Προς το περιεχόμενο

Κάτι σαν dub (νομίζω)


funky_bassman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολυ καλη προσπαθεια

μου αρεσουν αυτα τα κολημενα λουποειδη

 

τα λογια δεν με χαλασαν αλλα θα ηθελα να ειναι πιο λιγα και πιο πισω στην μιξη για να μην μου τραβαν την προσοχη. σαν να "χαλανε" το τσιλαρισμα που βγαζει το κομματι.

 

εγω θα ηθελα να εχει και μια καθαρη funky rhythm κιθαρα η οποια να μπαινει με Fade in λιγο πριν την μεση του κομματιου

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν προσπάθησα να το αλλάξω λίγο με βάση αυτών που μου είπατε! Ευχαριστώ πολύ για το feedback! Ελπίζω να έγινε καλύτερο κ όχι χειρότερο...

Άλλαξα την μπασογραμμή που είπε ο Κώστας και έβγαλά το To africa που είπε ο ray! (έβαλα άλλο sample βέβαια)... Επίσης ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ να βάλω μία επιπλέον κιθάρα! Και στο τέλος έβαλα το matrix!  :P

dubby2.mp3

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο το βρήκα (η δεύτερη βερσιόν είναι καλύτερη). Προσωπικά θα έβαζα λιγότερα samples ενώ το ιδανικό νομίζω θα ήταν να υπήρχε και (πραγματική) φωνή με στίχους και μελωδία.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθεις να κανεις κατ,στυλιστικα σαν αυτο?(λεμε τωρα...)

DJ Shadow - Midnight in a Perfect World

 

αν ναι...ξεχνα τις γνωμες μουσικων(βαρετο μπασο,μονοτονα ντραμς,δεν εχει σολο κιθαρα κλπ...)

η μουσικη αυτη δεν γραφεται απο μουσικους...και δεν σε ενδιαφερει να αρεσει και σε μουσικους σωνει και καλα...δεν σου ειπα τυχαια οτι σου λεω τη γνωμη μου σαν παραγωγος...το πρωτο μ'αρεσε περισσοτερο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον kapdrums πιο πολυ μ'αρεσε το πρωτο ..οι διορθωσεις -επεμβασεις του βγαζουν την αυθεντικοτητα να πω ; μαγκια ;ΔΕΝ ξερω ακριβως αλλα το χαλανε λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O DJ Shadow είναι από τους αγαπημένους μου... Ναι κάτι τέτοιο (λέμε τώρα) θα ήθελα να βγάλω σε τελικό αποτέλεσμα...

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις!  ;D

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δεύτερο δεν μου άρεσε η κιθάρα.

Ο Μιχάλης έχει δίκιο αλλά αν από την άλλη αν δεν ξέρεις έστω και λίγη μουσική μπορεί να μην καταλάβεις τις παραφωνίες που δημιουργείς - όπως ο DJ Shadow (μετά το 3.10)....

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρεη,καταλαβαινω τι εννοεις αλλα εγω δεν ακουω καμμια παραφωνια...ακουω τον dj shadow,με πιανεις?ο μαιλς ντεηβις πολυ συχνα παιζει τις απολυτα "λαθος" νοτες στα σολο του,αλλα η πιστη με την οποια το κανει-ακουει τις "λαθος" νοτες,σωστες-φτανει και περρισευει για να σε παρει στο ταξιδι του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρεη,καταλαβαινω τι εννοεις αλλα εγω δεν ακουω καμμια παραφωνια...ακουω τον dj shadow,με πιανεις?ο μαιλς ντεηβις πολυ συχνα παιζει τις απολυτα "λαθος" νοτες στα σολο του,αλλα η πιστη με την οποια το κανει-ακουει τις "λαθος" νοτες,σωστες-φτανει και περρισευει για να σε παρει στο ταξιδι του...

Και βεβαια ο Miles Davis τις επαιζε επιτηδες (τις λαθος νοτες ) για να δωσει την αλλη διασταση στον ηχο του και γι'αυτο εγινε μεγας .Ειναι αυτο που λεμε ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΑ  του καλλιτεχνη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρεη,καταλαβαινω τι εννοεις αλλα εγω δεν ακουω καμμια παραφωνια...ακουω τον dj shadow,με πιανεις?ο μαιλς ντεηβις πολυ συχνα παιζει τις απολυτα "λαθος" νοτες στα σολο του,αλλα η πιστη με την οποια το κανει-ακουει τις "λαθος" νοτες,σωστες-φτανει και περρισευει για να σε παρει στο ταξιδι του...

 

Άλλο όμως να παίζει ο μέγας Miles τις "άλλες" νότες και άλλο να φαλτσάρει ένα sample πάνω σε ένα Loop. Στη δεύτερη περίπτωση δεν βλέπω κάποια καλλιτεχνική προέκταση, απλώς βλέπω ένα λάθος.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου