Προς το περιεχόμενο

Μετατροπη κλασσικης σε ηλεκτροκλασσική


jacob26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω πολυ φιλε για τις ιδεες και τις προτασεις . Με μια μικρη ερευνα βρηκα στο ebay το venue di στα 229 ευρω με μεταφορικα , νομιζω οτι σε αυτη την τιμη αξιζει παρα πολυ σε σχεση με το  para acoustic και δεν εχει μεγαλη διαφορα σε σχεση με την τιμη του Thomann του para acoustic . Μαλλον το ebay θα κανει τη διαφορα , αρα μεταξυ των δυο venue di  με χιλια σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

και το para acoustic μπορεις ομως να το βρεις φτηνοτερα απο του thomann, κοιτα στο ebay. η εδω

 

http://proguitarshop.com/effects/acoustic-preamps.html

 

http://www.shorelinemusic.com/amplification/baggs.shtml

 

εγω απο αυτους ειχα παρει para acoustic και venue. προτιμησε ομως Ευρωπη η ebay για να εχεις εγγυηση

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως το βρηκα και το para di σε τιμη που σκοτωνει . Θεωρεις οτι εχουν μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα αξιζουν τα παραπανω λεφτα για το venue di ? οι διαφορες ποιες ειναι , το boost , το κουρδιστιρι και το οτι ειναι σε πεταλι . Σαν επεξεργασια eq του σηματος κτλ ειναι ιδια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το eq του venue di ειναι πολυ καλυτερο. εκτος απο οτι φαινεται στα specs των δυο, γενικα στο para di εισαι περιορισμενος, ειναι φτιαγμενο για μικρες, οχι δραστικες αλλαγες. το venue εχει μεγαλυτερο ευρος. αν εισαι ικανοποιημενος απο το πως ακουγεται η κιθαρα σου ακουστικα, τοτε θα σε καλυψει το para di μια χαρα. εγω ας πουμε την μια επαιζα με μικρη ακουστικη χωρις καθολου μπασα, την αλλη με nylon οπου επρεπε να βγαζω μεσαια, την αλλη με μεγαλη ακουστικη με θεματα feedback, την αλλη με gypsy με πολλα ψηλομεσαια, οποτε καταλαβαινεις οτι μου χρησιμευε με το παραπανω το extra eq.

 

γενικως και με το eq οπως και με τα αλλα (boost, onboard tuner & mute), ωραια ειναι, αλλα βεβαιωσου οτι τα χρειαζεσαι τωρα η πιθανον στο μελλον. αν μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με 75 ευρω λιγοτερα ας πουμε, γιατι να τα δωσεις? μηπως εβαζες ενα πιεζο στην κιθαρα και μετα κανεις μια βολτα στα μαγαζια να δοκιμασεις?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα αυτο που λες ειναι το καλυτερο καθως το αυτια δεν σε προδιδουν ποτε . Ξερεις μηπως που μπορει να τα βρω στην Αθηνα . Παλια τα ειχε ο Λογοθετης αλλα δεν ειναι πλεον dealer . Ο dealer τωρα ειναι στα γλυκα νερα ....

Παντως για αυτο που λες περι χρηστικοτητας κτλ . Εγω εχω και μια ηλεκτροακουστικη φτηνη Ibanez ΑW 35RECE  σε οτι λαιβ εχω κανει με αυτη χρησιμοποιω το onboard preamp της και το piezo της και απλα αναμεσα βαζω το Hardwire Reverb της Digitech ( αυτο θα το χρησιμοποιω και με την κλασσικη ) και  ο ηχος που παιρνω δεν με εχει χαλασει ποτε . Οποτε το οποιο συστημα παρω θα παιζει μαλλον μονο με την κλασσικη (βεβαια δεν ειναι και απαραιτητο αυτο μπορει να παρω ακομα καλυτερα αποτελεσματα με την ακουστικη ) . Για αυτο με το para di ισως καλυφθω αφου σκοπευω καποτε να παρω την Godin την Grand Concert SA , και μαλλον δεν θα μου χρειαζεται μετα . Αλλα καλυτερα να δοκιμασω για να δω αν η διαφορα τους ηχητικα με "αναγκασει" να δωσω τα παραπανω χρηματα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου