Προς το περιεχόμενο

monitors YAMAHA vs KRK


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους.

 

Θα ηθελα τη γνωμη σας μιας και σκεφτομαι να αγορασω καινουρια monitors. Παντα για home recording  εφαρμογες. Κυριως για rock και ambient ηχους. Βαζω ως οριο τα 350euro (το ζευγος)! ::)

 

Σκεφτομαι αναμεσα σε:

 

1. KRK RP5 ROKIT G2 (http://www.thomann.de/gr/krk_rp5_g2_rokit.htm)

 

2. YAMAHA HS50M (http://www.thomann.de/gr/yamaha_hs50m.htm)

 

Αν εχετε να προτεινετε και κατι αλλο, θα σας ημουν ευγνωμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο εξαιρετικές επιλογές στα λεφτά τους, το κριτήριο θα είναι όμως η τοποθέτηση, λόγω του οτι το Yamaha είναι rear ported οπότε θέλει τουλάχιστον 50-60 εκατοστά αέρα πίσω του.

 

Φιλικά

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα hs50 είναι χάλια κατά τη γνώμη μου. Mια ακατανόητη μεσαιήλα που δεν σου δίνει να καταλάβεις τίποτα. Tα krk είναι συνήθως bass heavy, χρωματίζουν αρκετά εκεί αλλά δεν εμποδίζουν ιδιαίτερα την δουλειά σου. Νομίζω ότι ανάμεσα στα 2 η επιλογή είναι krk.

 

Πέρα από αυτές τις επιλογές θα εστίαζα την προσοχή μου στα Fostex pm-05n (η προηγούμενη σειρά ήταν ότι καλύτερο είχα ακούσει ανάμεσα σε καμιά 10αριά μοντέλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα hs50 είναι χάλια κατά τη γνώμη μου. Mια ακατανόητη μεσαιήλα που δεν σου δίνει να καταλάβεις τίποτα. Tα krk είναι συνήθως bass heavy, χρωματίζουν αρκετά εκεί αλλά δεν εμποδίζουν ιδιαίτερα την δουλειά σου. Νομίζω ότι ανάμεσα στα 2 η επιλογή είναι krk.

 

+1000 κι απο μένα

 

Επειδή κι εγώ είμαι σε μία φάση που αναζητώ monitors(εδώ και πολύ καιρό...) τα άκουσα και τα 2 πριν κανα μήνα περίπου...Τα yamaha είναι ακριβώς αυτό που περιγράφει ο haryy!

Τα ΚRK όντως είναι bass heavy αλλά κατα τη γνώμη μου δεν ξεφεύγουν και τόσο οπότε όντως δεν θα εμποδίσουν ιδιαίτερα αυτό που θέλεις να κάνεις!

Ανάμεσα στα δύο προτείνω κι εγώ KRK...

 

Μαζί με αυτά είχα ακούσει και τα ESI near05 τα οποία βέβαια ήταν κατώτερα και από τα δύο!Τουλάχιστον εμένα δεν μου άρεσαν καθόλου...Αρκετή μεσαιήλα κι εδώ, πρίμα που ξύριζαν αρκετά και μπάσσα σχεδόν ανύπαρκτα!

 

Επίσης ρίξε μια ματιά στα καινούρια M-Audio!Εγώ δυστυχώς λόγο επαρχίας δεν τα έχω ακούσει ακόμα αλλά έχω μεγάλη απορία να δω τι λένε...Καθώς επίσης και στα καινούρια Mackie για τα οποία ακούω μόνο καλά λόγια!

 

Πάντως στα συν των ΚRK και των Fostex που πρότεινε ο φίλος haryy παραπάνω είναι ότι το bass reflex βρίσκεται στο μπροστά μέρος οπότε τουλάχιστον με την τοποθέτηση κοντά σε τοίχο δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σας. Πραγματικα με βοηθησατε αρκετα. Τα Fostex η αληθεια ειναι πως δεν τα ειχα σκεφτει. Αν μπορεσω θα προσπαθησω να ακουσω ολα τα μοντελα πριν αγορασω κατι. Τωρα τουλαχιστον ξερω που θα κινηθω περιπου.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου