Προς το περιεχόμενο

Boss GT-8 και BOSS GT-10B με USB στο Nuendo


hartzoul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ το είπα σε περίπτωση (λέμε τώρα) που έχει USB (πραγματικά δεν έχω προσέξει ποτέ αν έχει ή όχι, αλλά για να το λέει ο Μανώλης...),

Και να έχει ρε Βill η πεταλιέρα, η κιθάρα δεν έχει φτιαχτεί για να στέλνει τους ήχους της μέσω USB...εκτός από κάτι κιθάρες Berigher που έχουν USB!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάντα περνούσα την GT-8 από SPDIF και ήμουν υπερ ευχαριστημένος...ο μόνος τρόπος να γλυτώσεις τα AD/DA convertions που κανουν "ζημιά" στον ήχο...

 

πάντως και εγώ για χρόνια δουλεύω NUENDO 3.2...αποτι θυμαμε connections...και απλά ενεργοποιείς τα BUS που σχετίζονται με την κάρτα ήχου σου...και στην τελική προσθετείς τα tracks και επιλέγεις το BUS που ενεργοποίησες...

 

 

...και εγώ ψήνομαι να δω φώτο από την GT-8 με USB...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και να έχει ρε Βill η πεταλιέρα, η κιθάρα δεν έχει φτιαχτεί για να στέλνει τους ήχους της μέσω USB...εκτός από κάτι κιθάρες Berigher που έχουν USB!!!!

Τόσο η GT-10 όσο και η GT-10B κάνουν audio streaming μέσω USB.

 

Όσο για την GT-8 (τουλάχιστον την δικιά μου που δεν έχει USB), για αρκετά καθαρότερο ήχο, μόνο μέσω SPDIF (όπως ανέφερε πιό πάνω ο alexi) κάνοντας bypass τα εσωτερικά DAC. Φυσικά και παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην ποιότητα, καθαρότητα αλλά και στον όγκο του ήχου το εξωτερικό DAC που θα χρησιμοποιήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά.... Εγινε τραγικό λάθος...

 

Λοιπόν, εγώ παίζω ακουστική απλά επειδή ασχολούμαι με internet, έστειλα το μήνυμα για χάρη του ηλ. κιθαρίστα. Κατάλαβα λάθος, η GT-8 δεν έχει USB..... έχετε δίκιο παιδιά, μη βαράτε... :'(

 

Συγνώμη, ξέρω είναι σπαστικό να γράφουμε λάθη ή ασάφειες εδώ....

 

Εχει όμως η GT-10 (USB), οποτε εκει θα δοκιμάσω την συμβουλή του WilliamSats.

 

Οσον αφορά τώρα την GT-8, επειδή υπάρχουν καλώδια-μετατροπείς από MIDI σε  USB, αυτό δεν σημαίνει ότι θα μπορούμε να κάνουμε κάτι για να στείλουμε σήμα στο PC χωρίς να περάσουμε από την κάρτα ήχου, έτσι?  Μόνο με MIDI μαγνήτη στην κιθάρα γίνεται, να φανταστώ, σωστά?  Μιας και η έξοδος MIDI της πεταλιέρας μόνο midi Πληροφορία αποστέλει...

Sorry again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορά τώρα την GT-8, επειδή υπάρχουν καλώδια-μετατροπείς από MIDI σε  USB, αυτό δεν σημαίνει ότι θα μπορούμε να κάνουμε κάτι για να στείλουμε σήμα στο PC χωρίς να περάσουμε από την κάρτα ήχου, έτσι?  Μόνο με MIDI μαγνήτη στην κιθάρα γίνεται, να φανταστώ, σωστά?  Μιας και η έξοδος MIDI της πεταλιέρας μόνο midi Πληροφορία αποστέλει...

Sorry again

Τι να το κάνεις αυτό?

Το MIDI της πεταλιέρας είναι για εντολές και όχι ήχο.

Αν θέλεις πάρε ένα μικρό USB interface όπως το UCA-202 της Behringer και κάνε δουλειά με αυτό.

http://www.behringer.com/EN/Products/UCA202.aspx

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

o.k.

Τελικά έχουμε τις ίδιες πεταλιέρες. Πάει η μήνυση.  ;D

 

Οπότε...

Για την GT-8, ΔΕΝ μπορείς να την συνδέσεις μέσω MIDI στον υπολογιστή, διότι το MIDI της GT-8 υπάρχει απλά για να μεταφέρει πληροφορίες τύπου Patch Data. Δηλαδή, να μεταφέρεις τους συνδυασμούς και ρυθμίσεις των εφφέ μέσω MIDI στον υπολογιστή ή σε άλλη MIDI συσκευή εγγραφής, απλά και μόνο για λόγους αποθήκευσης (backup) ή edit. Τίποτε άλλο.

 

Για να μεταφέρεις τον ήχο από την GT-8 σε εξωτερική συσκευή ανάγνωσης ή και εγγραφής όπως για παράδειγμα ο Η/Υ, θα πρέπει να στείλεις σήμα μέσω της αναλογικής εξόδου (έξοδος καρφί) προς την κάρτα ήχου του Η/Υ ή μέσω της ψηφιακής εξόδου SPDIF σε μετατροπέα και από εκεί στον Η/Υ. Εκτός κι αν η κάρτα σου διαθέτει ψηφιακή είσοδο SPDIF.

Εάν δεν διαθέτει SPDIF σε μορφή COAXIAL (δλδ καλώδιο ομοαξωνικό όπως της GT-8) και διαθέτει SPDIF σε μορφή OPTICAL (δλδ οπτική ίνα), τότε αγοράζεις έναν απλό μετατροπέα από COAXIAL σε OPTICAL και αντίστροφα.

 

Τώρα, ελπίζω να κάνεις δουλειά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παίδες... είναι για μπαρούφα Hall of Fame το θέμα!

hartzoul, μπορεί να 'ναι δωρεάν οι απαντήσεις εδώ, αλλά καλό είναι να ξέρεις τι ρωτάς βρε φίλε. Ευτυχώς που είχαν την υπομονή να καταλάβουν οι άνθρωποι το ζητούμενο τελικά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο yameth... Ζητώ και πάλι συγνώμη. Next time θα είμαι πιο σαφής.

 

Μια τελευταία ερώτηση, (κυρίως προς τον WilliamSats):

Θα μπορέσει το nuendo να δει το U-Control UCA202 ως VST-instrument,

ούτως ώστε να δρομολογηθεί μετά ο ήχος σε κάποιο κανάλι του Nuendo?

Αυτό μόνο, για να μην το πάρω τζάμπα, μιας και φαίνεται να είναι πολύ βολικό και φθηνό για να είναι αληθινό....

 

Δηλαδή με κανα-δυο USB hubs  και μερικά U-controls, δεν χρειάζεσαι ούτε (ακριβές) κάρτες ήχου...? (Πάλι κοτσάνες ρωτάω?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Θα μπορέσει το nuendo να δει το U-Control UCA202 ως VST-instrument,

Οχι δεν είναι VST-instrument για να το δει έτσι. Είναι κάρτα ήχου το UCA202.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1434.jpg

Λοιπόν, όπως είπε το αφεντικό, η UCA202 ή 222 (whatever) είναι κάρτα ήχου που θα μπορούσες να συνδέσεις τα output Left & Right της πεταλιέρας για να έχεις περισσότερες εισόδους (περαν της PRE8), αφού η PRE8 δεν σου φτάνει (μιλάς για live ηχογράφηση έτσι?).

 

Η κάρτα σου έχει Optical Input, αλλά μήπως θέλει κάτι σε Lightpipe I/O για να δουλέψει? (εκεί πας αλλού όμως...)

Δες το manual τι λέει για το Optical Input.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου