Προς το περιεχόμενο

Tube Distortion Pedal


Fast Jimmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου για Αθηνα δε ξερω ποιος εχει το Fat Foot.παρε ενα τηλ το Μητσο Telegun να σου πει ..http://www.telegun.com/.Να ξερεις ομως οτι το πεταλι κανει στα 400 Ε  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Λοιπόν κι εγώ υπήρξα κάτοχος λαμπάτων πεταλιών. Το ακριβότερο που είχα στην κατοχή μου ήταν το Bad Cat 2Tone το οποίο έχει αντικειμενικά τόσο πολύ distortion που μπορεί άνετα να φτάσει σε επίπεδα fuzz. Τεράστια μπάσα, scooped μεσαία εφόσον το επιθυμεί κάποιος και όλο το πακέτο για να πάιξεις οποιοδήποτε high gain είδος μουσικής.

 

Αυτά όμως ήταν χρήσιμα όταν ήμουν σε κάποιο studio με φθηνα τρανζίστορ ενισχυτάκια, τα οποία τα σετάριζα καθαρά. Στον Marshall μου (4104) αλλά και σε ένα μικρό AC15 τύπου ενισχυτάκι που έχω το πετάλι δεν είχε την ίδια καλή αλληλεπίδραση όσο τα τρανζιστοράτα πετάλια που χρησιμοποιούσα. Στο τέλος αποφάσισα πως ήταν υπερβολή να έχω ένα πετάλι που κοστίζει σχεδόν όσο ένας μικρός ενισχυτής, για όποτε θα πηγαίνω σε κακής ποιότητας studio (συνήθως κάποια one off με γνωστούς).

 

Για να απαντήσω σε κάποιες από τις (ρητορικές;) ερωτήσεις του OP όταν είμαι με project το οποίο προβάρει εντατικά είτε για να γράψει είτε για live συνήθως αφήνω τον ενισχυτή μου στην αποθήκη του studio. Στα δύο-τρία άντε βαριά τέσσερα live το χρόνο που κάνω εννοείτε πως κουβαλάω τον εξοπλισμό μου. Αλλιώς ποιός ο λόγος να μαζεύω μηχανήματα;

 

Σε τελική ανάλυση λοιπόν κι εγώ θα συμφωνήσω με τον Zappa. Mάλιστα θα σου προτείνω να κοιτάξεις κάποια υβριδικά κεφαλάκια high gain για να κάνεις δουλειά. ΄Ή ακόμα καλύτερα κάτι σε καθαρό ενισχυτάκι (έναν defender με ένα βαρβάτο μεγάφωνο π.χ) και ή την digitech που έχεις μπροστά ή κάποια ποιοτικότερη (rack;) προενίσχυση.

 

Όσο για για τις 4x12 καμπίνες κ.λ.π να μεν θα πω εγώ αλλά, μη νομίζεις, τα ιστορικότερα album του Thrash με έναν 1x12 MarkIIc γράφτηκαν απ' όσο ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ανοίξουμε θέμα για το ποιος ενισχυτής είναι κατάλληλος για μέταλ γιατί είναι off topic. Εγώ ανέφερα μια καλή μάρκα ενισχυτών επειδή τον έχω δοκιμάσει και τον έχω δει live.

Δεν θυμάμαι να άνοιξα θέμα για metal ενισχυτές!Απλώς προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι δεν είναι μόνο VHT και μετά τίποτα παραπέρα κι αυτό γιατί εσύ ήσουν σε φάση ότι αν είχες τα φράγκα θα έπαιρνες τον VHT και θα τελείωνε η κουβέντα!

 

Έχεις δίκιο πως ο ενισχυτής αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα κομμάτια του ήχου αλλά πέζει ρόλο η κιθάρα, το είδος και ο τρόπος παιξίματος.

Κομπλέ αν και δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο τα προσθέτεις όλα αυτά!

 

Τώρα στο θέμα μας, για το έιδος μουσικής και του δικού μου τρόπου παιξίματος (ατέλειωτο σκάψιμο σε thrash rythm section) με δυο καλά πετάλια, distortion και delay, σε όποιον ενισχυτή και να παίξω (ενοώ καλά μηχανήματα) στα καθαρά θα βγένει πάνω κάτω ο ίδιος ήχος και θα είναι αυτός που θέλω.

Αφού είσαι τόσο σίγουρος τότε εγώ προσωπικά το σταματάω εδώ!

 

Το τι είδος παίζω εγώ δεν ξέρω τι σχέση έχει...Πάντως όχι thrash!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σου ειπαμε και πριν δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να παρεις κατι που τουλαχιστον στο σπιτι σου ειναι εξαιρετικα αμφιβολο οτι θα μπορεις να το αξιοποιησεις 100%.

 

Αν θες ντε και καλα να αγορασεις κατι, προτεινω να κοιταξεις προς ενα consistent πεταλι, δηλαδη που να επηρεαζεται οσο το δυνατον πιο λιγο απο την αλλαγη του ενισχυτη που θα χρησιμοποιησεις.

 

Η ψηφος μου θα πηγαινε σε ενα πεταλι το οποιο εχω χρησιμοποιησει σε απειρους ενισχυτες, αλλους καλυτερους και αλλους χειροτερους, το Radial Hot British. High gain ηχος, ιδιαιτερα παραμετροποιησιμος και με τη λαμπουλα του, αφου τη θες τοσο πολυ.  ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα απτα κορυφαία distortion pedals (λαμπάτο) Fat Foot απο Τelegun!!!

Sorry φίλε kostasbat όλα τα πετάλια τελικά υβριδικά είναι. Και το Fat Foot πρέπει να είναι όντως πολύ καλό, το έχουν αναφέρει και άλλοι. Θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία γιατί και στο youtube δεν έχει και πολλά reviews.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου για Αθηνα δε ξερω ποιος εχει το Fat Foot.παρε ενα τηλ το Μητσο Telegun να σου πει ..http://www.telegun.com/.Να ξερεις ομως οτι το πεταλι κανει στα 400 Ε  ::)

Φίλε teospir, παίρνω τηλέφωνο, αλλά δυστυχώς κανείς δεν απαντά... Θα δοκιμάσω μετά τις γιορτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι ΘΑ έπαιρνες ΑΝ είχες τα χρήματα δεν μας πολυνοιάζει,

έκανες όμως μια ερώτηση και πήρες κάποιες απαντήσεις από προσωπικές

εμπειρίες μας. Ό,τι μα ό,τι πετάλι και να πάρεις, (έχουν περάσει από τα χέρια μου

σχεδόν 300 πετάλια), δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που θες.

Επίσης ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι θα κουβαλάς τον εξοπλισμό σου ΟΠΟΥ και να παίζεις.

Βαριέσαι ή θα κουραστείς δλδ;

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το fat foot είναι super!!!!Όταν το άκουσα δε μπήκα καν στην διαδικασια να ψάξω αλλο πετάλι..!Ειδικά το booster για τα solo που έχει με έχει σώσει.Βέβαια παίζει ρόλο κ ο ενισχυτής που θα το συνδιάσεις!Έρχονται κατοπιν παραεγγελιας απο Θεσσαλονικη.. www.telegun.com (και εννοειται ότι υπόστηριζουμε κ Ελληνικό προιόν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το gt-2 της tech 21 είναι το καλύτερο όσον αφορά την ευελιξία πετάλι που είχα στην κατοχή μου. πραγματικά πολύ καλό. ψάξε στα μεταχειρησμένα. μπορείς να το βρείς γύρω στα 100  ;)

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ, με βοηθήσατε να καταλάβω πολλά πράγματα πάνω στα πετάλια και τους ενισχυτές. Το πιο σωστό (το οποίο ήξερα και εγώ εξαρχής) είναι να πάρεις έναν καλό λαμπάτο ενισχυτή, αλλά και στην επιλογή του ενισχυτή θέτονται άλλα ερωτήματα όπως το που θα τον χρησημοποιήσεις. Αυτήν την στιγμή και για τα επόμενα 2-3 χρόνια οι άμεσες ανάγκες μου είναι οι εξής : 1ον. μελέτη στο σπίτι (το πετυχαίνω σε χαμηλές εντάσεις με την digitech) 2ον. 1-2 φορές την εβδομάδα 2ωρη πρόβα σε στούντιο (εκεί έχει αρκετά καλά μηχανήματα π.x Marhsall ) 3ον. μια φορά την εβδομάδα έχω την δυνατότητα να πηγαίνω σε ένα liveαιδκο ( μαγαζί ειδικά στημένο για live και όχι σαν κάτι καφενεία που μετατρέπονται 1 φορα την βδομάδα σε "live stages" χωρίς τις κατάλληλες υποδομές. Το μαγαζί διαθέτει σκηνή, τα μηχανήματα είναι λαμπάτα, ο ήχος είναι τέλειος, αναιβένω με την μπάντα και παίζουμε. Εκεί έχω δοκιμάσει τα μηχανήματα, εκεί δοκιμάζω και τις κιθάρες και μπορώ να έχω κάποια άποψη. 4ον. αν προκύψει κάποιο live μαζεύονται 2-3 συγκροτήματα που παίζουν το ίδιο είδος και άν όλοι φέρουν τα δικά τους μηχανήματα το soundcheck δεν θα τελείωσει ποτέ. Γι' αυτό λοιπόν κατέληξα στην λύση δυο καλών πεταλιών τα οποία θα μπορώ να τα έχω μαζί μου. Δεν θέλω να καταλήξω να πάρω έναν πολύ καλό ενισχυτή και να τρέμω για να μην γρατζουνιστεί και να μην χαλάσει και να τον έχω σαν "έπιπλο" και να παίζω μια στο τόσο. Αν είμασταν εν ενεργεία συγκρότημα θα νοικιάζαμε έναν χώρο, θα βάζαμε τα καλά μας μηχανήματα εκεί και θα το κάναμε στούντιο για πρόβες (έτσι κάνουν πολλά συγκροτήματα που ξέρω). Συγνώμη που τα αναλύω όλα αυτά αλλά πιστεύω ότι καποια άτομα με έχουν παρεξηγήσει η απλώς δεν έχουν καταλάβει τι θέλω να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου