Προς το περιεχόμενο

Με κορόιδευαν για το μπάσο μου!!!


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω πως σου ακούστηκε ο ήχος (φταίει και ο παίχτης), αλλά από μούρη σκίζει  ;D. Το Fender το Jazz standard είναι (Mexican)

Δεν είναι τόσο παικτικό το θέμα... Δεν ξέρω αν όντως έπαιζες slap (όπως δείχνεις στο video) αλλά δοκίμασε τα μέρη που ένας μπασίστας θα τα έπαιζε με slap να τα παίξεις με πένα (single downstroke με ΒΑΡΙΑ πένα)... Στο λέω αυτό διότι το slap είναι μία τεχνική δύσκολη να βγάλει σωστό feeling και groove (εγώ μετά από 4-5 χρόνια ΔΕΝ τα έχω καταφέρει στο ελάχιστο) οπότε με την πένα κερδίζεις τον aggresive ήχο του slap και το γρέζι του rock/alternative style... Δοκίμασε να του ανεβάσεις και λίγο τα μεσαία (400Hz-3.2ΚΗz) για να έχει παρουσία μέσα στο κομμάτι... Α και επίσης το reverb και η (ελαφριά) βρώμα είναι αδικημένα εφέ! Κάνουν δουλειά και στο μπάσο.... Σόρρυ που επικεντρώνομαι εκεί αλλά φαντάζομαι αφού είναι new toy in the attic θα ήθελες κουβεντούλα για αυτό...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Δεν είναι τόσο παικτικό το θέμα... Δεν ξέρω αν όντως έπαιζες slap (όπως δείχνεις στο video) αλλά δοκίμασε τα μέρη που ένας μπασίστας θα τα έπαιζε με slap να τα παίξεις με πένα (single downstroke με ΒΑΡΙΑ πένα)... Στο λέω αυτό διότι το slap είναι μία τεχνική δύσκολη να βγάλει σωστό feeling και groove (εγώ μετά από 4-5 χρόνια ΔΕΝ τα έχω καταφέρει στο ελάχιστο) οπότε με την πένα κερδίζεις τον aggresive ήχο του slap και το γρέζι του rock/alternative style... Δοκίμασε να του ανεβάσεις και λίγο τα μεσαία (400Hz-3.2ΚΗz) για να έχει παρουσία μέσα στο κομμάτι... Α και επίσης το reverb και η (ελαφριά) βρώμα είναι αδικημένα εφέ! Κάνουν δουλειά και στο μπάσο.... Σόρρυ που επικεντρώνομαι εκεί αλλά φαντάζομαι αφού είναι new toy in the attic θα ήθελες κουβεντούλα για αυτό...

 

Ναι slap είναι . Όχι πολύ καλά κάνεις και επικεντρώνεσαι. Θα τα δοκιμάσω όλα, σιγά – σιγά…ναι είναι "new toy" ακριβώς!! Τελικά μου αρέσει το μπάσο!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ TSotir Στο «Gamato», που πάει ο τόνος;  Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Στο "a".....το δευτερο   ;D

Παρακαλω!! Να σαι παντα καλα να μας φτιαχνεις ωραια βιντεο.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μου αρέσει το μπάσο!  ;D

οπως εχει πει και ενας φιλος μου.....το χειροτερο οργανο ειναι τα ντραμς....."γιατι εισαι πισω πισω και δεν σε βλεπει κανενα γκομενακι"

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

οπως εχει πει και ενας φιλος μου.....το χειροτερο οργανο ειναι τα ντραμς....."γιατι εισαι πισω πισω και δεν σε βλεπει κανενα γκομενακι"

 

Αυτόν που τον βλέπαν ρε συ;;; Πίσω- πίσω , καθιστός δεν έπαιζε;;;   ;D ;D

TOMMYLEE.jpg.b3d6863b19891d2636d78b2ac43089a5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομματακι σπερνει!

 

Επιτελους εγινες ανθρωπος μπασιστικα..

 

Αντε τωρα,αρχισε να μαζευεις λεφτα γιατι κατι πρεπει να κανουμε και για τα ντραμς.... ;D

 

Πως σου φαινονται αυτα? ;D

 

ludwig-legacy-classic-drum-set-bonham-black-abalone.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Πως σου φαινονται αυτα? ;D

 

Ωραίο χρωματάκι!!! Νομίζω κάπου έχω μια γραβάτα που ταιριάζει μούρλια!  :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο χρωματάκι!!! Νομίζω κάπου έχω μια γραβάτα που ταιριάζει μούρλια!  :P ;D

αν ειχες και φορμιτσα θα ησουν ετοιμος για live ΚΑΙ με χορηγους παρακαλω  ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάκη, με αξιολογική σειρά: Κομμάτι, μπάσο, βίντεο (όχι ότι το βίντεο είναι κακό, απλά το κομμάτι είναι καλύτερο).

 

Όσο για τη Ludwig Legacy που σου προτείνει ο SF, αν σου βρίσκονται 4-5 χιλιάρικα, μην την χάσεις! ;D

Αν όχι, σου πουλάω μία δικιά μου στη μισή τιμή, και θα είναι και vintage! ;D (αλλά θα πρέπει να βρεις γραβάτα σε χρώμα psychedelic red…).

 

med_gallery_102_5_237950.jpg

 

Εξαιρετική δουλειά, για άλλη μια φορά!

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λάκη μου, θα την πω την... αμαρτία μου  ;D

 

Αν δεν έγραφε το LK δεν θα σε... γνώριζα, με το Jazz, έγινες άλλος άνθρωπος  ;D ;D ;D

 

Να σου πω; Δεν είχαμε άδικο που σε κουρδίζαμε με τον SF... Το όργανο ακούγεται σούπερ  ;)

 

Μου άρεσε που το κομμάτι είχε την γκρούβα και την «αλητεία» του και μετά το γύρναγες σε πιο lounge mood...

 

Άξιος κ. συνήγορε  8) 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου