Προς το περιεχόμενο

Tube Distortion Pedal


Fast Jimmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θές ντε και σώνει λαμπάτο τσέκαρε το ΗΤ-DISTX της Blackstar και αν μπορείς ψάξε να βρεις να δοκιμάσεις και το Blackfire.

 

 

Καλησπέρα Loki,

τσέκαρα τα πετάλια που πρότεινες και μου έκανε εντύπωση το HT-DISTX και θέλω να σε ρωτήσω στο American High Gain βγάζει όντως αυτόν τον ήχο σε μεγάλες εντάσεις χωρίς να σφυρίζει και τα συναφή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τώρα τι ενισχυτή έχεις;

 

Αν δεν είναι λαμπάτο το πετάλι θα σε πείραζε ή θες ντε και καλά λαμπάτο;

 

Αν δεν βαριέσαι επειδή απ ότι βλέπω είσαι και καινούριος στο forum...Τσέκαρε ακριβώς απο κάτω!Έχει άπειρα θέματα για πετάλια distortion καθώς επίσης και μία αναζήτηση θα σου εμφάνιζε πάρα πολλά!

 

Παρεπιπτοντως...Καλως ήρθες!  :)

Καλησπέρα Neurotic, ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Όντως θα ήθελα καλό λαμπάτο πετάλι για να το κρατήσω για καιρό. Διάβασα και άλλα θέματα, όπως μου είπες, και βρήκα το Sanspamp GT-2 της TECH 21, εσύ το έχεις ακούσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα απτα κορυφαία distortion pedals (λαμπάτο) Fat Foot απο Τelegun!!!

Καλησπέρα kostasbat, σε ευχαριστώ για το πετάλι που πρότεινες πρέπει να είναι καλό, αλλά ειναι hybrid, εγώ θα ήθελα καθαρό λαμπάτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον. Πες μας τι ενισχυτη εχεις τη δεδομενη στιγμη. Αν ειναι μαπα μην περιμενεις το πεταλι να κανει θαυματα απο μονο του.

 

2ον. Ο ογκος στον ηχο εξαρταται κατα ενα μεγαλο ποσοστο απο την καμπινα που θα χρησιμοποιεις και οχι απο το αν εχει λαμπα το πεταλι η οχι.

 

 

Καλησπέρα G.K. the Greek, σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση, στο σπίτι χρησημοποιώ εναν LINE 6. Το πετάλι βέβαια δεν το θέλω για το σπίτι, αλλά για live εμφανίσεις. Όσο για τον όγκο έχεις δίκιο αλλά ενα λαμπάτο πετάλι θα δώσει κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το Mesa Boogie V1 Bottle Rocket. Το έχω κοντά 8 χρόνια και είναι το μόνο που δεν έχει αντικατασταθεί από κάποιο άλλο. (Το χρησιμοποιώ με τον VHT Pitbull που έχει από μόνος του απίστευτα γκάζια, επειδή έχει απίστευτο tone).

Καλησπέρα john_guitar, σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση, τσέκαρα στο youtube το πετάλι που πρότεινες, δεν βρήκα ακριβώς το είδος που θα ήθελα να ακούσω αλλά για hard rock ήταν πολύ καλός παχύς ήχος και μου άρεσε. Μήπως μπορείς να μου πεις και πόσο στοιχίζει το πετάλι?

Εγώ ψάχνω κάτι κοντά σε αυτό

και προς το παρόν είναι πρώτο στις επιλογές μου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ενισχυτη χρισιμοποεις αυτη τη στιγμη?

Ποσο ειναι το budget που μπορεις να διαθεσεις?

 

Καλησπέρς just kst,ευχαριστώ για την ανταπόκιση, σπίτι παίζω με έναν LINE 6. Το πετάλι δεν το θέλω για το σπίτι και διαθέτω πάνω κάτω 150 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχε υπόψιν σου πάντως πως ολα τα πετάλια που προτάθηκαν δεν είναι "καθαρά" λαμπάτα.

Τα περισσότερα χρησιμοποιούν μια λάμπα που βοηθάει στην χροιά του ήχου αλλά δεν δίνει μονη της όλο το gain καθώς αυτό δεν γίνεται .

-ασχετος mode on

Νομίζω (μπορει να λεω και π@#ριες) ότι μια προενισχύτρια λάμπα μπορεί να σου δώσει δυο στάδια ενίσχυσης άρα τα υπόλοιπα σταδια που βοηθούν στο High gain αποτέλεσμα παρέχονται απο solid state κυκλώματα.

-ασχετος mode off

 

Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό καθως το ηχητικό απότέλεσμα μπορει να σου αρέσει οπότε δεν χρειάζεται να ψάχνεις πόσες λάμπες έχει και αν έχει και άλλα στοιχεία ενα πετάλι η ένας ενισχυτής.  

 

px.

 

O Marshall JCM 900 είναι λαμπάτος ενισχυτής και έχει όπως οι περισσότεροι marshall της μετα 80s εποχής clipping diodes και λοιπα solid state τυπου κυκλώματα για παραπάνω gain. Σε μερικούς αρέσει αυτο , σε αλλους όχι (εγώ ανήκω στους πρώτους).

 

Ακόμα και το Holy grail λαμπατο πετάλι για μερικούς , το Mesa Boogie V Twin έχει μια λάμπα για το κάθε κανάλι και τα υπόλοιπα είναι solid state. Αυτό δεν πάει να πει πως δεν ακούγεται φοβερά (έχω ακούσει - παίξει με το V Twin Rack και ο ήχος του τα σπάει).

 

Στο θέμα μας τώρα. Το ΗΤ DistX δεν το έχω δοκιμάσει - ακούσει ποτέ απο κοντά.

Εχω το Blackstar HT - Dual που θεωρώ πολύ καλό και ευέλικτο πετάλι. Εχει λιγότερο gain στο lead κανάλι του απο το DistX αλλά βγάζει άνετα βαρύ american high gain ήχο.

Το σφύριγμα που λές μου το κάνει μόνο στο lead με τερμα το gain όταν το χρησιμοποιώ μπροστά απο ενισχυτή και 4χ12 καμπίνα στο στούντιο ή και σπίτι καμια φορά. όταν το χρησιμοποιώ στον 1χ12 λαμπάτο combo μου δεν έχω τέτοιο πρόβλημα και το έχω χρησιμοποιησει και σε μεγάλες σχετικά εντάσεις σε αρκετά λαιβ. Παίζει ρόλο που κάθεσαι με την κιθάρα σου για να μπορείς να αποφύγεις το feedback. Πίστεύω πως αξίζει να δοκιμάσεις το HT DistX από κοντά, Blackstar νομίζω φέρνει ο Τριμης στην Χαριλάου Τρικούπη.

Απο ότι βλέπω το έχει και το Musicorama

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7875

Αλλά δεν ξέρω αν θα το έχει στο μαγαζι τους στα Εξαρχεια για δοκιμή, παρτους ενα τηλεφωνο καλύτερα για να μαθεις στα σίγουρα.

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχε υπόψιν σου πάντως πως ολα τα πετάλια που προτάθηκαν δεν είναι "καθαρά" λαμπάτα.

Τα περισσότερα χρησιμοποιούν μια λάμπα που βοηθάει στην χροιά του ήχου αλλά δεν δίνει μονη της όλο το gain καθώς αυτό δεν γίνεται .

-ασχετος mode on

Νομίζω (μπορει να λεω και π@#ριες) ότι μια προενισχύτρια λάμπα μπορεί να σου δώσει δυο στάδια ενίσχυσης άρα τα υπόλοιπα σταδια που βοηθούν στο High gain αποτέλεσμα παρέχονται απο solid state κυκλώματα.

-ασχετος mode off

 

Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό καθως το ηχητικό απότέλεσμα μπορει να σου αρέσει οπότε δεν χρειάζεται να ψάχνεις πόσες λάμπες έχει και αν έχει και άλλα στοιχεία ενα πετάλι η ένας ενισχυτής.  

 

px.

 

O Marshall JCM 900 είναι λαμπάτος ενισχυτής και έχει όπως οι περισσότεροι marshall της μετα 80s εποχής clipping diodes και λοιπα solid state τυπου κυκλώματα για παραπάνω gain. Σε μερικούς αρέσει αυτο , σε αλλους όχι (εγώ ανήκω στους πρώτους).

 

Ακόμα και το Holy grail λαμπατο πετάλι για μερικούς , το Mesa Boogie V Twin έχει μια λάμπα για το κάθε κανάλι και τα υπόλοιπα είναι solid state. Αυτό δεν πάει να πει πως δεν ακούγεται φοβερά (έχω ακούσει - παίξει με το V Twin Rack και ο ήχος του τα σπάει).

 

Στο θέμα μας τώρα. Το ΗΤ DistX δεν το έχω δοκιμάσει - ακούσει ποτέ απο κοντά.

Εχω το Blackstar HT - Dual που θεωρώ πολύ καλό και ευέλικτο πετάλι. Εχει λιγότερο gain στο lead κανάλι του απο το DistX αλλά βγάζει άνετα βαρύ american high gain ήχο.

Το σφύριγμα που λές μου το κάνει μόνο στο lead με τερμα το gain όταν το χρησιμοποιώ μπροστά απο ενισχυτή και 4χ12 καμπίνα στο στούντιο ή και σπίτι καμια φορά. όταν το χρησιμοποιώ στον 1χ12 λαμπάτο combo μου δεν έχω τέτοιο πρόβλημα και το έχω χρησιμοποιησει και σε μεγάλες σχετικά εντάσεις σε αρκετά λαιβ. Παίζει ρόλο που κάθεσαι με την κιθάρα σου για να μπορείς να αποφύγεις το feedback. Πίστεύω πως αξίζει να δοκιμάσεις το HT DistX από κοντά, Blackstar νομίζω φέρνει ο Τριμης στην Χαριλάου Τρικούπη.

Απο ότι βλέπω το έχει και το Musicorama

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7875

Αλλά δεν ξέρω αν θα το έχει στο μαγαζι τους στα Εξαρχεια για δοκιμή, παρτους ενα τηλεφωνο καλύτερα για να μαθεις στα σίγουρα.

 

 

Loki σε ευχαριστώ πολύ για την extra super άμεση ανταπόκριση! Μάλλον θα καταλήξω στο HT-DISTX γιατί με βολεύει και στην τιμή και στον χειρισμό, δεν έχει πάρα πολλά πράγματα πάνω του γιατί έτσι και αλλιώς το θέλω για rythm sections σε thrash metal. Άυριο ούτως ή άλλως θα κατέβω κέντρο, θέλω να πάω στον Κουρμπή οπότε θα περάσω και από τον Τρίμη και το Μουσικόραμα για να το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια σας! Κατά 95% κατέληξα σε αυτό που θέλω : Blackstar HT-DISTX

. Από ότι φαίνεται θα χρησημοποιήσω την American High Gain ρύθμιση για τα rythm sections. Αν έχει κάποιος αρνητικά σχόλια για αυτό το πετάλι να μου τα πεί ώστε να τα έχω υπόψιν μου. Και μόλις το αποκτήσω θα ανοίξω ένα καινούργιο θέμα για ένα delay πετάλι. Και με αυτά πιστεύω πως θα είμαι comple.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου