Προς το περιεχόμενο

Έμμονο Γκρίζο - H Δίψα


haryy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την ευκαιρία της κυκλοφορίας της νέας μας δουλειάς (τον Φλεβάρη ελπίζω :D) σας ανεβάζω ένα κομμάτι που σε λίγο καιρό ελπίζω να έχει και ..οπτικοποίηση. ;)

 

Σχολιάστε ελεύθερα (τα θετικά και τα αρνητικά είναι εξίσου σημαντικά για μας) και ..hope you enjoy it!

 

Cd: Βραδύτητα

3 - Η Δίψα

H_DIPSA.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dunke. To δουλεύουμε από την αρχή του '11 και ελπίζω να υπάρξει θετική ανταπόκριση. Γενικώς στα σόλα είμαστε "φτωχοί" γιατί είμαστε τρίο με ρυθμική (κυρίως) κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο παιδιά πολυ καλή δουλειά, συμφωνώ με τον Πάνο το σολο της κιθάρας είναι λίγο πίσω δεν βγαίνει μπροστά.

 Στα συν ο Ελληνικός στίχος, έχουμε χορτάσει να μην πώ αηδειάσει απο έναρθρες κραυγές καθε είδους.

Μπράβο!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω συνηθίσει να ακούω αρνητικά όσον αφορά το rock με ελληνικό στίχο, οπότε αυτό που λες είναι ευχάριστη έκπληξη. Και εγώ πίστευα ότι δεν ταιριάζει αλλά τελικά νομίζω ότι μετράει το κατά πόσο έχεις κάτι να πεις, πόση αξία έχει αυτό και πως το λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρη τη γνωμη μου στην εχω πει...

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ!

 

Ωραιες ιδεες,ωραιος στιχος,και ΗΧΑΡΑ πλουσια σε αρμονικες με ωραια στερεοφωνια! ;)

Μερακι,ενεργεια και δυτικη αποψη στην παραγωγη,κατι που σπανια ακουμε εντος συνορων...

 

Εντελως υποκειμενικα,θα ηθελα λιιιιγο πιο σφιχτο το μπασο,σα να απλωνει αρκετα στα πολυ χαμηλα.

Επισης,και αυτο το θεωρω σημαντικο:Η φωνη δεν ξεφυγε απο την underground αποψη που την θελει με ελλιπεις χαμηλες και μεσαια που αγγιζουν το phoneline effect.(νταξει,το παρακανα.. ;D)

Την ηθελα πιο ''μεγαλη'',να με αγκαλιασει,ιδιως στα ηρεμα μερη του κομματιου.

Kι αυτο υποκειμενικο ειναι βεβαια αλλα θεωρω οτι η φωνη δινει το στιγμα ενος γκρουπ και το παληκαρι που τραγουδαει εχει γοητευτικη ''σκοτεινια'' και αυτοπαραγομενο γκριζο ;) απο μονος του.

Δε θα το χανε αν το eq της φωνης ηταν πιο mainstream. :)

 

ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταύρο σε ευχαριστώ πολύ για την ειλικρινή άποψη και χαίρομαι που σου άρεσε και που το τοποθέτησες ηχητικά δυτικότερα. :)

Ομολογώ πως αναρωτήθηκα πολύ για την ηχητική κατεύθυνση του cd και για το αν θα μας αντιπροσώπευε και τους 3. Οι ρίζες μας είναι διαμετρικά αντίθετες και ήταν πολύ δύσκολο να τις εκφράσουμε ηχητικά. Στο μυαλό μου είχα '90s grunge/post (εξ'ου και τα ..μεσαία), ελληνικό ήχο, μοντέρνες κιθάρες, heavy, stoner, φυσικά τύμπανα και δυναμικές.

Τώρα τι βγήκε από όλο αυτό το ..σκεπτικό, θα φανεί αργότερα. Το κομμάτι αυτό πάντως είναι από τα τελευταία που γράψαμε και είναι από τα πιο modern/post sounding κατά τη γνώμη μου αλλά κρατάει και τα μεσαία που χαρακτηρίζουν το cd.

Στα φωνητικά είναι περίεργο αυτό που θα πω, αλλά ενώ ήθελα τα φωνητικά να ακούγονται πολύ κοντά, δεν χρησιμοποίησα τα μπάσα του proximity effect, αλλά έκοψα τις χαμηλές ώστε να ακούω περισσότερο τους μικροσκοπικούς ήχους των χειλιών που δίνουν, νομίζω, καλύτερα την αίσθηση της εγγύτητας, περισσότερο και από τον ενδεχόμενο όγκο ενός proximity effect.

 

Καταλαβαίνω πάντως απόλυτα το σκεπτικό σου και σε ευχαριστώ που το εξέφρασες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το τραγούδι... Αν και προτιμώ το η Άνοιξη κουράστηκε... (Ακούω Ατλαντίς :PΤότε ήσασταν 4 αν δεν κάνω λάθος και είχατε και διαφορετικό μπάσο σωστά?)....

Στα του τραγουδιού... Πολύ ωραίο το EQ της φωνής! Γενικά πολύ μου άρεσε... Δύο πράγματα μόνο:

α) Δεν μου άρεσε ο ήχος του μπάσου λίγο... Νομίζω πως είναι πολύ πρίμος/ξύλινος ο ήχος... Σαν να προσπαθήσατε να βγάλετε κάτι από Korn νομίζω στον ήχο του αλλά δεν ταίριαζει (νομίζω)

β) Το σόλο αν κ είναι από αυτού του είδους που μου αρέσουν θα ήθελα να το ακούσω με πιο πολλά εφέ και λιγότερη βρώμα... (αυτό είναι κυρίως προβληματισμός κι όχι αρνητικό)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου