Προς το περιεχόμενο

Αναζητώντας κάρτα ήχου και άλλα...


wargasm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας... Αναζητώ μια κάρτα ήχου ( <300€ ) για ηχοληψία κιθάρας μέσω μικροφώνου η και απ'ευθείας στην είσοδο της κάρτας. Ζητάω να έχει όσο το δυνατόν λιγότερο latency,καλή ποιότητα κατασκευής αξιοπρεπής μάρκα και τέλος πάντων ένα προϊόν best value for money... Εχω στο μυαλό μου την m-audio firewire 410,εχω διαβάσει αρκετά γι'αυτή αλλά φυσικά δεκτές και άλλες απόψεις! Ακόμα,τι είναι καλύτερο; να γράφεις Κατ'ευθείαν στη κάρτα; η να λαμβάνεις τον ήχο με μικρόφωνο από τη καμπίνα του ενισχυτη; τι μικρόφωνο είναι καλύτερο για αυτή τη περίπτωση; να φανταστώ μάλλον κάποιο καλό καρδιοήδες; και κάτι ακόμα, XLR inputs & phantom power είναι απαραίτητα; ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H καρτα ηχου καλη ειναι. Οσο για το απο που πρεπει να γραφεις το σημα εξαρταται απο πολλα. Επειδη μαλον εσυ θα γραφεις απο σπιτι σου και δεν θα εχεις καταληλο χωρο (λεω εγω τωρα) καλυτερα να γραφεις κατευθειαν απο την καρτα σου για να εχεις καθαροτερο σημα. Οσο για το xlr και phantom power ειναι MUST!!!!!

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν πες μας τι υπολογιστή έχεις.Μετά έλεγξε το firewire του υπολογιστή αν είναι texas instruments διότι η m audio απαιτεί αυτό το chipset. Σου το λέω γιατί σγώ την πάτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καλυτερη καρτα (απο θεμα σταθεροτητας-convertors κ.τ.λ...) που μπορεις να παρεις σε αυτη την κατηγορια τιμης ειναι η native instruments audio control 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Firewire 410 δεν νομίζω ότι έχει HiZ εισόδους ώστε να ηχογραφείς καρφί στον υπολογιστή μέσω amplitube , guitar rig κτλ. Εκτός αν σκοπεύεις να χρησιμοποιησεις και κάποιο DI box (σε αυτή την περίπτωση τσέκαρε και την Mackie Onyx Satelite).

Κοίτα και μιά φθηνότερη λύση όπως η Tascam FireOne.

Σχετικά με το πως είναι καλύτερο να ηχογραφείς , εννοείται ότι αν έχεις κάποιον αρκετά καλό ενισχυτή τον ηχογραφείς με ένα

Shure SM 57 και είσαι ωραίος. Αν πάλι μιλάμε για τρανζιστοράτο φθηνό ενισχυτή με κανά 8" μεγαφωνάκι ξέχνα το, καλύτερο αποτέλεσμα θα σου δώσει το Direct σήμα στο PC με λίγο ψάξιμο σε Software Plugins τύπου amplitube.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά εισόδους έχει η 410, αν και η satellite, όπως και η Fireone, είναι πολύ καλές εναλλακτικές επιλογές για κιθάρα.

 

Άποψή μου είναι αν έχεις χώρο σωστό, να γράψεις με μικρόφωνο, αλλιώς πας σε προσομοίωση

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.λοιπόν,ναι θα ηχογραφώ σπίτι και σίγουρα ο χώρος δεν προτείνετε για ηχογραφήσεις με μικρόφωνο αλλά ξέρω γω; μήπως κάπως γίνετε; αν με ένα καλό μικρόφωνο εκατοστά από το ηχείο του ενισχυτη έχουμε κάποιο αποτέλεσμα; ... ο υπολογιστής που θα δουλέψω είναι ένας athlon 1,6gh,ddr 768mb 133mh. Ο ενισχυτης είναι ο hughes and kettner matrix 100 (  http://www.hughes-and-kettner.com/products.php?lang=de&mode=tech&id=94 ). Το γνωρίζω το θέμα σχετικά με το chipset ότι πρέπει να είναι texas instrument για καλύτερη συμβατότητα,υπάρχουν παρά πολλά ποστ! Θα κοιτάξω για τις κάρτες που αναφέρατε. Di box τι δουλειά κάνει ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DI Box πάνω κάτω στην δική σου περίπτωση προσαρμόζει την συνθετη αντίσταση εξόδου της κιθάρας σου σύμφωνα με τά πρότυπα ενός line level σήματος ωστε όταν την συνδέσεις καρφί στο PC σου να μην την ακούς να τζιτζικίζει. Αλλά με τoν συγκεκριμένο ενισχυτή πιστεύω ότι μπορεις να πάρεις ενα αρκετά καλό αποτέλεσμα ηχόγραφώντας τον με ένα καλό δυναμικό μικροφωνο καμια δεκαριά εκάτοστα από το μεγάφωνο και λίγο off axis

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lοki τι εννοεις με το off axis; μπορώ να πω πως και οι 3 κάρτες ήχου που προτείνατε τις βρίσκω πολύ δελεαστικές και μπερδεύτηκα λίγο,αν και εχω δώσει ένα προβάδισμα στη native instruments audio kontrol 1. Ποια θα προτιμούσατε από αυτές που προτείνοντε σε ποστ πιο πάνω; και γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off axis εννοώ να μην κοιτάει το μικρόφωνο ακριβώς στο κέντρο του μεγαφώνου αλλά καμιά 20 μοίρες προς τα δεξιά ή αριστερά το ίδιο είναι.

Έτσι συνηθίζεται να ηχογραφείς έναν ενισχύτη καθώς παίρνεις καθαρότερο ήχο με λιγότερο φύσημα από το μεγάφωνο.

 

Εγώ προσωπικά θα επέλεγα την Mackie Onyx Satelite για την πληρότητα των εισοδοεξόδων και την ποιότητα των προενισχυτών της

και την υπεροχή της firewire σύνδεσης της σε σχέση με την USB2 σε εφαρμογές Audio.

Αφού θα ηχογραφήσεις ενισχυτή με τα παραπάνω λεφτά τσιμπάς και ενα SHURE SM 57 και είσαι κύριος! ;)

 

Αν πάλι θελήσεις να χρησιμοποιησείς και προγράματα οπως Amplitube και Guitar rig παίρνεις

και ένα ενεργό DI box με κανα 40 euro και καθάρισες (και κάτω από 300 euro στο συνολο).

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου