Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για μπάσσο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά βρήκα ενα μπάσσο στο musicorama.gr και επιδή θα ξεκινήσ μθματα σε λίγο καιρό σκευτομαι να το αγοράσω γιαυτό θα ήλα ην γνώμη σας!ευχαριστώ!

Το μπασσάκι λοιπόν είναι αυτό:

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=2955

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως μια χαρά είναι. αλλά σου προτείνω και αυτό:

 

http://www.musicstore.de:80/en_EN/GRD/Jack-Danny-JB-Vintage-1975-NA-Natural/art-BAS0004371-000

 

;D

we need to re-discover communication

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για starter μια χαρά είναι- είναι και alder το σώμα, δύο χαρές  ;) Το επόμενο σου βήμα θα είναι το αμερικάνικο Precision και αν εξελιχθείς και ευδοκιμήσεις σου εύχομαι και με ένα vintage όργανο- ας πούμε πριν το 1980  ;D  

 

Καλή αρχή και αγάπησε το μπασάκι γιατί θα σε αγαπήσει και αυτό...

 

ΥΓ: Όπως λέει και ένας φίλος μου «αν δεν γράφει Fender,(στο headstock) δεν παίζει»... Τήρησε το με θρησκευτική ευλάβεια  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευχαριστω παιδιά!Terry RoscoeBeck5 μπορεισ να μου προτείνεις καποιο αμερικάνικο precision?

 

Μπορώ, αλλά μην παίρνεις φόρα. Ξεκίνα με αυτό το μπασάκι για να δεις πρώτα απ' όλα αν σου πάει το όργανο. Μπορεί στην πορεία να δεις ότι δεν τα πάτε καλά και να ανεβάσεις post «θέλω κιθάρα, αρχίζω μαθήματα».  ;D

 

Μην το παρεξηγήσεις αυτό που σου λέω.

 

Θα σου πω κάτι που το έχω γράψει πολλές φορές και έχω παρεξηγηθεί από κόσμο: Ξεκίνα από την... αρχή. Με το όργανο για αρχάριο, «κατάκτησε» το, κατάλαβε γιατί θες το καλύτερο...

 

Μου είχαν πει- κάποια νεαρά μέλη- ότι εμείς οι μεγαλύτεροι έχουμε σύνδρομα και επειδή δεν μπορούσαμε να πάρουμε ακριβά όργανα στα νιάτα μας, θέλουμε να περάσουν και αυτοί τα ίδια.

 

Δεν είναι αυτή η οπτική μου. Η άποψη μου είναι «από χαμηλά» για να μάθεις. Όταν θα βγάλεις ήχο από ένα μέτριο οργανάκι και κάνεις την μετάβαση σε ένα καλύτερο θα βρεθείς στον... παράδεισο. Όμως τότε θα μπορείς να καταλάβεις την διαφορά.

 

 

Και μην ξεχνάμε το βασικότερο:Ο ήχος είσαι εσύ- το όργανο είναι το μέσο για να βγάλεις αυτό που έχεις στα χέρια και στο κεφάλι σου. Σαφέστατα ένα καλό όργανο θα σε βοηθήσει να «εκφραστείς» καλύτερα, αλλά επέτρεψε μου να σου πω ότι έχεις να «φας καρβέλια» μέχρι να φτάσεις σε αυτό το σημείο. Και φυσικά όλοι (ή σχεδόν όλοι) έχουμε περάσει αυτήν την διαδικασία.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον Terry... Μετά από 8 χρόνια το πρώτο μου "καλό" όργανο το αγόρασα προχθές!!! Δεν γράφει Fender βέβαια στο headstock αλλά δεν πειράζει... (Ανάμεσα σε 2 Fender, 1 G&L, 1 Cort, 1 Epiphone και 2 Ibanez, κατέληξα στο Ibanez φίλτατε και με σχεδόν τα μισά λεφτά)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνώ απόλυτα με τον Terry... Μετά από 8 χρόνια το πρώτο μου "καλό" όργανο το αγόρασα προχθές!!! Δεν γράφει Fender βέβαια στο headstock αλλά δεν πειράζει... (Ανάμεσα σε 2 Fender, 1 G&L, 1 Cort, 1 Epiphone και 2 Ibanez, κατέληξα στο Ibanez φίλτατε και με σχεδόν τα μισά λεφτά)

 

Καλορίζικο... καλορίζικο...  :) Με πλήγωσες που δεν πήρες το Φεντεράκι,  ;D ή το GL αλλά τα Ibanez είναι συμπάθεια μου γιατί είναι «τίμια» όργανα - ο ορισμός του value for money και βάλε  ;)

 

καλορίζικο και καλόπαιχτο.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως μια χαρά είναι. αλλά σου προτείνω και αυτό:

 

http://www.musicstore.de:80/en_EN/GRD/Jack-Danny-JB-Vintage-1975-NA-Natural/art-BAS0004371-000

 

;D

Αφού θέλει precision το παιδί. Τι το σπρώχνεις στο άλλο; :)

Αν θέλεις αμερικάνικο από τώρα, έχω το δικό μου για πούλημα, αλλά μπορώ να περιμένω και δέκα χρόνια.

Λοιπόν, καλές αγορές, καλόπαιχτο και καλοτάξιδο.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου