Προς το περιεχόμενο

Δεύτερη καμπίνα για περισσότερη ένταση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Βέβαια μόνο να υποθέσω μπορώ πως θα παίζει τόσο πιό δυνατά (3db πχ) ώστε να καλύψει τις ανάγκες μου. Στο τεστ που έκανα για να παρω τον 30αρη, τον είχα βάλει δίπλα-δίπλα με τον Cube 60 από την παλαιότερη σειρά στο 10 και πέρα από τον ήχο που μου άρεσε (μάλλον το 10" μου άρεσε), η διαφορά στη στάθμη ήταν πολύ μικρή.

 

Επειδή το έχω παρατηρήσει σε solid state ενισχυτές, η σχετική διαφορά στην ένταση καμμία σχέση δεν έχει με ανάλογους λαμπάτους. Πιθανώς έχει κάτι να κάνει με τον τρόπο που αλληλεπιδρά ο μτσχ εξόδου με το μεγάφωνο στους δεύτερους. Π.χ. ο ΤΜ10 που έχω εγώ, μικρές διαφορές έχει στην αντιληπτή ένταση από τον ΤΜ30 που έχει φίλος.

 

Αυτό που θα ήταν ιδανικό πιστεύω και θα κάλυπτε όλες τις απαιτήσεις που έχεις περιγράψει, στα σίγουρα, θα ήταν μια ίδια καμπίνα με του 30Χ, με ίδιο (?) μεγάφωνο και κάποια μορφή ενίσχυσης.

 

Και έρχομαι να κάνω την αφελή πρόταση της ημέρας (ή της νύχτας): γιατί βρε boss δεν βρίσκεις έναν ακόμα 30Χ?? Πόσο να έχει ένας μτχ από ευρωπαϊκό ebay? Και το μόνο που (θα) χρειάζεσαι θα είναι ένα πεταλάκι που να βγάζει 2 εξόδους και θα μπορείς να παίζεις ΚΑΙ στέρεο άμα λάχει! (ξέρω, πάλι πάω να το απογειώσω έτσι?  ;D αλλά το πρόβλημα το λύνει!).

 

Αλλιώς επανέρχομαι στην ιδέα περί Power Engine ή συνδιασμού pocket amp με καμπίνα της αρεσκείας σου. Το θέμα είναι να υπάρχουν και κάποια ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ όχι να πάμε στο τσίμα-τσίμα και αν και εφόσον...

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου