσπαθείς να περπατήσεις σε παγοδρόμιο, επειδή με τις κατεστραμμένες χορδές ουσιαστικά τα δάκτυλα κολλάνε πάνω..

δεν υπάρχει πιθανότητα να μην συναντήσεις το πρόβλημα αλλάζοντας από κακές σε normal χορδές μετά από καιρό

αυτό δλδ δεν σημαίνει πως η 'νυν' κιθάρα έχει απαραίτητα λάθος setup

edit: α, η λύση σε αυτό είναι απλώς να περιμένει μέχρι να συνηθίσει το χέρι του και τπτ άλλο

 

αν δεν συμβαίνει αυτό, αν και εγώ εκεί ποντάρω τότε είναι η περίπτωση που έγραψαν οι προλαλήσαντες, δλδ λάθος setup με κυριότερο παράγοντα το 'action', δλδ το ύψος / απόσταση των χορδών της ταστιέρας παρά κάτι άλλο που μάλλον θα έχει μειωμένη βαρύτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ λοιπόν σας στέλνω και μια πρώτη μου απόπειρα στην πιαρεσ και πολύ κακή μάλιστα του σόλο του τάιμ το οποίο σε άλλη κιθάρα το βγάζω μια χαρά και γουστάρω !Εδώ ούτε που το τελειώνω μάλιστα καθώς δε γίνεται!!θέλει υπερδυνάμεις και τώρα πονάνε και τα χέρια μου!!!Θα τη σπάσω την @#!@#!!@#

Ανώνυμο.wma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τη σπάσω την @#!@#!!@#

 

Δεν την σεταρεις ΣΩΣΤΑ λεω εγω καλυτερα να γλυτωσεις και ενα καρο λεφτα?

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου