Προς το περιεχόμενο

"Γκαζώνοντας" το μπάσσο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν...τον τελευταίο καιρό με τον μπασσίστα στην μπάντα που παίζω έχουμε το εξής θέμα συζήτησης: Επειδή στο group υπάρχει μία κιθάρα και πλήκτρα και αυτό το σχήμα μας πάει και μας εκφράζει μερικές φορές αισθανόμαστε την ανάγκη για κάπως περισσότερο γκάζι και μάλιστα στις χαμηλές συχνότητες. Θέλουμε με λίγα λόγια να δώσουμε λίγο overdrive, και γιατί όχι ακόμη και fuzz στον ήχο του μπάσσου. Χαρακτηριστικό παράδειγμα του "βρώμικου" αυτού ήχου ακούει κανείς στους Muse (που ανακαλύψαμε ότι ο μπασσίστας χρησιμοποιεί ένα Big Muff).

 

Δοκιμάσαμε ένα Boss OD-3 και το αποτέλεσμα ήταν έως και χάλια αφού το μπάσσο τζιτζίκιασε και μόνο μπάσσο δεν ήταν...

Δοκιμάσαμε κι ένα Muff και ο ήχος μπούκωσε, σαν να απέκτησε πάρα πολύ sustain και σε κάθε νότα ακολουθούσε ένα ατελείωτο βουητό, επίσης χάλια!

 

Οι μπασσίστες του forum προτείνετε καμία λύση σχετική με ενισχυτές, πετάλια και οτιδήποτε άλλο που μπορεί να κάνει.

Το μπάσσο είναι ένα Fender Jazz Bass V...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγγύηση η tech21 και τα sansamp της. Έχω ένα psa-1 και για το μπάσο και για την κιθάρα. Κάνει πολύ καλή δουλειά και στο μπάσο και στους παραμορφωμένους ήχους. Φυσικά δεν είναι ανάγκη να πάρετε το psa, πάρτε ενα bass driver di να έχετε κ ωραίο ήχο στα Live, και σε direct εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάσαμε ένα Boss OD-3 και το αποτέλεσμα ήταν έως και χάλια αφού το μπάσσο τζιτζίκιασε και μόνο μπάσσο δεν ήταν...

 

Δοκιμάστε το Bass Overdrive της Boss και όχι κάποιο overdrive για κιθάρα

 

Δοκιμάσαμε κι ένα Muff και ο ήχος μπούκωσε' date=' σαν να απέκτησε πάρα πολύ sustain και σε κάθε νότα ακολουθούσε ένα ατελείωτο βουητό, επίσης χάλια![/quote']

Σχεδόν το 90% των πεταλιών για κιθάρα δεν μπορεί να χρησημοποιηθεί για μπάσο χωρίς να γίνει μετατροπή στους πυκνωτές του ώστε να μην κόβουν τις μπάσες συχνώτητες και "τζιτζικίζει" ο ήχος. Επικοινώνησε με τον toneless αν θέλεις μια τέτοια μετατροπή σε οποιοδήποτε πετάλι:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάσαμε ένα Boss OD-3 και το αποτέλεσμα ήταν έως και χάλια αφού το μπάσσο τζιτζίκιασε και μόνο μπάσσο δεν ήταν...

 

Δοκιμάστε το Bass Overdrive της Boss και όχι κάποιο overdrive για κιθάρα

 

Δικό μου το λάθος fleamail το ODB-3 δοκιμάσαμε, δηλαδή το Bass Overdrive της Boss και δεν μας πρίμαρε πολύ ο ήχος.

Με το Muff πάλι που ήταν για κιθάρα αντί να τζιτζικιάζει μπούκωνε στις χαμηλές συχνότητες... 8O 8O

 

Αnyway το SansAmp θα είναι τελικά η λύση όπως φαίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bass overdrive σας έβγαζε πρίμα????????????????????? 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

 

Κάτι κάνατε σίγουρα λάθος! Πάνω στο πετάλι υπάρχει 2band equalizer μάλλον δεν το ρυθμίσατε σωστά!

 

Γι αυτό που θέλεις δεν νομίζω ότι θα βρείς κάτι στο sans amp! 'Εχω στο μυαλό μου τους Muse πάντα! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μπασο το καλυτερο πεταλι για βρωμα ειναι το κλασσικο RAT.Δοκιμασε το και θα με θυμηθεις.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις overdrive σου προτείνω το fulltone bassdrive είναι πάρα πολύ καλό επίσης υπάρχει το rust driver της hao αλλά δεν το έχω δοκιμάσει...Επιπλέον υπάρχει η ebs.

Αν θέλεις distortion υπάρχει το rat αλλά μια ενδιαφέρουσα λύση είναι το t rex bass juice... προσωπικά το rat πιστεύω θέλει αρκετό πείραγμα για να αποκρίνεται καλύτερα στα μπασσα(είχα ένα robert keeley αλλά και πάλι κάτι μου έλειπε, αλλά περί ορέξεως). Το βασικό που πρέπει να καταλάβεις είναι αν θέλεις ή όχι να χαθούν οι μπάσσες συχνότητες στον ήχο που έχεις στο μυαλό σου.

 

Α και κάτι επιπλέον είχα κάνει δώρο σε ένα φίλο μου μπασίστα ένα dod preamp250 και μετά από λίγο πειραματισμό βγήκε πολύ καλός ήχος...(για τα γούστα μας) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μπασο το καλυτερο πεταλι για βρωμα ειναι το κλασσικο RAT.Δοκιμασε το και θα με θυμηθεις.. :wink:

 

Αυτό δεν είναι γκάζι turbo nos είναι! :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που απέχω πολύ απο την λογική των πεταλιών θα συμφωνήσω πως το Rat κάνει καλά τη δουλειά του. Το χρησιμοποίησα σε πρόσφατο Live και έκανε μια χαρά τη δουλειά του. Παρόλα αυτά αν η βασική επιδίωξη είναι η προσέγγιση του ήχου του μπάσου των Muse εκεί θέλει πολύ περισσότερο ψάξιμο μιας και στη συγκεκριμένη περίπτωση γίνεται χαμός (και φυσικά δεν τη βγάζεις "καθαρή" μόνο με ένα distortion).

Μην ξεχνάμε πως όλα φυσικά ξεκινούν απο το παίξιμο για την επίτευξη του επιθυμητού ήχου. Οταν το παίξιμο είναι θολό και ασαφές είναι αδύνατο να ακουστεί ικανοποιητικά το οποιοδήποτε εφφε. Αλλά αυτό είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου