Προς το περιεχόμενο

Boss GT-8 και BOSS GT-10B με USB στο Nuendo


hartzoul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιώντας το nuendo 3, έχουμε μια ηλεκτρική κιθάρα πεταλιέρα BOSS GT-8 και το μπασο Βoss GT-10B.

Λέμε αν συνδέσουμε κάθε πεταλιέρα μέσω USB  με το PC, αντί για καρφιά ή XLR.

 

Θα μπορούμε να στείλουμε ήχο στο nuendo    M A Z I    με τα effects της κάθε πεταλιέρας sto nuendo?

 

Είναι πρακτικό να παίξουμε με USB, ή θα έχουμε προβλήματα....?

 

Την πεταλιέρα του Μπασου την συνδέσαμε προχτες, βάλαμε driver, την είδε το pc, αλλά στο nuendo δεν κατάφερα να την κάνω να παίξει.

 

Αν κάποιος έχει δοκιμάσει ήδη το usb σε κάποια απο τις πεταλιέρες αυτές, ή άλλες σχετικές (ΒOSS)  με το nuendo, ας μας φωτίσει!

 

Ευχαριστούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru
...έχουμε μια ηλεκτρική κιθάρα πεταλιέρα BOSS GT-8 και το μπασο Βoss GT-10B.

Λέμε αν συνδέσουμε κάθε πεταλιέρα μέσω USB  με το PC, αντί για καρφιά ή XLR.

Η δικιά σου GT-8 έχει USB ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχει USB, και η GT-8, και η GT-10B

 

Ρωτάω αν κάποια απο τις δύο -ή και οι δύο στην καλύτερη- μπορούν να παίξουν στο nuendo με USB, αντι για καρφιά, με τα effects τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να στείλεις ήχο (Audio) μέσω USB? Ή σήματα midi

Στο γράφω έτσι, για να καταλάβεις το "παράλογο" του αιτήματος.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναι, έχει USB, και η GT-8, και η GT-10B

 

Ρωτάω αν κάποια απο τις δύο -ή και οι δύο στην καλύτερη- μπορούν να παίξουν στο nuendo με USB, αντι για καρφιά, με τα effects τους....

Μιλάς για την παρακάτω πεταλιέρα.

http://www.roland.com/products/en/GT-8/index.html

Και σε ξαναρωτάω. Η δικιά σου Boss GT-8 έχει USB ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θα πρέπει να πας στο ASIO Multimedia Setup και να ενεργοποιήσεις τις εισόδους απ'τις πεταλιέρες, εφόσον είναι συνδεμένες και οι δύο στον υπολογιστή, για να μπορέσει να δει όλες τις επιλογές.

Αφού ενεργοποιήσεις απο το ASIO Multimedia Setup, άνοθξε το NUENDO και θα πας στο Device Setup, αν εκεί φαίνονται όλες οι επιλογές στο Input δεν έχεις πρόβλημα.

Άνοιξε ένα κανάλι, επέλεξε απο που θέλεις να πάρει σήμα και λογικά πρέπει να γράφει τώρα.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να στείλω Αudio σημα παιδιά απο την πεταλιέρα, όχι MIDI. Δεν έχει MIDI μαγνήτη η ηλεκτρική κιθάρα, ούτε το Μπάσο. Και ναι, έχει USB και η μία πεταλιέρα, και η άλλη.

 

Να γλυτώσω κανάλια στην κάρτα ήχου θέλω, γιατί τα τύμπανα παίρνουν ήδη 7. Οι φωνές, τα όργανα κλπ.... Βγαίνουμε οριακά στα 16 κανάλια που σηκώνουν οι 2 κάρτες μας (MOTU 8PRE)

 

WilliamSats, σε ευχαριστώ, θα δοκιμάσω, κι ελπίζω να βγάλω έτσι άκρη. Θα ενημερώσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θα πρέπει να πας στο ASIO Multimedia Setup και να ενεργοποιήσεις τις εισόδους απ'τις πεταλιέρες, εφόσον είναι συνδεμένες και οι δύο στον υπολογιστή, για να μπορέσει να δει όλες τις επιλογές.

Αφού ενεργοποιήσεις απο το ASIO Multimedia Setup, άνοθξε το NUENDO και θα πας στο Device Setup, αν εκεί φαίνονται όλες οι επιλογές στο Input δεν έχεις πρόβλημα.

Άνοιξε ένα κανάλι, επέλεξε απο που θέλεις να πάρει σήμα και λογικά πρέπει να γράφει τώρα.

 

Θα εκπλαγώ πολύ εάν κάνεις κάτι. Η κιθάρα σου παράγει ήχο μέσω καρφιού, η midi πόρτα της πεταλιέρας σου μεταφέρει midi πληροφορίες...

Η επεξεργασία του ήχου που γίνεται, πάλι σε Audio σήμα μετατρέπεται και έτσι (με καρφί) βγαίνει.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και ναι, έχει USB και η μία πεταλιέρα, και η άλλη.

Η δικιά σου Boss GT-8 έχει USB. Περίεργο.

Γιατί η δικιά μου Boss GT-8 δεν έχει USB;

Θα τους κάνω μήνυση. Με γελάσανε !!!

Θα σε παρακαλούσα πάρα πολύ να ανεβάσεις μία φωτογραφία από την δικιά σου GT-8 να κάνω τα παράπονά μου εκεί που πρέπει.

Παρακάτω είναι η φωτό της δικιάς μου Boss GT-8 χωρίς USB.

bossgt8.thumb.jpg.f1992b07476e7103354250bec6bdc744.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εκπλαγώ πολύ εάν κάνεις κάτι. Η κιθάρα σου παράγει ήχο μέσω καρφιού, η midi πόρτα της πεταλιέρας σου μεταφέρει midi πληροφορίες...

Η επεξεργασία του ήχου που γίνεται, πάλι σε Audio σήμα μετατρέπεται και έτσι (με καρφί) βγαίνει.

Εγώ το είπα σε περίπτωση (λέμε τώρα) που έχει USB (πραγματικά δεν έχω προσέξει ποτέ αν έχει ή όχι, αλλά για να το λέει ο Μανώλης...), δεν είπα οτι θα πάρει audio απ'το MIDI.

Βέβαια αυτό που έγραψα ισχυεί για όλα τα USB Interfaces. Τώρα είτε έχει η δικιά του, είτε όχι... Who Knows

http://www.dailymotion.com/video/x2j26k_jimi-hendrix-band-of-gypsys-who-kno_music

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου