Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορώ να κάνω bends. Μήπως φταίει η κιθάρα;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα θέμα με μια κιθάρα όσον αφορά τα bends,αυτό που συμβαίνει είναι ότι μου γλιστράνε οι χορδές και ζορίζομαι πολύ!!τι να φταίει??

Μήπως είναι απλά ότι ίσως είναι καινούριες οι χορδές ή  τι άραγε?Εκνευριστικό.Μπορεί να είναι απλά έτσι η κιθάρα?Σας έχει τύχει?Και με μέτριες και με μουφοκιθάρες ακόμα δεν έχω αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

έχω μια prs σε custom και εν τω μεταξύ δεν θυμάμαι να είχα άλλοτε παρόμοιο πρόβλημα όπως και με την άλλη κιθάρα μου που είναι η x-6 Cort η με πολλές άλλες κιθάρες που έχω παίξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα θέμα με μια κιθάρα όσον αφορά τα bends,αυτό που συμβαίνει είναι ότι μου γλιστράνε οι χορδές και ζορίζομαι πολύ!!τι να φταίει??

Μήπως είναι απλά ότι ίσως είναι καινούριες οι χορδές ή  τι άραγε?Εκνευριστικό.Μπορεί να είναι απλά έτσι η κιθάρα?Σας έχει τύχει?Και με μέτριες και με μουφοκιθάρες ακόμα δεν έχω αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα :o

 

μηπως ειναι πολυ σκληρο το tension των χορδων?

κανεις σωστα τα bends?με ποσα δαχτυλα ?(βοηθανε τα αλλα δαχτυλα?)

σε τι κουρδισμα εισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συνηθισμένο κούρδισμα.Δεν είναι δικό μου θέμα ...Κάνω τα bends όπως....eee γίνονται  τα bends :P Με αλλα όργανα δεν έχω θέμα

 

 

 

 

Για να πω την αλήθεια μπορεί να είναι διαφορετικό σε κάθε κιθάρα αλλα πραγματικά μου βγαίνει η παναγια !Ενώ ακόμα και με άλλες παρα πολλές κιθάρες και με μέτριες κιθάρες που έχω παίξει δεν είχα ίδιο πρόβλημα.Δηλαδή μου γλιστράνε οι χορδές σε bends από 1 τόνο και πάνω σα να έχουν λάδι τα χερια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συνηθισμένο κούρδισμα.Δεν είναι δικό μου θέμα ...Κάνω τα bends όπως....eee γίνονται  τα bends :P Με αλλα όργανα δεν έχω θέμα

 

το προβλημα ειναι δσυκολο να απαντηθει μιας και ειναι πολυ γενικο αυτο που αντιμετωπιζεις..

ανεβασε μια φωτο να δουμε την ταστιερα σου μηπως ειναι τελικα το action (χαμηλο υψος ταστιερας-χορδη)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο, αλλά: αν δεν έχεις κανένα πρόβλημα με άλλες κιθάρες -κι εφόσον αυτές είναι fender/gibson style- τότε ίσως αντιμετωπίζεις ένα "πρόβλημα" που κάποτε απασχόλησε κι εμένα...το scale length.

Συνηθισμένος με κλίμακες είτε 25&1/2 είτε 24&3/4 το 25" της PRS με "εκνεύριζε" κάπως, δεν είχα μεν πρόβλημα δύναμης, αλλά αίσθησης...σαν να μην μπορούσα ν'"ακούσω" σωστά το pitch στα σηκώματα...αν κι έπαιξα αρκετά χρόνια...στο τέλος τόκοψα  ;D.

But then again, that's just me...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κι έπαιξα αρκετά χρόνια...στο τέλος τόκοψα  ;D.

 

Αχαχαχαχαχαχαχα, priceless!  ;D ;D ;D

 

Γεια σου Ηλία!  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου