Προς το περιεχόμενο

Μωρε λες να παρω fender select bass?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο θεμα ηχου,που αυτο ειναι το ζητουμενο για ενα οργανο,τα πραγματα ειναι σχετικα...

Ενα p bass θα σου δωσει μια ξερη μπασια...ενα μπουμ

Ενα μπασο μοντερνο θα σου δωσει μια νοτα με πλουσιες αρμονικες και πλουσια σε overtones,αυτα τα οργανα τραγουδανε πολυ ωραια αλλα μεσα σε μια μπαντα δεν εχουν την παρουσια που εχουν τα ξερα οργανα...Τα προτιμω δηλαδη για σολο οργανα...

Το πως χρησημοποιουμε το καθε οργανο ειναι θεμα γουστου και θεμα αποψης του καθε μουσικου...

 

Ναι, καταλαβαίνω τι λες. Και στις κιθάρες, κάποιες μοντέρνες Superstrat είναι ας πούμε το φυσικό κομπρεσσάρισμα που έχουν που τις κάνει επιθυμητές για session δουλειές. Από την άλλη, για τις κιθάρες ισχύει και το αντίθετο: vintage όργανα που ακούγονται απίθανα όταν παίζουμε μόνοι μας στο σαλόνι μας, μέσα στη μίξη να εξαφανίζονται. Σωστά, εξαρτάται από τη μουσική.

 

Ωστόσο επέκτεινα αυτό που ανέφερε ο Νέστορας. Σχετικά με τους "παραδοσιακούς" και "αγαπημένους" ήχους που όλοι, για τον έναν ή άλλο λόγο θέλουμε να αντιγράψουμε.

 

Το ίδιο ισχύει και έχει αναφερθεί σε συζητήσεις σχετικά με modeling gear. Για ποιο λόγο να γίνεται τόση φασαρία αν το Axe ή το Kemper απομιμούνται καλύτερα έναν συγκεκριμένο ενισχυτή/καμπίνα; Αυτό λέω λοιπόν ότι δεν έχει νόημα να διαιωνίζεται επίτηδες γιατί μπορεί κάλλιστα να αποτελεί και ψυχολογική τροχοπέδη στο να φτιάξουμε κάποια στιγμή καλύτερη και πιο ενδιαφέρουσα μουσική.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για ποιο λόγο να γίνεται τόση φασαρία αν το Axe ή το Kemper απομιμούνται καλύτερα έναν συγκεκριμένο ενισχυτή/καμπίνα;

Γιατί είναι πιό εύκολο να το ρίχνεις στη κουβέντα από το να παίζεις μουσική... :D :)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

[quote author=The Genius Loci link=topic=191080.msg631433#msg631433

Η

Ενα p bass θα σου δωσει μια ξερη μπασια...ενα μπουμ

Ενα μπασο μοντερνο θα σου δωσει μια νοτα με πλουσιες αρμονικες και πλουσια σε overtones,αυτα τα οργανα τραγουδανε πολυ ωραια αλλα μεσα σε μια μπαντα δεν εχουν την παρουσια που εχουν τα ξερα οργανα...

 

Καλά... να ακούσεις το P του ξαδέρφου μου (΄71 ή 72) και θα σου πω αν είναι ξερό ή... χλωρό  ;D

 

Αρμονικές και νότα που κελαηδάνε, να πάθεις πλάκα  ;) Βέβαια είναι εξαίρεση στον κανόνα που θέλει τα P να είναι μόνο «μπουμ»  ;D.

 

Είναι αυτό που έγραψα νωρίτερα, αν το παλιό κούτσουρο παίζει... παίζει  ;D ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Terry  σου βρήκα μπάσο http://www.vintageandrareguitars.com/web/our-catalogue/Fender/Electric-Basses/item/7615

 

..πάρε τηλέφωνο να σου πούνε  τιμή  ;D

 

Καλορίζικο!  8)

 

Φαντάζεσαι  να θέλεις  να φέρεις λίγο relief  και να ακούσεις  κανα κρακ.......   ::) ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Terry  σου βρήκα μπάσο http://www.vintageandrareguitars.com/web/our-catalogue/Fender/Electric-Basses/item/7615

 

..πάρε τηλέφωνο να σου πούνε  τιμή   ;D

 

Καλορίζικο!  8)

 

Φαντάζεσαι  να θέλεις  να φέρεις λίγο relief   και να ακούσεις  κανα κρακ.......   ::) ;D

ασε τα εχω δει αυτα εκει και στου norman...

 

Τα 100% original  δεν πλησιαζονται!

 

ΥΓ: επαιξα jocker!

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Άν και πανάκριβες, οι κιθάρες και τα μπάσα της σειράς Select "σκίζουν" σε φινέτσα και στυλ.

 

0170306703_frt_wmd_001.png

 

0170307750_frt_wmd_001.png

 

Το μόνο παράπονο που έχω με τις Tele Carved Maple & Koa Top είναι η απουσία δύο διπλών μαγνητών και ενός διακόπτη S1 για μια μεγαλύτερη γκάμα ηχητικών αποχρώσεων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνώμη μου πάντως, το ταξίδι ενός μπασίστα στα όργανα θα πρέπει να ξεκινάει με ένα καλό Jazz, και ενα καλό Precision. Ξεκινώντας έτσι, έχεις το απόλυτο σημείο αναφοράς για οτιδήποτε θελήσεις να αποκτήσεις και να πειραματιστείς αργότερα. Τώρα για το Fender select, η ψήφος μου (για μια τιμή στα 1900€) είναι απολύτως θετική. Αποκτάς το απόλυτο μηχάνημα οδήγησης, με hi end πινελιες. Αν παίζει κιολας οπως τη vintage σειρα... τότε τι να πω... Χέρια ψηλά!!! Άσε που η τιμή δεν είναι καθόλου ψηλή, αν σκεφτείς πχ τι έχω δώσει εγώ μέχρι να καταλήξω στο Vintage '75 που μου χει κρεμάσει το σαγόνι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνώμη μου πάντως, το ταξίδι ενός μπασίστα στα όργανα θα πρέπει να ξεκινάει με ένα καλό Jazz, και ενα καλό Precision. Ξεκινώντας έτσι, έχεις το απόλυτο σημείο αναφοράς για οτιδήποτε θελήσεις να αποκτήσεις και να πειραματιστείς αργότερα.

Εγω ξεκινησα με ενα cort p j και οταν επαιξα αμερικανικο fender ειπα σιγα μην δωσω τοσα λεφτα για ενα κομματι ξυλο...whats wrong with me?

Πλεον η αποψη μου ειναι...για fender μετα του 85 δινω μεχρι 800 ευρω...οποιο μοντελο american-japan ειναι αυτο φτανει να μου καθεται στο χερι και στ αυτι..

Για κουτσουρακια πριν το 70 αλλαζουν τα πραγματα και παμε στα 2500-3000

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο μόνος που του αρέσει ε? :-X

Δε νομιζω, εχει πολλες δυνατοτητες ηχητικα και μου αρεσει που δε θυμιζει Fender. Aν και σαν το Bongo (εμφανισιακα) δεν ειναι....

 

 

Παντως το λιγο που ασχολουμαι με το μπασο τον τελευταιο καιρο βλεπω πιο ανοιχτα μυαλα και στους κατασκευαστες και στους παικτες. Δυστυχως στην κιθαρα αν δε θυμιζει Fender/Gibson ή δεν εχει λαμπα δεν αξιζει να ασχοληθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω, εχει πολλες δυνατοτητες ηχητικα και μου αρεσει που δε θυμιζει Fender. Aν και σαν το Bongo (εμφανισιακα) δεν ειναι....

 

 

Καλα, βρηκες κι εσυ τωρα ανθρωπο να κανει review... Στα χερια του Ed ακομα και το κουτσουρο του Steve Ηarris τιγκα στις ηχητικες δυνατοτητες ειναι.

 

 

Για να μη λενε μερικοι μερικοι οτι τους περιοριζει το οργανο. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου