Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή ακουστικής κιθάρας!


nasokosm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Συνήθως τα cutaway έχουν " χειρότερο" ήχο απο μια χωρίς, γιατί χαλάει η συμμετρία του οργάνου, λείπει ξύλο που πάλλεται ,μάζα που χρειάζεται.

 

Αν και η δικιά μου φοράει αμερικάνικο sitka spruce  ΑΑΑ ποιότητας , οι διαφορές μπορεί να είναι: απο τα καμάρια και την τοποθέτησή τους

            απο το γεγονός οτι έριξα στο καπάκι πιο πολλά χέρια νίτρου ενώ θα έπρεπε ακριβώς το αντίθετο!!!

            Απο το γεγονός οτι χρησιμοποίησα bumbiga και όχι παλίσανδρο σχεδόν παντού,

να καταλάβεις έφτιαξα ένα μπράτσο Stratocaster με ταστιέρα απο αυτό το ξύλο και μού βγήκε πιο σκαστός , πιο πρίμος, πιο φάνκυ ο ήχος απο μια reissue..

 

          Κοιταξε θέλει πολύ ψάξιμο, αυτή η κιθάρα φτιάχτηκε για μπαλαντο παίξιμο, κλασικά ακόρντα μέχρι το 5-7 τάστο.

        Εχω φτιάξει αμέσως μετά ένα κιθαρόνι αντιγραφή Gibson Blues king  την έχω βάψει και περιμένει γιάλυσμα!

 

  Επειδή την έχω ακούσει ήδη όταν ήταν σκέτο ξύλο, βγάζει απίστευτο ήχο , πιο ξερά μπάσα πιο πολλές μεσαίες και ήχο για σόλο ακόμα και στο 10-12ο τάστο, μάλον είναι η κιθάρα που περίμενα πολλά χρόνια!

 

  Είδωμεν.

  Καλημέρα.

 

 

 

 

 

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες περι μαζας και ξυλου

 

φυσικα οταν τελειωσεις με την "αντιγραφη" που λες εσυ (γιατι εγω το λεω υπερλαμπρη προσπαθεια) να μας ενημερωσεις  :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο 1,000 (ολογράφως: χίλια μπράβο  ;D ) για τη φοβερή δουλειά που έκανες!

 

Μου άρεσαν και οι δύο κιθάρες στα κλιπ. Η δική σου είχε πολύ γλυκό ήχο, στα ταπεινά αυτιά μου σχεδόν έφερνε ώρες-ώρες σε κλασική (ίσως από τα δυνατά μπάσα της). Η Martin ακουγόταν σφικτή και πολύ ισοροπημένη, έχω μία (άλλο μοντέλο όμως) και ψυλλιάστηκα ότι είναι της οικογενείας.

 

Κάποιες μικρές απορίες: τι gauge χορδές φορούν, είναι και στις δυο το ίδιο; Και πώς είναι η καθεμία από playability;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτική δουλειά!!! Μπράβο μπράβο μπράβο μπράβο!!! ΟΧΙ! Μπράβο...

 

Και κάποια συμβουλή για όσους θέλουν ν' ασχοληθούν αλλά δεν ξέρουν από που ν' αρχίσουν?? Και ρωτά όλους όσους ασχολούνται ήδη με την οργανοποιία.. π.χ. τί να διαβάσουν, τί εργαλεία θα χρειαστουν κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο 1,000 (ολογράφως: χίλια μπράβο  ;D ) για τη φοβερή δουλειά που έκανες!

 

Μου άρεσαν και οι δύο κιθάρες στα κλιπ. Η δική σου είχε πολύ γλυκό ήχο, στα ταπεινά αυτιά μου σχεδόν έφερνε ώρες-ώρες σε κλασική (ίσως από τα δυνατά μπάσα της). Η Martin ακουγόταν σφικτή και πολύ ισοροπημένη, έχω μία (άλλο μοντέλο όμως) και ψυλλιάστηκα ότι είναι της οικογενείας.

 

Κάποιες μικρές απορίες: τι gauge χορδές φορούν, είναι και στις δυο το ίδιο; Και πώς είναι η καθεμία από playability;

 

 

Η κάθε κιθάρα απ αυτές έχει το χαρακτήρα της, καί ο καθε κιθαρίστας επίσης, αυτα που έχω γράψει πρόχειρα δεν είναι παίξιμο ακουστικης κιθάρας ειναι δοκιμές!

 

Οι χορδές της δικής μου ειναι dadario light νομίζω 12 , η  Martin δεν ξερω τι χορδές φόραγε αλλά ήταν μια δυο εβδομάδων.

    Το playability ειναι μεγάλη ιστορία , και οι δύο κιθάρες ήταν περίπου το ίδιο δηλ. οι χορδες όχι πολύ χαμηλά για να μην τρίζουν βέβαια εγώ προσωπικά επειδή παίζω λίγο δυνατά τις χορδές δεν τις θέλω ιδιαίτερα χαμηλά.

    Η Martin έπαιρνε λιγο χαμήλωμα ακόμη απο το καβαλάρη αλλα ο ιδιοκτήτης τσίνισε,  αυτή η κιθάρα είχε καβαλάρη απο συνθετικό υλικό αλλά πολύ περιποιημένο ενώ η δική μου απο κοκαλο και λιτό.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτική δουλειά!!! Μπράβο μπράβο μπράβο μπράβο!!! ΟΧΙ! Μπράβο...

 

Και κάποια συμβουλή για όσους θέλουν ν' ασχοληθούν αλλά δεν ξέρουν από που ν' αρχίσουν?? Και ρωτά όλους όσους ασχολούνται ήδη με την οργανοποιία.. π.χ. τί να διαβάσουν, τί εργαλεία θα χρειαστουν κλπ..

 

Κατ αρχήν ευχαριστώ για τα καλά λόγια που ακούω!

 

Τα αποτελέσματα αυτά που βλέπεις δεν έγιναν με ενα δυο χρόνια εννασχόλησης με την οργανοποιεία αλλά αρκετά περισσότερα.

Μπορείς να βρείς αρκετά βιβλία που θα σε βοηθήσουν να ξεκινήσεις  θα σου προτεινουν εργαλεία που θα βρείς σε ειδικά καταστήματα και πολά βιντεο να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου στο διαδίκτυο.

  Υπάρχει η πύλη ¨ ερασιτέχνης οργανοποιός ¨ και απο κει θα βρείς πολούς συνδέσμους links να ψάξεις.

   Κατα καιρούς γινονται και σεμινάρια επι πληρωμή απο οργανοποιούς κυρίως για παραδοσιακά όργανα ψάξτο.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου