Προς το περιεχόμενο

Νέος στόχος: να σπάσω 3 χορδές σε ένα live!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβα μαγκια ειναι να σπας χορδες????

 

χαλαρωστε λιγο ρε παιδια' date='την κιθαρα την παιζεις δεν την κοπανας!

 

εγω θα σου προτινα να μαθεις πρωτα να παιζεις κιθαρα[/quote']

 

ρε φιλαράκι σορι αλλά τι επιθεση είναι αυτή προς κάποιο παιδί που δεν τον ξέρεις καν. Αν γνωρίζεστε τότε αλλάζει το πράμα.

 

Με την ίδια λογική εσυ που έχεις ρωτήσει 100 πράματα τον τελευταίο καιρό, τότε θα επρεπέ όλοι αυτοί που απάντησαν να σου πουν να μάθεις πρωτα να παίζεις.

 

 

Επίσης έχω δει τον Vai να σπει χορδή σε live. Μήπως θα του πεις και αυτου να μάθει να παίζει χαλαρά?

 

 

Ειλικρινά σε ευχαριστώ για την υπεράσπιση, αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει να δωθεί συνέχεια στο συγκεκριμένο reply.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν καταλαβα μαγκια ειναι να σπας χορδες????

 

χαλαρωστε λιγο ρε παιδια' date='την κιθαρα την παιζεις δεν την κοπανας!

 

εγω θα σου προτινα να μαθεις πρωτα να παιζεις κιθαρα[/quote']

 

ρε φιλαράκι σορι αλλά τι επιθεση είναι αυτή προς κάποιο παιδί που δεν τον ξέρεις καν. Αν γνωρίζεστε τότε αλλάζει το πράμα.

 

Με την ίδια λογική εσυ που έχεις ρωτήσει 100 πράματα τον τελευταίο καιρό, τότε θα επρεπέ όλοι αυτοί που απάντησαν να σου πουν να μάθεις πρωτα να παίζεις.

 

 

Επίσης έχω δει τον Vai να σπει χορδή σε live. Μήπως θα του πεις και αυτου να μάθει να παίζει χαλαρά?

 

 

Ειλικρινά σε ευχαριστώ για την υπεράσπιση, αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει να δωθεί συνέχεια στο συγκεκριμένο reply.

 

 

Ουτε εγω το θέλω. Απλώς τσαντίστηκα γιατί πολύ εύκολα γράφονται προσβλητικοί χαρακτηρισμοί στο φορουμ και δεν μου καθεται καθόλου καλά... Ιδίως απο τη στιγμή που τις περισσότερες φορές ούτε γνωρίζεις εστω φατσικα τον άλλο.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα μαγκια ειναι να σπας χορδες????

 

χαλαρωστε λιγο ρε παιδια' date='την κιθαρα την παιζεις δεν την κοπανας!

 

εγω θα σου προτινα να μαθεις πρωτα να παιζεις κιθαρα[/quote']

 

Αν είναι δυνατόν ρε man ;;; Αυτό κατάλαβες εσύ ότι συζητάμε ;

 

Κι εγώ να πω ότι δεν είχα σκοπό με το προηγούμενο post να θίξω τον φίλο afiltroi ότι κοπανάει το όργανο γιατί δεν ξέρει να παίζει όταν είπα ότι "οσο πιο μαλακά παίζεις τις χορδές τόσο καλύτερα". Απλά προσέθεσα την προσωπική μου εμπειρία σε αυτό το ζήτημα...Για να μην παρεξηγηθούμε άδικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ να πω ότι δεν είχα σκοπό με το προηγούμενο post να θίξω τον φίλο afiltroi ότι κοπανάει το όργανο γιατί δεν ξέρει να παίζει όταν είπα ότι "οσο πιο μαλακά παίζεις τις χορδές τόσο καλύτερα". Απλά προσέθεσα την προσωπική μου εμπειρία σε αυτό το ζήτημα...Για να μην παρεξηγηθούμε άδικα...

 

Ειλικρινά δεν χρειαζόταν να "απολογηθείς" αφου από την αρχή κατάλαβα την ουσία της απάντησής σου. Καμία παρεξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πολύ καλά παιδιά μάλιστα τις αλλάζουν με μαθηματική ακρίβεια 3 μέρες πριν το live και παίζουν 3-4 ώρες το κιθαρόνι μέσα σε αυτό το διάστημα για να στρώσουν οι χορδές και να μην κουρδίζουν κάθε 2 κομμάτια!

 

Και πίστεψέ με αν στο live παίζει κανείς "σκάβοντας" το όργανο' date=' ούτε παραπάνω γκάζι βγαίνει και κινδινεύει και να σπάσει τις χορδές του ακόμη και μες το καταχείμωνο (πολύ ποιητική φράση ρε πόύστη τώρα που την ξαναδιαβάζω...)! Οπότε ο rule #1 είναι: κοντρολάρεις το όργανο, δεν το αφήνεις να κοντρολάρει![/quote']

 

 

Συμφωνώ να αλλάζονται οι χορδές συχνά άσχετα αν έχουμε live ή όχι .

Μία ερώτηση έχω να κάνω !!!

Πώς κοντρολάρεις ένα όργανο την ώρα που δίνεις την ψυχή σου ?

Μόνο session έχω δεί να το κάνουν αυτό , και ένα Σουηδό κλασσικό κιθαρίστα απρόσωπο .

ΑΑΑΑΑΑ και τον james iha .

 

 

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση νομίζω. Ο James Iha είναι ένα καλό παράδειγμα, εγώ μπορώ να σου φέρω κι άλλα όπως π.χ. τον Edge (που προσέχοντάς τον σε live video του 2001 o άνθρωπος φερόταν στις χορδές με απίστευτη ευγένεια :D :D αλλά ο ήχος του κατέβαζε τζάμια...), τον Mike McCready των Pearl Jam, τον Gerry Leonard που παίζει με τον Bowie, τον Mick Harvey, ακόμα και τον κιθαρίστα των Coldplay που μ'αρέσει ο ήχος του αρκετά κ.α. Και βλέπεις πως όλοι αυτοί δεν παίζουν το ίδιο στυλ...

Δεν είναι ανάγκη να "βιάζεις" το όργανο α-λα Cobain ή Jonny Greenwood για να δώσει ένταση και γκάζι, ούτε όμως και να παίζεις σαν ψόφιος! Γι' αυτό είπα για κοντρολάρισμα του οργάνου...με την μελέτη και την εξάσκηση βρίσκεις το right spot στις δυναμικές παιξίματος που και εσένα σαν μουσικό εκφράζει και δεν κινδυνεύεις από τέτοια ατυχήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλαρωστε λιγο ρε παιδια' date='την κιθαρα την παιζεις δεν την κοπανας!

 

εγω θα σου προτινα να μαθεις πρωτα να παιζεις κιθαρα[/quote']

 

α ρε hawaiis παιχταρα μου εσυ...SRV μου εσυ...καταρχας εισαι στανταρ κατω απο 18 χρονων με βαση τις π@#$ριες που μολις ειπες και δευτερον θα σου δωσω μια συμβουλη και εγω..την κιθαρα μην την κοπανας οταν παιζεις απλα να την ..παιζεις και θα πας μπροστα! :wink:

 

ασε ρε afiltroi και εγω ολο το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω γαμω τον albert king μου γαμω... :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ ,παρεξηγιση!!!

 

μπερδευτικα απο τον τιτλο του ποστ σου !

 

δεν διαβασα την συζητηση !

 

Οσο για τον vai προφανως φταιει η πολλη κοκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλοιως ειπαμε www.graphtech.com δεν προκειται να ξανασπασεις ΠΟΤΕ χορδη

 

+100000000000

 

Με Graph Tech saddles δεν κατάφερα ΠΟΤΕ να σπάσω χορδή!!!

(Ενώ πρίν τις έσπαγα για την πλάκα μου ...)

;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η κιθαρα για να βγαλει ηχο (ειδικα αν παιζεις rhythm) ΘΕΛΕΙ κοπανημα (οπως και ΟΛΑ τα οργανα!).... αλλοιως ακουγεσαι σαν τους ΠΥΞ-ΛΑΞ.... :lol:

 

Πρόσεχε τι λες μην εκτεθείς... ;)

Μπορεί κάποιος απο εδώ, ΟΝΤΩΣ να παίζει με τους Πυξ Λαξ...:lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα μαγκια ειναι να σπας χορδες????

 

χαλαρωστε λιγο ρε παιδια' date='την κιθαρα την παιζεις δεν την κοπανας!

 

εγω θα σου προτινα να μαθεις πρωτα να παιζεις κιθαρα[/quote']

 

μαγκιά είναι να κάνεις την κιθάρα σου ό,τι θες, να της αλλάζεις τα φώτα όπως θες, και να ανακαλύπτεις διαρκώς κανούριους ήχους, κουρδίσματα, συγχορδίες, τρόπους παιξίματος κ.λπ. που πραγματικά γουστάρεις και έχουν να πουν κάτι διαφορετικό... φαντασία, με μια λέξη (που προφανώς, δεν... "μαθαίνεται")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου