Προς το περιεχόμενο

Marshall, Hiwatt, Orange η κατι αλλο?


fm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον JTM-45 τον προτιμω προσωπικα χιλιες φορες απο τον Plexi. Υπαρχουν βεβαια απειροι κιθαριστες που θα διαφωνουσαν.

Βεβαια για να κατορθωσεις να τους ''βρωμισεις'' με σεβαστη ποσοτητα overdrive πρεπει να κανεις τα αυτια σου να ματωσουν...

 

Ωστοσο σαν κιθαριστικη ''παλετα'' για τον ηχο σου τα καθαρα του JTM ειναι ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΑ τοσο σε ''stand alone'' χρησεις οσο και για βαση για πεταλια.

 

Δεν εχεις παρα να κανεις μια βολτα απο το Guitar Store να τον δοκιμασεις, αν τον εχουν ακομα.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@ G.K. δηλαδη καλυτερη αγορα ο gtm-45 απο τον plexi?με ενδιαφερει και το drive τους αλλα δεν περιμενω απο αυτους να παιξω πχ pantera (χωρις βοηθεια τουλαχιστον).γενικοτερα τεινω περισσοτερο στο να απιρνω το drive για αυτα που θελω με τν μπαντα (stoner mayhem0 απο πεταλια και οχι απο τον ενισχυτη.Που μπορω να βρω γενικοτερα τους marshall για να τους δοκιμασω?

 

Καλησπέρα , ο jtm φοράει ΚΤ66 ενώ ο jmp EL34 ή 6L6 αναλόγως τι μετασχηματιστή τροφοδοσίας του έχει ο κατασκευαστής . Συνήθως οι EL34 και οι 6L6 είναι μάλλον λίγο πιο κατάλληλες για το λίγο extra gain που θές να φτάσεις . Επειδή έχω ακούσει στον ίδιο ενισχυτή αυτές τις τρείς λάμπες έφτασα στο συμπέρασμα οτι οι KT66 ήταν λίγο bluesy και κάπως fuzzαριστές στα μπάσσα και στα πρίμα ενώ οι EL34 και οι 6L6 είχαν πιο solid μεσαία και πιο tight μπάσσα . Επίσης αν θέλεις clean headroom πρέπει να έχεις απο 50 εως 100 watt και ενισχυτή που κατασκευαστικά απο το design του να μήν σπάει νώρις .

 

Ρέπλικές των JTM και JMP αλλά και πολλούς handwired ενισχυτές φτιάχνει επίσης και ο Κουρμπής στα Εξάρχεια όπου θα σου πρότεινα να πάς μια βόλτα να τους ακούσεις γιατί η δουλειά που έχει ρίξει είναι αξιοθαύμαστη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο jtm φοράει ΚΤ66 ενώ ο jmp EL34 ή 6L6 αναλόγως τι μετασχηματιστή τροφοδοσίας του έχει ο κατασκευαστής .

 

Θες να πεις οτι ο JTM 45 ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να πωλειται με ΚΤ66 (η Marshall τον πουλαει,τον reissue με 5881 αν και ευκολα αλλαζουν ),τωρα 50αρι & 100αρι plexi MARSHALL με 6L6  δεν εχω δει να πουλαει ποτε η Marshall,ισως θα επρεπε να ελεγξεις λιγο τις πηγες σου. 

 

ΟΛΟΙ οι vintage Plexi Marshall (JTM 45,1987X.1959 SLP) εχουν μια χαρα headroom (τουλαχιστον σε εντασεις που δεν...σκοτωνουν) οποτε μια χαρα καθαρα θα εχει ο αγοραστης τους (αναλογα παντα και με την κιθαρα που παιζει),ειναι δε πολυ δυσκολο (και στους 3) να παρεις φυσικο βρωμικο ηχο μια και πρεπει να τους ανοιξεις ΠΟΛΥ με κινδυνο να κουφαθεις ή να σε διωξουν απο τη μπαντα,το προβαδικο ή (ακομα χειροτερα) τη σκηνη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να πεις οτι ο JTM 45 ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να πωλειται με ΚΤ66 (η Marshall τον πουλαει,τον reissue με 5881 αν και ευκολα αλλαζουν ),τωρα 50αρι & 100αρι plexi MARSHALL με 6L6  δεν εχω δει να πουλαει ποτε η Marshall,ισως θα επρεπε να ελεγξεις λιγο τις πηγες σου. 

 

 

Ι know αλλά δεν αναφερόμουν στους plexi Marshall .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το overdrive των ενισχυτων αυτων το θελω περισσοτερο ως εναλλακτικη εαν ποτε το χρειαστω σε καποια περισταση(ετσι κι αλλιως στα σχεδια ειναι και η αγορα ενος booster) καθως ο ενισχυτης θα παραμενει στο προβαδικο(ειναι δικος μας ο χωρος)και θα βγαινει μονο για live.Πιστευω οτι και με μια καμπινα 2χ12 μια χαρα ενταση και headroom θα εχω οταν τον χρησιμοποιω.Αλλιως παμε σε hiwatt ;D.Για καμινα καμια προταση?

Μεχρι στιγμης αποφασισα αν ειναι να ακουσω απο κοντα τους δυο marshall και τον hiwatt το hi gain μιας και προσφερθηκε συμφορουμιτης που ειναι κατοχος αυτου.Για τους hiwatt που λινκαρα απο ebay,ξερει ρε παιδια κανεις γερμανικα? 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τους λινκαρισμενους ενισχυτες (χαηγουατ).

Ο πρωτος ειναι στην αμερικη.

Ο δευτερος αποτι φαινεται στελνει μονο γερμανια.

Να προτεινω εγω μιας και θες προσωπικο ηχο για στονερ να αγορασεις κατι σε φαση kt88 6l6 ελ34 και ετσι για να πετυχεις κατι αρκετα δυνατο και μπασσο. Μιας και θες ομως κατι για να δεχθει βασικα πεταλια μηπως να πας σε καμια μεσης τιμης "πεταλομηχανη" ? Εγω στην θεση σου βεβαια θα εριχνα και καμια ματια σε ενισχυτεσ μπασσου (kyuss) (μπες δες τομαν) θα εχωνα κανα μπιγκ μαφ μπροστα και θα γινοταν ο χαμοοοος

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε και τους VINTAGE MODERN (KT66) & JCM2000 "χαριζονται" 2 νομιζω στις αγγελιες.

 

Τελος αν ειναι να τα σκασεις για βρεττανικο κεφαλι παρε αυτον

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=67877

 

να ησυχασεις για ΠΑΝΤΑ. (ουδεμια σχεση εχω με τον πωλητη)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη, και οι καιροί χαλεποί...

Γιατί δεν παίρνεις ένα φτηνό καλό λαμπάτο στα watt που σου χρειάζονται πραγματικά, με υπέροχα καθαρά, πολύ ωραίο crunch και πολύ pedal friendly? Στη συνέχεια χώνεις και τα πεταλάκια σου και καθάρισες όμορφα και οικονομικά. Bugera v22, με μια 2χ12 της προκοπής με 500€ είσαι έτοιμος  ;)

Τώρα αν σου περισσεύουν και θέλεις τέρας φίρμα, αγνόησε το post μου  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος αν ειναι να τα σκασεις για βρεττανικο κεφαλι παρε αυτον

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=67877

 

να ησυχασεις για ΠΑΝΤΑ. (ουδεμια σχεση εχω με τον πωλητη)

 

Αν θες Marshall ο Germino πρεπει να ειναι η πρωτη (με διαφορα) επιλογη σου, η τιμη ειναι πολυ καλη για την ποιοτητα του ενισχυτη. Γκαζι σε σπιτι δε θα μπορεσεις να παρεις με τιποτα ομως. Αν ειναι να χρησιμοποισεις πεταλια για γκαζι κοιτα και 70's Silverface Fender. Πολυ πιο φθηνοι ετσι θα σου μεινουν χρηματα για καλη καμπινα, εξισου σημαντικο για τον ηχο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ δεν θέλω να μπω σε λεπτομέριες, αλλά λες κάπου ότι θέλεις να φτιάξεις τον δικό σου ιδιαίτερο ήχο. Για κάτι τέτοιο θα πρέπει να κάνεις αντισυμβατικές επιλογές.

 

Για stoner ήχο θα πρότεινα έναν ενισχυτή Orange από αυτούς που έχουν προταθεί εδώ μέσα (30watt είναι αρκετά). Τη διαφορά θα τη κάνεις εάν μαζί του επιλέξεις και μια καμπίνα μπάσου ή έναν συνδιασμό καμπίνας κιθάρας και ενός 15¨ ηχείου ή 2χ10"  μπασοκαμπίνας, μπορείς να αυτοσχεδιάσεις.

 

Εν τέλει όταν είναι να επιλέξεις μεταξύ τόσο καλών μηχανημάτων, μη κολλάς, είναι όλα έμπιστα λαμπάτα τέρατα και δεν θα σε απογοητεύσουν. Αυτή η λεπτομεριακή σύγκριση με τις λάμπες του καθενός δεν είναι καθόλου ροκενρολ και δεν την καταλαβαίνω, είναι περισσότερο η φάση του ¨κουβέντα να γίνεται¨ που ειναι οκ για καφέ αλλά όχι για να πας να παίξεις. Αλλά εντάξη σε φόρουμ είμαστε, it's ok.

 

καλες αγορές!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου