Προς το περιεχόμενο

Τα πετάλια που περάσαν απ'τα πόδια μου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Asama Double

~45.000 δρχ - 1999 [Music Produktive Διαμαντόπουλος]

 

Μονή αλυσίδα

Πάρα πολύ καλή κατασκευή

Έσπαγε σε 2 πετάλια

Θεωρούταν απομίμηση του Iron Cobra 1 καθώς φημολογούταν ότι η Asama ήταν θυγατρική της Tama.

Το καλύτερο “entry level” πετάλι στα λεφτά του που έχω παίξει.

 

Tama Iron Cobra 2 Double

~140.000 δρχ – 2001 [Τρίμης]

 

Πρώτη έκδοση του Iron Cobra 2 (Το 1ο Cobra ήταν ασημί με πιο λεία επιφάνεια και κάτι μαυρες σκαλιστές ευθείες γραμμές στα πλάγια αν θυμάμαι καλα)

Το Cobra 2 είχε ότι υπάρχει στα σημερινα Cobra χωρίς cobra coil και χωρις τις μικροβελτιώσεις που έχουν τα σημερινά Cobra.

Δεν έσπαγε σε 2 πετάλια (τα τωρινά σπάνε και θέλουν κάποια extra parts)

Θεωρούταν το top πεταλι στα λεφτά του εκείνη την εποχή.

Εμένα δε μου έκατσε ποτέ και ξενέρωσα. Μετά λόγο σπουδών παράτησα τα τύμπανα και το πούλησα.

 

Stagg Double

~120.00€ - 2005 [Τρίμης]

 

Δειλά, δειλά ξαναξεκίνησα τύμπανα και πήρα ένα φτηνό και φτηνιάρικο διπεταλάκι για να ξαναπάρω τα πάνω μου.

Μούφα κατασκευή γενικά. Μακριά από τέτoια πετάλια εκτός και αν πρόκειται να βρείτε τα Asama που είχα τότε

 

DW 9002

600.00€ - 2006 [Drumstore]

 

Με μια λέξη...ΦΟΒΕΡΟ

Άψογη κατασκευή, δυνατότητα επιτόπου μετατροπής Turbo ή Accelerator Διπλή αλυσίδα, στιβαρότατη κατασκευή. Μακράν ότι καλύτερο έχω παίξει σε chain drive αλλά ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ και ΔΕΝ σπάει σε 2 πετάλια (τραγικό)

Αν βγεί ποτέ και σε longboard σε φάση Speed Cobra θα το σκεφτώ σοβαρά να το τσιμπήσω αν και θα έχει πολύ αποθαρρυντική τιμή.

 

Pearl Demon Drive Double

450.00€ – 2010 [Noiz Αγγελίες], ή ~650.00€ καινούργιο

 

Από θέμα βιoμηχανικού σχεδιασμού είναι ότι καλύτερο έχει βγει.

Με σχετικά πανευκολή και γρήγορη διαδικασία σπάει σε 2 πετάλια και ξαναγίνεται διπέταλο, γίνεται longboard ή shortboard, έχει άπειρες ρυθμίσεις.

Καταπληκτικό πετάλι αλλά τελικά τα chain drive μαλλον μου πάνε πιο πολύ.

 

 

DW 5002 AD3

250.00€ - τέλη 2011 [Noiz Αγγελίες] ή 300.00€ [Thomann] ή 400.00+ [Ελλάδα]

 

Αυτό το τσίμπησα για να έχω ένα διπέταλο της προκοπής για τις πρόβες. Με τη μπαντα κάνουμε 2-3 πρόβες τη βδομάδα και βαριόμουν να κάνω τη διαδικασία μετατροπής του Demon Διπλό σε Μονά και αντίστροφα όλη την ώρα.

Όταν το έβαλα στην πρώτη πρόβα κατάλαβα αμέσως τη διαφορά του direct drive με το chain drive και η αλυσίδα τελικά είναι άλλη φάση. Το direct είναι για πολύ γρηγορα παιξιματα καλό, το chain drive είναι «πιο πεταλι».

Νομίζω σπάει σε 2 πετάλια αλλά δε μπήκα στη διαδικασία. Πολύ καλό για τα λεφτά του.

 

Tama Speed Cobra (2 μονά)

180.00€ έκαστο – 2012 [Τρίμης]

 

Στην αρχή ξενέρωσα όταν βγήκε. Σκέφτηκα «καλα είναι δυνατόν να βγάζει καινούργιο πετάλι και να μην είναι direct drive?»

Φυσικά και είναι, απλά είχε σα marketing άλλο target group. Στόχευσε σαυτους που γουσταρουν τα longboards αλλά θελουν την αίσθηση της αλυσίδας.

Η κατασκευή είναι πολύ καλή όπως όλο το hardware της Tama, το footboard είναι καταπληκτικό, πιο μακρύ από του demon drive. Το Cobra Coil μου φαίνεται ανούσιο.

Έχει αρκετές ρυθμίσεις λιγότερες από του demon drive αλλά είναι πιο ευκολορύθμιστο.

Η τιμή του είναι πολύ καλή. Το Speed Cobra Double σπάει σε 2 πετάλια αλλά και πάλι θέλει ανταλλακτικά, θελει σίγουρα το paraclamp. Τωρα αν θέλει κ κατι άλλο δεν το ξέρω.

Ακόμα δε μπορώ να σχηματίσω άποψη αφού το πήρα σήμερα το ρυθμισα και έπαιξα στο practice kit σε λαστιχα.

 

Είδατε ότι περάσαν αρκετά πετάλια από τα πόδια μου. Έχω κρατήσει όλα τα πετάλια παραπάνω από 2 χρόνια το καθένα και τα έχω «ξεφτελίσει» στο ψάξιμο όσον αφορά τις ρυθμίσεις τους.

 

Functions-Features:

Ένα πετάλι δεν υπάρχει λόγος να έχει απειρες ρυθμίσεις όπως πχ το demon drive ή το axis. Χάνεις τη μπάλα μεχρι να βρείς την κατάλληλη ρύθμιση.

 

Engineering:

Πρέπει όμως να έχει το βιομηχανικό σχεδιασμό του demon drive ή του axis ειλικρινά είναι έργο τέχνης το demon. Axis δεν επαιξα ποτέ όσο χρειάζεται για να σχηματίσω ολοκληρομένη άποψη. Αλλά το demon είναι κατασκευασμένο με γνώμονα το axis και είναι ολοφάνερο.

 

Construction:

Καθαρά θεμα γουστου. Άλλοι θελουν στιβαρα άλλοι πιο βαρια πετάλια.

 

Chain drive / Direct drive:

Πάλι καθαρά θέμα γουστου ή θέμα στυλ μουσικής. Εαν παίζεις thrash, death κλπ και βαράς 16α στα 200bpm το direct drive πιθανόν να βολέψει/διευκολύνει πιο πολύ.

 

Σε γενικές γραμμές λοιπόν δεν υπάρχει αυτό που λέμε «Ποιό είναι το καλύτερο πετάλι?»

Κατασκευαστικά και σχεδιαστικά ίσως να μπορείς να βάλεις μέτρο συγκρισης.

 

Αλλά το θέμα της αίσθησης είναι υποκειμενικό.

 

Το καλύτερο πεταλι κατεμε είναι αυτό που βολεύει, ανταποκρίνεται σε αυτά που θες και έχεις συγρόνως και την αγοραστική δυνατότητα να το πάρεις.

 

Ένα διπέταλο καλό είναι να σπάει σε 2 και το αναποδο για την ώρα αναγκης αλλά για να είμαι ειλικρινής το να έχεις ενα διπέταλο στην άκρη για πρόβες κανα live ktl είναι καλή λύση γιατί είναι ψιλοβαρετο το σπάσε-ξαναένωσε, ξαναρύθμισε το κοκ κτλ.

 

Για μένα τα καλυτερα πετάλια (το speed cobra δεν το βαζω γιατι ουσιαστικά δεν το έπαιξα ακομα) είναι:

 

(βασικά με εξαιρεση το stagg όλα καλα είναι)

 

Όσον αφορά την αίσθηση:

DW 9000

DW 5000

Demon Drive

Asama

Iron Cobra

Stagg

 

Όσον αφορά το βιομηχανικό σχεδιασμό:

Demon Drive

Asama

DW 9000

Iron Cobra

DW 5000

Stagg

 

Όσον αφορα τη ποιότητα κατασκευης:

DW 9000

Demon Drive

Iron Cobra

DW 5000

Asama

Stagg

 

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρε beeros,τι να γράψουμε και εμείς οι καημένοι απο κάτω?Μας είπες για 5002,Iron Cobres,Demones που οδηγουν!!!Χαχα....Μπορείς πάντως σίγουρα να κάνεις σύγκριση 2-3 πεταλιών ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρε beeros,τι να γράψουμε και εμείς οι καημένοι απο κάτω?Μας είπες για 5002,Iron Cobres,Demones που οδηγουν!!!Χαχα....Μπορείς πάντως σίγουρα να κάνεις σύγκριση 2-3 πεταλιών ;)

 

Ειμαι μεγάλο gear slut !

 

Δε το παρακάνω τώρα τελευταια, δε παίζουν κ φράγκα. Αλλά πετάλια γουστάρω να δοκιμάζω. Βέβαια ο πρωτος μηνας + του καινουργιου πεταλιού είναι σπαστικός για να το συνηθήσεις κ να μαθεις τα χουγια του κ τις ρυθμίσεις του.

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσες οι εμπειρίες σου Σπύρο! Σε ευχαριστούμε που τις μοιράστηκες!

 

Επιπροσθέτως έχω γράψει και εγώ ενα άρθρο για τα πετάλια γενικότερα, ρίξτε μια ματιά:

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=557

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι στοίχημα ότι οι περισσότεροι που μπήκαν στο θέμα αυτό είναι κιθαρίστες και μπήκαν καταλάθος... ;D

 

Ε GAS-ακικο forum είναι κατα το πλείστον εδώ τι περιμένεις; :P

(η αλήθεια είναι ότι στο drum section συνήθως γίνεται παραπάνω λόγος για τεχνική anyway)

 

δεν ήταν ξενερωτικό πάντως, αφού έχει το στυλ της αναδρομής στο χρόνο με τεχνικές λεπτομέριες!

 

και όντως τα ονόματα των πεταλιών θα μπορούσαν να ναι και κιθαριστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσες οι εμπειρίες σου Σπύρο! Σε ευχαριστούμε που τις μοιράστηκες!

 

Επιπροσθέτως έχω γράψει και εγώ ενα άρθρο για τα πετάλια γενικότερα, ρίξτε μια ματιά:

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=557

 

 

Πολύ ωραίο!Θα προσπαθήσω να το "περάσω" μέσα στο μυαλό μου!Μπράβο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι μεγάλο gear slut !

 

Βέβαια ο πρωτος μηνας + του καινουργιου πεταλιού είναι σπαστικός για να το συνηθήσεις κ να μαθεις τα χουγια του κ τις ρυθμίσεις του.

 

 

Εκεί βρίσκω εγώ μια απο τις γλύκες των πεταλιών:PΤο πιο όμορφο "σπάσιμο".Χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου