Προς το περιεχόμενο

"Γκαζώνοντας" το μπάσσο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς ένα distortion ή overdrive για μπάσο δεν είναι τίποτα χωρίς ένα 15άρι ηχείο με μια κόρνα! Την πρώτη φορά που σύνδεσα τα πετάλια μου στη mesa boggie 15" καμπίνα μου και πάτησα το boss bass overdrive κόλλισα στον τοίχο!! 8)

Αυτό σημαίνει πώς πρώτα κοιτάμε για σκελετό και μετά για σοβάτισμα!

 

 

FunkyCrime +10000 :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά το rat πιστεύω θέλει αρκετό πείραγμα για να αποκρίνεται καλύτερα στα μπασσα(είχα ένα robert keeley αλλά και πάλι κάτι μου έλειπε' date=' αλλά περί ορέξεως). Το βασικό που πρέπει να καταλάβεις είναι αν θέλεις ή όχι να χαθούν οι μπάσσες συχνότητες στον ήχο που έχεις στο μυαλό σου.[/quote']

Η Proco βγάζει μια έκδοση του RAT ειδικά για μπάσσο (Jaggernaut). Αυτή έκδοση έχει την δυνατότητα να μιξάρει τον direct ήχο του μπάσσου με τον παραμορφωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα μετά από μέρες στο noiz...εδώ και μια εβδομάδα βρίσκομαι στην Κύπρο (Λάρνακα) για διακοπές και δεν είχα δει τις απαντήσεις-προτάσεις σας. Thanx πάντως θα τις μεταφέρω στον άμεσα ενδιαφερόμενο και σίγουρα θα κοιτάξουμε να ακούσουμε το Juggernaut Rat που μοιάζει ενδιαφέρον!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επαναφέρω αυτό το θέμα, γιατί άκουσα το νέο άλμπουμ των Muse. Στο δεύτερο κομμάτι (το Starlight), ακούγεται πάλι ο χαρακτηριστικός ήχος του μπάσου που συζητάμε. Δεν είμαι ειδήμων στα πετάλια, αλλά έχω την εντύπωση ότι ο μπασίστας χρησιμοποιεί και κάτι άλλο, πέρα από Rat κλπ, ίσως κάποιο bass synth.

Μου θύμισε τον ήχο του Myxomatosis των Radiohead, στο οποίο (απ' όσα ακούω) έχουν ντουμπλάρει ένα μπάσο με ένα ήχο synth αφαιρετικής σύνθεσης που μοιάζει με αυτό που λέω "σαν φερμουάρ". Για τσεκάρετέ το.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλτατε lost highway, πολλες φορες οι παραγωγοι των συγκροτηματων αυτων μπορει να κανουν και δικες τους πατεντες με τους ηχους των μουσικων,αλλα εκ των υστερων..δεν ειναι απαραιτητο παντα να εχουν μεσα στο studio οι μουσικοι τα πεταλια.στο σημειο που εχει φτασει η μουσικη τεχνολογια μπορει να παιζω εγω και να ακουγομαι σαν τον Stanley Clarke! :!:

σημασια εχει να βρει ο καθενας τον δικο του ηχο-θαρρω.....

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο σημειο που εχει φτασει η μουσικη τεχνολογια μπορει να παιζω εγω και να ακουγομαι σαν τον Stanley Clarke! :!:

 

Ναι' date=' ναι pastelius. Σκεπάσου μόνο για να μην κρυώσεις... :lol: :lol: :lol:

 

[img']http://prairielink.net/mike-n-donna/Dad%20&%20Me%20asleep%20on%20couch.JPG[/img]

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

earendil για μαζεψου γιατι οταν μπεις φανταρος, θα βρουμε κιθαριστα που να ξερει να παιζει.ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΣΟΥ

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

earendil για μαζεψου γιατι οταν μπεις φανταρος' date=' θα βρουμε κιθαριστα που να ξερει να παιζει.ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΣΟΥ[/quote']

 

Με τις ευχές μου...αλλά να ξέρεις ότι ο ήχος μου είναι αποτέλεσμα και της θεόρατης κοιλιάς μου. Θα βρεις άλλον κιθαρίστα με τόσα κιλά; Ξεφούσκωτο ήχο θα έχεις... :lol: :lol:

 

¶σε που όταν θα μπεις ΕΣΥ φαντάρος θα έχει ξαναγίνει 30 μήνες η θητεία...Υπογεννητικέ! :lol: :lol: :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω αυτό το θέμα' date=' γιατί άκουσα το νέο άλμπουμ των Muse. Στο δεύτερο κομμάτι (το Starlight), ακούγεται πάλι ο χαρακτηριστικός ήχος του μπάσου που συζητάμε. Δεν είμαι ειδήμων στα πετάλια, αλλά έχω την εντύπωση ότι ο μπασίστας χρησιμοποιεί και κάτι άλλο, πέρα από Rat κλπ, ίσως κάποιο bass synth.

Μου θύμισε τον ήχο του Myxomatosis των Radiohead, στο οποίο (απ' όσα ακούω) έχουν ντουμπλάρει ένα μπάσο με ένα ήχο synth αφαιρετικής σύνθεσης που μοιάζει με αυτό που λέω "σαν φερμουάρ". Για τσεκάρετέ το.[/quote']

 

Δεν χρησημοποιεί τίποτα άλλο! Είναι κλασσικός ήχος overdriven μπάσου.

 

Ξανατονίζω ότι στο overdrive/distortion του μπάσου παίζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο ο ενισχυτής.....

 

Eπίσης παλιότερα είχα διαβάσει ότι ο μπασίστας των muse χρησημοποιεί δύο ρώσικα big muff μαζί, για την ηχογράφηση του plug in baby τουλάχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου