Προς το περιεχόμενο

Αναζητώντας κάρτα ήχου και άλλα...


wargasm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Mackie παρουσιαζει σε πολλες περιπτωσεις πολλα προβληματα....οι πιο αξιοπιστες καρτες ειναι γενικα οι m-audio,tascam,rme,native instruments...σε θεμα τιμης κ κατα την γνωμη μου(οπως κ πολλων αλλων...) k convertors το προβαδισμα εχει η native instruments..ασε που λειτουργει και σαν  software controller.....αν εδινες παραπανω χρηματα θα σου προρεινα την focusrite saffire pro 10 η την pro 26,η οποια εχει πολυ καλους προενισχυτες κ convertors  και εχω δουλεψει παρα πολυ ... την εχω καρατσεκαρει ακομα κai se live στο ηρωδειο οπως κ σε πολλες προβες κ ομολογω οτι.....δεν με εχει εντυπωσιασει αλλη καρτα τοσο πολυ με ην συμπεριφορα της....και εχουν περασει απο τα χερια μου...πααααααρα πολλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έτσι συνηθίζεται να ηχογραφείς έναν ενισχύτη καθώς παίρνεις καθαρότερο ήχο με λιγότερο φύσημα από το μεγάφωνο.

 

αυτο ειναι ακυρο.

 

ξεκινα κανονικα on axis (δηλ.βαζοντας το μικροφωνο 2-3 εκατοστα μπροστα απο το κεντρο του μεγαφωνου),στη θεση αυτη εχεις τον πιο "καθαρο" ηχο (τον πιο "πραγματικο" αν θελεις με τη μεγαλυτερη διαυγεια και τα περισσοτερα πριμα και punch).

 

αν βρισκεις οτι τα πριμα ειναι υπερβολικα αρχισε να πειραματιζεσαι με διαφορετικες θεσεις και ΓΩΝΙΕΣ του μικροφωνου στο μεγαφωνο,τις περισσοτερες φορες με μια απλη on axis τοποθετηση εισαι οκ παντως. ;)

 

εδω μπορεις να μαθεις αρκετα πραγματα για miking τεχνικες

 

http://www.barryrudolph.com/utilities/guitars.html

 

επισης μπορεις να αγορασεις και ενα λιγο καλυτερο μικροφωνο απο το 57αρι για ακομα καλυτερα αποτελεσματα,τα δυο παρακατω ειναι και καλυτερα και οχι τραγικα ακριβοτερα..

 

http://www.thomann.de/gr/beyerdynamic_m201tg.htm

 

http://www.thomann.de/gr/sennheisere_906.htm

 

η M AUDIO 410 ειναι εξαιρετικη καρτα ,πραγματικο σκυλι απο πλευρας αντοχης και οι προενισχυτες της αξιοπρεπεστατοι (οχι μονο για τα λεφτα τους αλλα και γενικα) φτανει βεβαια να ξερεις να τους χρησιμοποιεις σωστα. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ,αλλά μπορώ να πω πως εχω μπερδευτεί αρκετά... Είχα ξεκινήσει για την firewire 410 μετά μου γυάλισε πολύ η native instruments γράφετε τα καλύτερα για την mackie ενώ παράλληλα διαβάζω για μερικά προβλήματα ασυμβατότητας σε αλλά ποστς...την focusrite την βρίσκω πάλι πολύ καλή αλλά για το σπίτι δεν νομίζω πως χρειάζομαι τόσα ι/ο...μακάρι να μπορούσα να τις είχα για λίγο να τις δοκίμαζα...τι να πω... :-/ δεν ξέρω πιο κριτήριο να θεωρήσω πιο σημαντικό για να καταλήξω σε κάτι που να μη το μετανιώσω. κάτι ακόμα,υπάρχει περίπτωση να πετύχω real time εφέ μέσω amplitube η guitar rig?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απεφυγε την  mackie λογω των προβληματων που ανεφερες...η m-audio  ειναι μια χαρα και οπως σου ειπα  η native  θα ηταν η καρτα που θα επαιρνα εγω....ειναι και πιο φθηνη...και τις 2 παντως τις εχει η ελινα οπου μπορεις να τις δεις με μια επισκεψη σου.... ;)απλα για τιμες θα βρεις πολυ καλυτερες σε ματαπωλητες της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Mackie την εχω εδω και ενα χρονο και δουλευει παντου απροβληματιστα...ειτε στο desktop με texas instruments controller ειτε στο laptop με pcmcia to firewire με via chipset...πολυ καλα επιπεδα latency και πολυ ευχρηστη για ηχογραφησεις π.χ. φωνη-κιθαρα...και την πηρα μονο 160 ευρω απο το Θωμα...ειμαι απιστευτα ευχαριστημενος...

 

my 2 cents..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κάτοχος της mackie με ψιλοκαίει το θέμα, οπότε μπορεί κάποιος να πει κάποιο από τα προβλήματά της; Εμένα και σε άλλους 2-3 που ξέρω και την έχουν, δουλεύει απροβλημάτιστα ως τώρα, αλλά όσο να 'ναι αγριεύομαι!!!! :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζουν καποιες ασυμβατοτητες που εχω συναντησει...κ γνωστος μου που το συζηταγαμε που στηνει κ αυτος μηχανηματα μου ειπε το ιδιο.....αυτο δεν σημαινει ομως οτι σταδικα σας μηχανηματα δεν καθεται καλα,...αν τωρα παρατηρειτε καποια κουλη συμπεριφορα που εχει να κανει με...οτιδηποτε....τοτε να ψυλλιαστειτε κατι..

παρ'ολα αυτα η native instruments exei convertors high-end της εταιρείας Cirrus Logic ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!!! Θέλω να κάνω μια ερώτηση και δεν ξέρω σε πιο σημείο να την θέσω… αλλά μάλλον εδώ είναι το σωστό…  :)

Λιπών παιδιά έχω κατάληξη να πάρω μια κάρτα ήχου για τον υπολογιστή μου την M-audio fast pro τσεκάρετε link: http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track_pro.htm?sid=5bfac719c6d8aeb5dfbf381fcdc62cb9

Και ένα μικρόφωνο δυναμικό το shure sm58 s τσεκάρετε link:

http://www.thomann.de/gr/shure_sm58s.htm

 

δεν θα σας κουράσω 2 ερωτήσεις θα κάνω…

τα πράγματα τα παίρνω μόνο για ηχογραφήσει φωνής…

 

λιπών:

 

1τον:

αν σηκώνει η κάρτα το μικρόφωνο

 

Και 2ρον:

αν θα μπορώ να κάνω καθαρές και ποιοτικές ηχογραφήσεις στα κομμάτια μου

 

δεν θέλω να μου προτείνετε κάτι… έχω κατάληξη σε αυτά τα εξαρτήματα…

απλός να μου απαντήσετε της ερωτήσεις για να μου φύγει η απορία…

 

ευχάριστο!!!

Και συγγνώμη αν τρώω τον πολύτιμο χρόνο σας…

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε όλα, αν και το ποιοτική, εξαρτάται από εσένα και τον χώρο σου.

 

Αν και με χαλάει αυτή η κάρτα, αλλά αφού δε θες να σου προτείνουμε οκ!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου