Προς το περιεχόμενο

Marshall, Hiwatt, Orange η κατι αλλο?


fm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον

με τον jcm2000 εχω παιξει 5-6 φορες στο an club και με το πεταλι μου και χωρις αυτο.Αν και εχει ωραιο ηχο δεν με ικανοποιει πληρως,πολυ μεταλ η φαση

 

με fender εχω παιξει με μερικους(δεν ξερω να πω μοντελλα) ποτε δεν με ενθουσιασαν,προτιμω τον βρετανικο ηχο φανταζομαι 8)

 

τους hiwatt τους επελεξα ως πεταλομηχανες περισσοτερο(ευχαριστω by the way για τις πληροφοριες απο το ebay).Eχουν υπεροχα καθαρα,γι αυτο φημιζονται αλλωστε,και φανταζομαι αρκετο headroom με 50watt

 

Οσο για ενισχυτες μπασσου ο josh homme χρησιμοποιουσε καμπινες μπασσου οχι ενισχυτες και ετσι κι αλλιως δεν στοχευω σε τετοιον ηχο αλλα περισσοτερο σε ηχο που να εχει ομοιοτητα με κατι απο τα παρακατω

 

με τον orange του αλλου κιθαριστα εχω καταφερει να βγαλω εναν τετοιο ηχο ο οποιος ειναι παρα πολυ καλος για ρυθμικα αλλα δεν ειναι καθολου καλος για lead και εκτος αυτου πιστευω οτι μπορω να βρω εναν ακομη καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οσο γι αυτους που υπαρχουν στις αγγελιες σκοπευω και αυτους να τους ακουσω.Γενικα ειμαι διατεθιμενος να τρεξω πολυ και να δοκιμασω πολλα πραγματα για να παρω αυτο το οποιο πραγματικα θελω και μου κανει.Οχι μετα απο τρεις μηνες να ξανανοιγω θεμα στο νοιζ

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον rockeverb δεν τον εχω δοκιμασει η αληθεια ειναι και ο thunder αν και καλος δεν με ενθουσιαζει.Γενικοτερα θελω να φτιαξω εαν πολυ προσωπικο ηχο

 

Τελικα πιστευω οτι ισως θα επρεπε να ξαναεδινες μια ακομα ευκαιρια στον Orange Thunder 30.

 

Βρισκομουνα στην ιδια θεση με σενα και τελικα κατεληξα στον Thunder (κεφαλη) και απ οτι καταλαβα εχουμε και ιδια ακουσματα πανω κατω.

 

Βεβαια ειμαι σιγουρος οτι ακουσες τον Thunder με τις κινεζικες λυχνιες που φοραει.

Μολις ατου αλλαξα λαμπες μεταμορφωθηκε. ανοιξε πιο πολυ, φαζριζε λιγοτερο και ειχε λιγο καλυτερα καθαρα αν και προσωπικα μου αρεσει πολυ το καθαρο του καναλι. Επισης περνει οτι πεταλι του εω πεταξει παρα πολυ καλα....και η λουπα του ειναι πολυ καθαρη και αψογη. εαν τον συνδιασεις και με την καμπινα του Orange PPC 112 η 212 open back θα καταλαβεις τι λεω. Εαν εισαι αθηνα μπορουμε να κανονισουμε να τον ακουσεις σπιτι μου.

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ειχα δοκιμασει και τον AD30...Οπως ειπες ωραια ρυθμικα (πιο vintage απ οτι ο TH30) αλλα με το καθαρο καναλι του TH30 και βοηθεια πεταλιων αλλα και με σωστες ρυθμισεις στο dirty channel του ΤΗ30 βγαζεις ωραιο lead tone...δοκιμασε και με ενα transparent boost

 

Αυτος ο ηχος σου αρεσει?

 

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την προταση.κοιτα σκοπευω το επομενο σαββατο να βγω για να δοκιμασω τους διαφορους ενισχυτες και προφανως και θα παω να δοκιμασω τον thunder kai tn rockeverb.Αυτο που με ξενερωνει περισσοτερο στον thunder ειναι η ελλειψη three band eq

 

 

 

πολυ καλο το κομματι μαμει.Καλος ο ηχος παρομοιο εχω βγαλει με τον ad30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την προταση.κοιτα σκοπευω το επομενο σαββατο να βγω για να δοκιμασω τους διαφορους ενισχυτες και προφανως και θα παω να δοκιμασω τον thunder kai tn rockeverb.Αυτο που με ξενερωνει περισσοτερο στον thunder ειναι η ελλειψη three band eq

 

 

 

πολυ καλο το κομματι μαμει.Καλος ο ηχος παρομοιο εχω βγαλει με τον ad30

 

Το Shape knob που εχει πιστεψε με κανει οτι θελεις. δε μου λειψε καθολου το 3 band EQ.

Τωρα εαν θες περισσοτερες επιλογες εχω δοκιμασει EQ στο effects loop και δουλευει αψογα.

 

Επισης τον ad30/rockevrb 50 ξεχασε το για παιξιμο στο σπιτι. δε μπορεις να τον ανοιξεις. O TH30 me to watt scaling που εχει δουλευει αψογα σε σπιτι.

 

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα ελαχιστες φορες ο ενισχυτης θα ειναι στο σπιτι.Για προβα και live θα ειναι η χρηση τους σχεδον αποκλειστικα.παντως νομιζω οτι εδω στο νοιζ ειχε πει για τον thunder οτι οντως του ελλειψε το 3 band eq ακομα και με equaliser.Θα τον δοκιμασω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου