Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με TC Electronics X4 Flashback


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

 

Πριν 1,5 χρόνο αγόρασα το συγκεκριμένο πετάλι b-stock από τον Thomann.

Σχεδόν αμέσως μου έβγαλε πρόβλημα το πρώτο και το τελευταίο footswitch στο delay mode, δηλαδή όταν επέλεγα το αποθηκευμένο delay στη θέση Α δεν ενεγοποιούνταν πάντα και το tap tempo δεν δούλευε κατά 60%.... πότε δούλευαν και πότε όχι και τα 2 footswitch.

 

Το καλοκαίρι φέτος τα έστειλα κανονικά στον thomann και τα επέστρεψαν αφού μου είπαν πως άλλαξαν footswitch. Παρόλα αυτά το tap tempo δε διορθώθηκε. Το πρώτο footswitch φάινεται να λειτουργεί οκ μέχρι τώρα. Επαναλαμβάνω, όλα αυτά στο delay mode διότι στο looper mode δεν βλέπω να έχουν πρόβλημα.

 

Μόλις έστειλα mail στον thomann για να το ξαναεπιστρέψω για service όμως αυτό που με προβληματίζει είναι ότι 1)το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο στο delay mode γεγονός που δείχνει ότι το πρόβλημα δεν είναι στο footswitch αλλά κάπου αλλού (software, πλακέτα, τσιπ) και 2)λίγο που έψαξα στο google είδα να έχουν κι άλλοι το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κατόχους του ίδιου πεταλιού αν έχουν δει το ίδιο πρόβλημα και γενικά αν έχουν κάποια άλλη πληροφορία που μου ξέφυγε.

 

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχα ποτε προβλημα με το συγκεκριμενο πεταλι, το εχω 1 χρονο κοντα. Δοκιμασες να κανεις update  το firmware?

 

http://www.tcelectronic.com/flashback-x4-delay/support/

 

 

Αλλιως επικοινωνησε κατευθιαν με την Tc θα σου απαντησουν αμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, firmware update είχα κάνει πριν το στείλω για service την πρώτη φορά χωρίς να δω κάποιο θετικό αποτέλεσμα.

 

Όταν έψαξα στο google τα πρώτα αποτελέσματα ήταν στο φόρουμ της TC όπου ουσιαστικά δεν ελέγαν κάτι καινούριο (στείλτο για service, κάνε update).

 

Κάτι άλλο που με αγχώνει είναι ότι διάβασα εδώ στο νόιζ παλιότερα ότι η TC γενικά δεν έχει και το καλύτερο software support, αλλά και πάλι δεν έχω προς το παρόν κάποια άλλη εμπειρία σε αυτό.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δεν χανεις τπτ να το ξανακανεις update και να επικοινωνησεις μαζι τους. Ελπιζω να βρεις την ακρη ειτε με την Tc ειτε με Thomann γιατι ειναι πολυ καλο πεταλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και ναι, έχεις δίκιο, θα κάνω ακόμα ένα update.

 

Από εκεί και πέρα, η αλήθεια είναι ότι όλο αυτό το διάστημα δεν το χάρηκα το πετάλι αυτό... προχθές είχα live και με εκνεύρισε τόσο με το tap tempo που θα το κλωτσούσα.

 

Όπως και να έχει, περιμένω νέα από thomann και το συντομότερο προχωράω και στο update.

 

 

 

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το update στο firmware δε βοήθησε και πάλι.

Το πετάλι έφυγε σήμερα για Thomann.

 

Εξακολουθεί να με ενδιαφέρει η εμπειρία σε αντίστοιχα προβλήματα με το συγκεκριμένο πετάλι από κατόχους του.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου